Atalanta și Bayer Leverkusen vor fi adversare în Finala Europa League la fotbal

În manșa a doua din Semifinale, Atalanta a învins-o pe teren propriu, pe Olympique Marseille cu scorul de 3-0.

Articol de Bogdan Pasăre, 10 Mai 2024, 17:53

Atalanta și Bayer Leverkusen vor fi adversare în Finala Europa League la fotbal, care se va disputa pe 22 mai, la Dublin.

În manșa a doua din Semifinale, Atalanta a învins-o pe teren propriu, pe Olympique Marseille cu scorul de 3-0. Au marcat: Ademola Lookman, Matteo Ruggeri și El Bilal Toure
În tur, pe Stade Velodrome fusese 1-1.

În cea de a doua Semifinală, Bayer Leverkusen a terminat la egalitate, 2-2, acasă cu AS Roma.

Bayer Leverkusen câștigase cu 2-0 în prima manșă de pe Stadio Olimpico, dar a fost condusã acasã cu 2-0, prin dubla argentinianului Leandro Paredes. Ambele goluri au fost marcate din penalty în minutele 43 și 66.

În minutul 82, Gianluca Mancini (AS Roma) a marcat în propria poartã. Bayer Leverkusen a egalat în ultimele secunde prin Josip Stanisic (minutul 90+7).

Echipa antrenatã de Xabi Alonso a ajuns astfel la 49 de meciuri consecutive fãrã înfrângere în acest sezon în toate competițiile, nou record continental.

Vechiul record era deținut de Benfica legendarului Eusebio, care a reuşit o serie de 48 de meciuri fără înfrângere în perioada decembrie 1963 – februarie 1965.

Cicliştii români au dominat întrecerile Campionatului Balcanic de MTB din Serbia
Sport 20 Mai 2024, 12:59

Lotul tricolor de mountain bike a cucerit 6 medalii, dintre care 2 de aur, 3 de argint şi 1 de bronz.

Răzvan Lucescu, din nou campion cu PAOK Salonic
Sport 20 Mai 2024, 08:43

Echipa antrenată de Răzvan Lucescu, PAOK Salonic, a cucerit titlul în Grecia, la cinci ani de la precedentul triumf.

Universitatea Cluj merge la barajul de calificare în Conference League
Sport 20 Mai 2024, 07:36

Universitatea Cluj va disputa meciul decisiv în compania celor de la Universitatea Craiova, ocupanta locului 3 din Superligă.