Box: Lucian Bute vs Brian Magee (LIVE TEXT)

Lucian Bute își păstrează centura cu diamante la categoria super mijlocie, după ce l-a învins în repriza a 10-a prin KO pe irlandezul Brian Magee.

Lucian Bute(dreapta) și Brian Magee(stânga). Foto: Reuters.

Articol de Răzvan Stancu, 20 Martie 2011, 05:01

Runda 10
6.14Lovituri decisive, serie de upercuturi la ficat și figură trimise de Bute, Brian Magee este KO. Lucian Bute câștigă prin KO tehnic.
6.13Upercut de stânga la figură aplicat de Bute, Magee este în dificultate.
6.11Directă de dreapta a lui Lucian Bute.
Runda 9
6.10Brian Magee lovește mai mult în această rundă, Bute este avertizat pentru lovituri nepermise.
6.08Bute încearcă o serie de lovituri la corp.
6.07Brian Magee începe ofensiv runda.
Runda 8
6.05Bute trimite o directă de dreapta, irlandezul raspunde cu același procedeu.
6.04Irlandezul încasează un nou upercut la ficat.
Runda 7
6.02Două upercuturi primite de Magee.
6.01Magee a fost din nou numărat după un nou upercut a lui Bute.
6.00Directă de dreapta a pugilistului român, Brian Magee a evitat lovitura.
Runda 6
5.58Lucian Bute termină în avantaj această rundă.
5.56Magee este numărat, Lucian Bute l-a surprins cu un upercut stânga
5.55Brian Magee începe în forță a șasea rundă.
Runda 5
5.53Lucian Bute a lovit la corp, un upercut de stânga pe sub cotul lui Magee.
5.51Croșeu dur al irlandezului, Bute încasează o lovitură puternică.
Runda 4
5.49O rundă începută mai dificil de Bute, după cea de a patra rundă Bute are un ușor avantaj.
5.48Brian Magee a reușit un croșeu de dreapta la figură, dur.
5.47Croșeu de stânga puternic a lui Bute.
Runda 3
5.45A treia repriză este în avantajul pugilistului român.
5.44Lucian Bute trimite o lovitură de dreapta, însa Brian Magee contracarează cu lovituri la corp.
Runda 2
5.40Prima lovitură la corp aplicată de Lucian Bute.
5.38A început a doua rundă, același meci de tatonare.
Runda 1
5.37S-a încheiat prima rundă.
5.35 Cei doi pugiliști încep partida prudent, se tatonează.
5.34
Partida a început.

5.33 Lucian Bute este aclamat de cei aproximativ 19.000 de spectatori.

5.30 Cei doi pugiliști sunt prezentați de Jimmy Lennon Junior, ring announcer-ul acestui meci.

5.26 Lucian Bute intră în ring pe acordurile formației irlandeze U2. Mai sunt câteva minute până va începe partida.

5.15 Brian Magee va intra primul în ring.

Pugilistul român Viorel Simion l-a învins la puncte pe mexicanul Pedro Navarrete, într-un meci desfășurat pe durata a opt reprize, la categoria super pană, sâmbătă, în gala profesionistă de la Centre Bell din Montreal.

Lucian Bute campionul mondial IBF la super mijlocie, își apără centura cu diamante, pentru a 7-a oară, în fața irlandezului Brian Magee, într-o gală ce are loc la Bell Centre din Montreal.

Lucian Bute, care a obţinut 27 de victorii din tot atâtea partide, dintre care 22 prin KO, boxează cu irlandezul Brian Magee, campion european la super mijlocie.

Dacă partida se va termina la egalitate, Bute îşi păstrează centura.

Arbitru în ring este Pete Podgorski (SUA), iar arbitri judecători, Pasquale Procopio (Canada), Benoit Roussel (Canada), Mickey Vann (Anglia).

Brian Magee în vârstă de 35 de ani, aflat pentru prima oară în postura de a lupta pentru titlul mondial, a disputat 38 de partide în carieră, reuşind să câştige 34 (24 prin KO), pierzând trei şi remizând o dată.

Partida de box dintre pugilistului român Lucian Bute şi irlandezul Brian Magee este transmisă în direct de Radio România Actualităţi.

Audio: Ascultaţi aici meciul comentat.

Lucian Bute speră să boxeze anul viitor în România
România 17 Noiembrie 2010, 13:37

Boxerul Lucian Bute, campion mondial la categoria supermijlocie a spus că noul stadion Naţional şi arena Cotroceni reprezintă...

România la Campionatele Europene de gimnastică: trei finale pe aparate și cea pe echipe
Sport 02 Mai 2024, 21:39

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania

Man și Mihăilă au promovat în Serie A, cu Parma
Sport 02 Mai 2024, 11:43

Atacanții Mihăilă și Man și-au asigurat, matematic, promovarea în Serie A, cu echipa de fotbal Parma, o performanță așteptată...

România a învins Ungaria, la Mondialul de hochei pe gheață
Sport 02 Mai 2024, 09:35

Naționala de hochei pe gheață a obținut prima victorie, în trei etape, la Campionatul Mondial din Italia.

PSG s-a lovit de „Zidul galben”, la Dortmund, în Liga Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:37

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain, cu 1-0, în prima manșă a semifinalei din Liga Campionilor la fotbal.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.