Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Campionii primelor turnee de tenis ale anului

Weekendul acesta, primele turnee de tenis ale anului și-au aflat campionii.

Articol de Gabriel Bucur, 06 Ianuarie 2019, 19:36

Canadianca de origine română Bianca Andreescu (în vârstă de 18 ani, locul 152 în lume, foto) a pierdut, azi, finala de la Auckland, în Noua Zeelandă, în fața jucătoarei Julia Görges (din Germania, locul 14), deși s-a impus clar în primul set, cu 6-2. A urmat însă revenirea nemțoaicei, care a dominat celelalte două seturi cu 7-5 și 6-1.

La Brisbane, în Australia, în ultimul act, Karolína Plíšková (din Cehia, locul 8 WTA) a triumfat împotriva ucrainencei Lesia Tsurenko (locul 27), cu 4-6, 7-5, 6-2. Tot azi s-a jucat și finala băieților de la Brisbane, pe care japonezul Kei Nishikori (numărul 9 în topul mondial ATP) și-a adjudecat-o cu 6-4, 3-6, 6-2 contra rusului Daniil Medvedev (locul 16).

Ieri, Elveția a câștigat pentru a doua oară consecutiv Cupa Hopman, cea mai importantă competiție de dublu mixt din calendarul de tenis, după ce s-a impus în fața Germaniei cu scorul general de 2-1. Finala de la Perth, în Australia, a fost identică cu cea de anul trecut, atât din perspectiva rezultatului, cât și în ceea ce privește componența echipelor. Roger Federer s-a impus contra lui Alexander Zverev cu 6-4, 6-2, iar în partida de simplu feminin Angelique Kerber și-a adjudecat victoria în fața Belindei Bencic, cu 6-4, 7-6. La dublu, în meciul decisiv, Federer și Bencic au triumfat în trei seturi, cu 4-0, 1-4, 4-3.

Învingătoarea de la Shenzen a fost Aryna Sabalenka (din Belarus, locul 13 mondial), după ce a învins-o pe americanca Alison Riske (locul 62 WTA) cu scorul de 4–6, 7–6, 6–3.

În finala de la Doha, în Qatar, spaniolul Roberto Bautista Agut (locul 24) l-a dominat pe cehul Tomáš Berdych (locul 71), cu 6-4, 3-6, 6-3, în timp ce la turneul din orașul indian Pune sud-africanul Kevin Anderson (numărul 6 în lume) a devenit campion după ce a dispus cu 7-6, 6-7, 7-6 de croatul Ivo Karlović (locul 100 ATP).

Etichete : tenis wta atp cupa hopman
Ce competiții propun sporturile de iarnă în acest weekend
Sport 04 Ianuarie 2019, 20:07

Sfârșit de săptămână aglomerat pe pârtii și trambuline, în Cupele Mondiale.

Fotbal: Olympiacos Pireu, noua deținătoare a Conference League
Sport 30 Mai 2024, 01:17

Olympiacos a învins-o pe Fiorentina, cu scorul de 1-0, după reprizele adiționale.

Contracronometru Olimpic, la RRA
Sport 29 Mai 2024, 19:55

Antrenorul naționalei de polo pe apă a României – Bogdan Rath, a fost invitat în emisiunea Contracronometru.

Hansi Flick, noul antrenor al echipei FC Barcelona
Sport 29 Mai 2024, 16:20

FC Barcelona este a treia echipă din cariera de antrenor a lui Hansi Flick.

Kylian Mbappe desemnat cel mai bun fotbalist al anului de Globe Soccer
Sport 29 Mai 2024, 15:25

Atacantul francez Kylian Mbappe, a câștigat premiul de cel mai bun fotbalist al anului în cadrul ediției europene a premiilor...

Andrea Miklos (400 m), locul 3 la reuniunea de la Ostrava
Sport 29 Mai 2024, 12:18

Atleta Andrea Miklos, calificată la Jocurile Olimpice de la Paris, s-a clasat pe locul al treilea în proba de 400 metri, în...

Novak Djokovic câștigă în primul tur la Roland Garros
Sport 29 Mai 2024, 12:15

Victorie muncită pentru sârbul Novak Djokovic, în prima rundă a turneului de la Roland Garros.