Argentina - Germania, finala CM din Brazilia - INFOGRAFIC

Germania si Argentina se întâlnesc în finala Campionatului Mondial de Fotbal din Brazilia, ultimul meci al competiției urmand să se dispute la Rio de Janeiro de la ora 22.00.

Articol de Răzvan Stancu, 13 Iulie 2014, 17:40

Germania şi Argentina îşi vor disputa trofeul Cupei Mondiale la fotbal, duminică, pe stadionul ''Maracana'' din Rio de Janeiro, în ceea ce va fi a treia finală jucată între cele două echipe până acum.

Potrivit Agerpres, fiecare echipă a avut câştig de cauză o dată până acum, Argentina s-a impus cu 3-2 în 1986, în Mexic, iar Germania a câştigat în 1990, în Italia, cu 1-0. Argentina are patru finale jucate şi două titluri mondiale, primul fiind cel din 1978 (3-1 cu Olanda, după prelungiri), echipa ''albiceleste'' pierzând finala primei ediţii, 2-4 cu Uruguay, în 1930. Germania a cucerit Cupa Mondială în 1954 (3-2 cu Ungaria), 1974 (2-1 cu Olanda) şi 1990, jucând alte patru finale, în 1966 (2-4 cu Anglia, după prelungiri), 1982 (1-3 cu Italia), 1986 (2-3 cu Argentina) şi 2002 (0-2 cu Brazilia).

Cele două echipe s-au confruntat până acum de 20 de ori, Argentina câştigând 9 partide, Germania 7, iar patru s-au încheiat nedecis.--fb1

Ultimul meci direct dintre cele două formaţii s-a desfăşurat în 2012, când Argentina s-a impus cu 3-1 într-un meci amical.

Germania a marcat la acest turneu de două ori mai multe goluri decât Argentina

Până în finală, Argentina a învins Bosnia (2-1), Iran (1-0) şi Nigeria (3-2) în grupă, a trecut de Elveţia cu 1-0, în optimi, după prelungiri, a învins Belgia cu 1-0 în sferturi, iar în semifinale a eliminat Olanda, la loviturile de departajare (4-2).

Germania a învins Portugalia (4-0), a remizat cu Ghana (2-2) şi a întrecut echipa SUA (1-0) în grupă, a dispus de Algeria cu 2-1, după prelungiri, în optimile de finală, s-a impus cu 1-0 în faţa Franţei în sferturi, iar în semifinale a zdrobit Brazilia cu 7-1.

Germania a marcat la acest turneu de două ori mai multe goluri decât Argentina (17 faţă de 8), a avut mai multe goluri din faze fixe (3-1), mai multe şuturi pe poartă (64-61), dar mai puţine cornere (32-44) şi mai multe faulturi comise (71-64), potrivit statisticii FIFA.

Prezenţa rivalei Argentina în finală este încă un lucru nedorit de fanii brazilieni, după eliminarea Selecao, în cel mai ruşinos mod posibil, cupă 1-7 în semifinala cu Germania.

Lionel Messi, care s-a evidenţiat în faza grupelor, dar apoi a făcut un joc ''de pluton'' în meciurile eliminatorii, are şansa să îşi treacă în palmares un titlu mondial, care l-ar consacra în galaxia celor mai mari fotbalişti ai lumii, alături de Maradona şi Pele.

Meciul de pe ''Maracana'' va fi ultimul şi pentru altă legendă a Cupei Mondiale, Miroslav Klose (36 ani), care a devenit în semifinale golgheterul all-time al competiţiei, cu 16 goluri.
Italianul Nicola Rizzoli va arbitra finala de pe ''Maracana'' (74.738 locuri).

Infografic Germania-Argentina. Autor: Răzvan Moceanu(RADOR)

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.

Xavi continuă cu Barca
Sport 25 Aprilie 2024, 19:45

Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez: "În ianuarie, mă gândeam că ar fi mai bine să plec, dar acum văd lucrurile altfel".

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...