Brazilia învinge Columbia cu 2-1 şi joacă semifinala cu Germania

Prima semifinală a Campionatului Mondial de fotbal s-a decis. Brazilia va întâlni Germania, după ce a trecut cu scorul de 2-1 de selecţionata Columbiei.

Brazilianul David Luiz îl consolează pe talentatul columbian James Rodriguez la finalul meciului. Foto: twitter.com

Articol de Titus Iordan, 05 Iulie 2014, 01:05

Echipa naţională a Braziliei a învins selecţionata Columbiei cu 2-1 şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal.

Meciul s-a desfăşurat pe stadionul "Castelao" din Fortaleza.

Golurile echipei Braziliei au fost reuşite de Thiago Silva în debutul meciului (minutul 7) şi de David Luiz în a doua repriză (minutul 69).

Pentru columbieni a marcat James Rodriguez în minutul 80, din lovitură de la unsprezece metri.

Brazilia va juca în semifinale cu Germania, care a trecut, vineri seara, de Franţa cu scorul de 1-0.

Prima semifinală se va juca marţi, 8 iulie, la Belo Horizonte.

Adversarele celei de-a doua semifinale se vor decide sâmbătă.

Al treilea sfert de finală aduce faţă în faţă Argentina şi Belgia, sâmbătă de la ora 19:00 (ora României) la Brasilia.

Sfertul patru se dispută între Olanda şi Costa Rica şi are loc tot sâmbătă de la ora 23:00 (ora României) pe arena din la Salvador.

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...

Ana Maria Brânză va alerga cu torța olimpică
Sport 23 Aprilie 2024, 20:09

Spadasina tricoloră a fost inclusă în grupul de sportivi care reprezintă Uniunea Europeană.

Loteria Română va emite un milion de lozuri în sprijinul sportivilor
Sport 23 Aprilie 2024, 17:16

30% din sumele încasate vor fi utilizate exclusiv în sprijinul participării echipelor naţionale la competiţiile din vară.