Bayern Munchen s-a calificat în finala Ligii Campionilor

Echipa Bayern Munchen va întâlni Chelsea Londra în finala Ligii Campionilor din 19 mai, pe teren propriu la Munchen, după ce a eliminat Real Madrid, iar englezii au trecut de FC Barcelona.

Real Madrid - Bayern Munchen. Foto: Reuters.

Articol de Răzvan Stancu, 26 Aprilie 2012, 07:23

Bayern Munchen s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal, după a învins pe Real Madrid cu 3-1 la loviturile de departajare, pe ''Santiago Bernabeu''.

Scorul a fost 2-1 pentru spanioli la finalul celor 120 de minute din manşa secundă a semifinalelor.

Real Madrid s-a desprins repede în debutul partidei prin cele două goluri marcate de Cristiano Ronaldo în minutele 6 (penalty) şi 14.

Însă Bayern Munchen a revenit în joc în minutul 27 când Arjen Robben a marcat dintr-un penalty acordat în urma unui fault în careu al lui Pepe.

Până la pauză, Bayern şi-a mai creat două ocazii, dar şutul lui Gomez (minutul 34) a fost respins de Casillas.

Bayern a fost mai activă şi în partea secundă, dar Gomez a ratat golul în două situaţii: în min. 48 a reluat cu capul alături de buturile lui Casillas, iar în minutul 86, a fost blocat în careul mic de Ramos. Şi Robben a fost aproape de gol, dar Casillas a salvat la picioarele olandezului (minutul 66).

Real a avut o singură şansă clară, în minutul 56, când şutul lui Benzema a fost respins de Neuer.

În prelungiri nu s-a mai înscris iar la loviturile de departajare jucătorii de la Bayern s-au dovedit mai lucizi şi s-au impus cu 3-1.

La loviturile de departajare au ratat Ronaldo şi Kaka pentru Real şi Kroos şi Lahm pentru Bayern, dar diferenţa a făcut-o Sergio Ramos care a tras peste poartă.

În meciul tur nemţii au învins la Munchen cu 2 la 1.

În finală, Bayern Munchen nu va putea conta pe trei jucători, Alaba, Luis Gustavo, Badstuber, toţi suspendaţi.

Bayern va fi prima echipă după AS Roma, în 1984, care va juca finala celei mai importante competiţii intercluburi pe teren propriu, în data de 19 mai, pe Allianz Arena, cu Chelsea Londra.

Dinamo - Flensburg, în Final Four-ul European League la handbal
Sport 03 Mai 2024, 15:20

Dinamo va încerca să spargă monopolul german în turneul final de 4 de la Hamburg.

Surprize în prima manșă din Europa League și Conference League
Sport 03 Mai 2024, 14:47

Grecia ar putea trimite o echipă în finala Conference League, iar Italia este aproape să-și vadă ambele reprezentate...

România la Campionatele Europene de gimnastică: trei finale pe aparate și cea pe echipe
Sport 02 Mai 2024, 21:39

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania

Man și Mihăilă au promovat în Serie A, cu Parma
Sport 02 Mai 2024, 11:43

Atacanții Mihăilă și Man și-au asigurat, matematic, promovarea în Serie A, cu echipa de fotbal Parma, o performanță așteptată...

România a învins Ungaria, la Mondialul de hochei pe gheață
Sport 02 Mai 2024, 09:35

Naționala de hochei pe gheață a obținut prima victorie, în trei etape, la Campionatul Mondial din Italia.

PSG s-a lovit de „Zidul galben”, la Dortmund, în Liga Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:37

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain, cu 1-0, în prima manșă a semifinalei din Liga Campionilor la fotbal.