Aur şi argint pentru România în ziua a patra a JO 2012

Alin Moldoveanu a câştigat pentru România prima medalie de aur la JO de la Londra la proba de puşcă cu aer comprimat-10 m. Judoka Corina Căprioriu obţine argint la categoria 57 kg.

Alin George Moldoveanu a câştigat medalia de aur la proba de puşcă cu aer comprimat. Foto: Reuters.

Articol de Răzvan Stancu, 30 Iulie 2012, 15:32

România a câştigat luni primul titlu olimpic la Jocurile Olimpice de la Londra prin Alin George Moldoveanu care a obţinut medalia de aur la proba de puşcă cu aer comprimat - 10 metri.

Sportivul român, care în calificări a egalat recordul olimpic, cu 599 de puncte, a acumulat un punctaj final de 702.1 puncte, reuşind să câştige prima medalie de aur pentru România la această ediţie a JO.

Pentru România este a doua medalie la total, după argintul obţinut de Alina Dumitru la judo.

Românul a trecut de campionul mondial, italianul Niccolo Campriani 701.5 puncte, iar pe locul trei s-a clasat indianului Narang Gagan, cu 701.1 puncte.

Cu două medalii de argint şi una de aur, România se află pe locul 10 în clasamentul general pe medalii la JO din Londra.

Alin George Moldoveanu s-a născut la 5 martie 1983 la Focşani.

La Jocurile Olimpice de la Beijing, a ocupat locul 4 în proba de puşcă cu aer comprimat 10 m.

Alte performanţe din cariera sa, în afara medaliei luate luni la Londra, sunt medalia de argint la Campionatele Mondiale de la Zagreb, în 2006, şi un bronz la Europenele de la Gyor din 2004.

Medalia de aur (Alin Moldoveanu 702,1 de puncte)Medalia de argint (Niccolo Campriani 701.5 puncte)

Ţintele campionului şi vicecampionului din proba de puşcă cu aer comprimat - 10 metri. Sursa: www.london21012.com

A ocupat primul loc la Cupa Mondială de la Munchen, din 2008, şi a terminat pe doi la Cupele Mondiale de la Rio de Janeiro (2008), Bangkok (2007), Munchen (2005) şi Milano (2005).

Alin Moldoveanu s-a clasat pe locul 5 la Europenele din 2000 de la Munchen şi 2005 la Tallinn.

Corina Căprioriu, medalie de argint la proba de judo feminin 57kg

Corina Căprioriu a pierdut finala cu japoneza Kaori Matsumoto la 57kg în proba de judo.

Românca a fost penalizată în prelungiri, când scorul era 0-0.

Corina Căprioriu a fost penalizată decisiv, fiind acuzată că a călcat în afara covorului, astfel că finala a fost tranşată de arbitri.

Corina Căprioriu este medaliată cu argint, a doua a României în probele de judo şi a treia la Jocurile Olimpice de la Londra 2012.

Canotoarele Viorica Susanu şi Georgeta Andrunache s-au calificat în finala JO

Echipajul feminin de dublu rame al României, format din Viorica Susanu şi Georgeta Andrunache, s-a calificat în finală, după ce a ocupat primul loc în recalificări.

Româncele au luat startul pe culoarul 3, alături de Italia, Germania, China, Africa de Sud şi Argentina.

În serii, România a încheiat pe locul 3, cu al treilea timp al calificărilor, 7:05.39 minute.

Finala probei în care s-a mai calificat şi Germani va avea loc miercuri.

România, fără spadasine

Spadasina Simona Gherman a fost eliminată, luni, în sferturile de finală ale probei de spadă de Yana Shemiakina (Ucraina), scor 15-14. Sportiva din Ucraina trecuse în optimi şi de Ana Maria Brânză.

Tot luni, Anca Măroiu a fost eliminată în sferturile de finală ale probei de spadă de Shin A Lam, din Coreea de Sud, scor 15-14.

Şi spadasina Ana Maria Brânză a fost eliminată, luni, în sferturile de finală ale probei de spadă din cadrul concursului de scrimă de Yana Shemiakina (Ucraina), scor 14-13, după prelungiri.

România nu mai are nicio reprezentantă în concursul feminin individual de spadă.

Jucători de tenis, eliminaţi

Perechea Horia Tecău/Adrian Ungur a fost eliminată, luni, în primul tur al probei de dublu masculin din cadrul concursului de tenis de la Jocurile Olimpice de la Londra.

Horia Tecău şi Adrian Ungur au fost învinşi, cu scorul de 6-3, 7-6 (11/9), după o oră şi 13 minute, de cuplul canadian Daniel Nestor/Vasek Pospisil.

Jucătoarea de tenis de masă Elizabeta Samara a fost eliminată, luni, în optimile de finală ale probei individuale de la Jocurile Olimpice de la Londra.

Elizabeta Samara a fost învinsă de olandeza Jiao Li (39 de ani), cap de serie numărul 12, cu scorul de 4-2 (11-5, 8-11, 13-11, 6-11, 11-9, 11-7).

Daniela Dodean a fost învinsă, duminică, de jucătoarea chineză Ding Ning, principala favorită a turneului olimpic de simplu feminin, cu scorul de 4-0.

România nu mai are nicio reprezentantă în concursul feminin individual de tenis de masă.

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...

Ana Maria Brânză va alerga cu torța olimpică
Sport 23 Aprilie 2024, 20:09

Spadasina tricoloră a fost inclusă în grupul de sportivi care reprezintă Uniunea Europeană.

Loteria Română va emite un milion de lozuri în sprijinul sportivilor
Sport 23 Aprilie 2024, 17:16

30% din sumele încasate vor fi utilizate exclusiv în sprijinul participării echipelor naţionale la competiţiile din vară.

Ambasada Franței în România pregătită pentru Jocurile Olimpice
Sport 23 Aprilie 2024, 15:20

La mai puţin de 100 de zile înainte de debutul Jocurilor Olimpice de la Paris, Ambasada Franţei în România a organizat un...

Patru arbitri români, cooptați la EURO 2024
Sport 23 Aprilie 2024, 14:49

Patru arbitri români vor oficia la turneul de fotbal EURO 2024, care va avea loc în Germania în perioada 14 Iunie - 14 Iulie.

SUPERLIGA, etapa a 6-a: FCSB poate câștiga matematic titlul de campioană
Sport 23 Aprilie 2024, 09:06

Dacă Univ Craiova nu o învinge pe CFR Cluj acasă, iar FCSB o bate în Covasna pe SEPSI, titlul este jucat.