Aur şi argint pentru România la Campionaul Mondial de canoe

România a obţinut medalia de aur în proba masculină de canoe dublu pe distanţa de 1000 de metri prin echipajul format din sportivii Alexandru Dumitrescu şi Victor Mihalachi.

Echipajul masculin de canoe dublu a câştigat medalia de aur, pe distanţa de 1000 de metri, la Campionatul Mondial de la Poznan (Polonia). Foto: Agerpres.

Articol de Paul Poteraşi, 21 August 2010, 12:42

Echipajul masculin de canoe dublu, format din sportivii Alexandru Dumitrescu şi Victor Mihalachi, a câştigat sâmbătă, medalia de aur, pe distanţa de 1000 de metri, la Campionatul Mondial de la Poznan (Polonia).

În urmă cu o lună, Alexandru Dumitrescu şi Victor Mihalachi au cucerit şi medalia de bronz, la CE din Spania, în aceeaşi probă.

Tot sâmbătă, echipajul României de canoe-4 (Florin Simion, Nicolae Bogdan, Florin Comănici, Gabriel Gheoca) a cucerit medalia de argint în cadrul aceluiaşi Campionat Mondial.

Reprezentanţii României au terminat cursa pe locul secund, după Belarus, medaliată cu aur, dar înaintea Germaniei, care şi-a adjudecat medalia de bronz.

De asemenea, în finală la canoe simplu, Silviu Simioncencu s-a clasat pe locul cinci.

Delegaţia României va mai avea reprezentanţi sâmbătă în finalele masculine kaiac patru, precum şi cea feminină la kaiac dublu.

Sportivii români au ca obiectiv obţinerea unei medalii, atât în probele de kaiac, cât şi în cele de canoe, plus câte o clasare pe locurile 4-6.

Octavian Bellu, Mariana Bitang, din nou la lotul de gimnastică
Sport 01 Iunie 2010, 16:48

Lotul feminin de gimnastică al României va fi coordonat de Octavian Bellu şi Mariana Bitang.

Jocurile Olimpice: Team România a ajuns la 80 de sportivi
Sport 26 Aprilie 2024, 18:07

Ebru Bolat va reprezenta România în competiţia olimpică de sailing, care va aveaa loc la Marsilia.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.