Astăzi debutează cea de-a 65-a ediție a Turneului celor Patru Trambuline

Ca în fiecare final de an, săritorii cu schiurile încearcă să învingă gravitația în cea mai prestigioasă competiție de profil.

Articol de Alex Țențu, 29 Decembrie 2016, 14:00

Ca în fiecare final de an, săritorii cu schiurile încearcă să învingă gravitația în cea mai prestigioasă competiție de profil. Astăzi debutează cea de-a 65-a ediție a Turneului celor Patru Trambuline.

Ca de obicei, prima etapă are loc în Germania, la Oberstdorf, pe Schattenbergschantze. La finalul manșei de calificare, programată să înceapă de la ora 17:45, vom afla cele 50 de nume care se vor lupta mâine pentru victoria din prolog.

Prinicpalii favoriți ai etapei, dar și ai turneului, nu sunt ce doi rivali de la ediția anterioară. Slovenul Peter Prevc, câștigătorul vulturului de aur și campionul mondial în exercițiu, și Severin Freund, primul german care s-a impus la Oberstdorf după o pauză de 13 ani, sunt departe de forma arătată în sezonul anterior.

Tot un Prevc este însă cotat ca favorit. Domen, fratele de doar 17 ani al lui Peter, și liderul la zi al ierarhiei mondiale, încearcă să păstreze trofeul în familie. De eventualele emoții pe care tânărul Prevc le poate avea, pot profita mult mai experimentații Daniel Andre Tande din Norvegia, austriacul Stefan Kraft sau campionul olimpic polonez en-titre Kamil Stoch.

După etapa din nocturna micuțului oraș bavarez, cu o lungime a trambulinei de 137 de metri, săritorii vor râmâne în Germania, pentru etapa de la Garmisch-Partenkirchen, programată pe 31 decembrie și 1 ianuarie. Evident, deznodământul îl vom afla în 2017, odată cu etapele austriece de la Innsbruck 3-4, și Bischofshofen 5-6 ianuarie.

Fără îndoială, ne așteaptă un Turneu al celor Patru Trambuline echilibrat, spre fericirea germanului Sven Hannawald, cel care la ediția 2001-2002 a fost singurul săritor cu schiurile din istorie care s-a impus în toate cele patru etape.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania

Man și Mihăilă au promovat în Serie A, cu Parma
Sport 02 Mai 2024, 11:43

Atacanții Mihăilă și Man și-au asigurat, matematic, promovarea în Serie A, cu echipa de fotbal Parma, o performanță așteptată...

România a învins Ungaria, la Mondialul de hochei pe gheață
Sport 02 Mai 2024, 09:35

Naționala de hochei pe gheață a obținut prima victorie, în trei etape, la Campionatul Mondial din Italia.

PSG s-a lovit de „Zidul galben”, la Dortmund, în Liga Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:37

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain, cu 1-0, în prima manșă a semifinalei din Liga Campionilor la fotbal.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.

Handbal: Dinamo, în semifinalele European League
Sport 30 Aprilie 2024, 23:46

Turneul final de patru este programat în weekend-ul 25-26 mai.

CFR Timișoara și-a asigurat locul în finala Ligii 1 de futsal
Sport 30 Aprilie 2024, 21:39

Echipa bănățeană a dispus de campioana la zi United Galați, scor 7-5, și cu o etapă înaintea finalului de play-off și-a...