Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Astra Giurgiu câştigă Supercupa României

Vineri seară, Astra Giurgiu a cucerit în premieră Supercupa României la fotbal, după ce a învins Steaua București cu scorul de 5-3, la loviturile de departajare.

Astra Giurgiu a câștigat Cupa României tot la lovituri de departajare. Foto: afcastragiurgiu.ro.

Articol de Alexandra Coşlea, 11 Iulie 2014, 23:45

Astra Giurgiu a cucerit în premieră Supercupa României la fotbal, după ce a învins Steaua București cu scorul de 5-3, la loviturile de departajare, vineri seara, pe Arena Națională din București. Scorul a fost egal după prelungiri, 1-1, scrie Agerpres.

Ca și în finala Cupei României, Astra s-a impus la loviturile de departajare, Silviu Lung apărând șutul lui Lucian Filip, în timp ce giurgiuvenii au transformat prin Găman, Seto, Junior Morais și Budescu, iar pentru Steaua au înscris Keșeru, Pîrvulescu și Latovlevici.

Steaua deschisese scorul prin Alex Chipciu (45), dar deținătoarea Cupei României a egalat prin Gabriel Enache (74).

În prelungiri, Fatai a avut o bună acțiune personală pe contraatac, dar șutul său a fost blocat in extremis de Varela (99). Steaua a răspuns printr-un șut bun al lui Chipciu (103), respins în corner de Lung.

La loviturile de departajare, Astra a fost mai bună, a transformat tot, în timp ce de la Steaua a ratat Lucian Filip.

Costel Gâlcă a debutat astfel cu stângul în postura de antrenor al Stelei.

Astra cucerește al doilea trofeu consecutiv în fața Stelei, după ce s-a impus în fața ''roș-albaștrilor'' și în finala Cupei României, tot pe Arena Națională, la loviturile de departajare, cu 4-2 (0-0, după prelungiri).

Steaua are în palmares șase Supercupe ale României.

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.

Xavi continuă cu Barca
Sport 25 Aprilie 2024, 19:45

Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez: "În ianuarie, mă gândeam că ar fi mai bine să plec, dar acum văd lucrurile altfel".

Superliga de fotbal: Sepsi - FCSB 2-2
Sport 25 Aprilie 2024, 09:42

La Ovidiu, Farul mai face un pas mare spre consolidarea locului 2 în clasament după 3-1 cu Rapid.

Contracronometru Olimpic la RRA
Sport 24 Aprilie 2024, 22:25

O nouă ediție a emisiunii Contracronometru dedicată Jocurilor Olimpice de la Paris, cu detalii de la Ambasada Franței la...

EURO 2024: Olimpiu Moruțan ratează turneul final
Sport 24 Aprilie 2024, 18:22

Olimpiu Moruțan a jucat în 15 partide pentru România și a marcat un gol

CSM Constanța reușește eventul, la doi ani de la înființare
Sport 24 Aprilie 2024, 08:42

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a dominat acest sezon intern, atât în campionat, cât și în Cupă.

Superliga: FC Botoșani o învinge pe Dinamo în prelungiri
Sport 23 Aprilie 2024, 22:57

În Superliga de fotbal FC Botoșani a învins-o pe Dinamo cu 2-1 în etapa a 6-a din play-out.

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...