Antrenorul Alex Ferguson se retrage de la Manchester United

Antrenor al echipei din 1986, sub conducerea sa, echipa a obţinut de 13 ori campionatul Angliei, de 5 ori Cupa Angliei, de 4 ori Cupa Ligii Angliei şi de 2 ori Liga Campionilor.

Sir Alex Ferguson. Foto: Arhivă

Articol de Cristina Ghioca, 08 Mai 2013, 12:28

Cel mai titrat antrenor din istoria fotbalului englez, Sir Alex Ferguson, a anunţat că la sfârşitul sezonului, va părăsi echipa Manchester United, pe care o antrenează din anul 1986.

"Este momentul potrivit să plec. A fost important pentru mine să las gruparea în cea mai puternică formă şi cred că am reuşit", a declarat Alex Ferguson, într-un comunicat pe site-ul oficial al clubului.

Potrivit BBC, Alex Ferguson se va retrage după meciul cu West Bromwich Albion, din 19 mai, urmând să fie cooptat în conducerea clubului.

"Sunt încântat să preiau rolurile de director şi ambasador pentru club. Abia aştept să văd ce-mi rezervă viitorul", a spus acesta.

În vârstă de 71 de ani, el le-a mulţumit jucătorilor pentru eforturile depuse de-a lungul timpului.

"Cât despre jucătorii şi componenţii stafului din prezent şi trecut, vreau să le mulţumesc pentru comportamentul profesionist şi pentru dedicaţia care ne-au ajutat să obţinem numeroase trofee. Mulţumesc fanilor, sprijinul oferit de-a lungul anilor a fost uluitor. A fost o mare onoare şi un enorm privilegiu să pot conduce această echipă, am preţuit fiecare clipă ca manager la Manchester United", a declarat Alex Ferguson.

Sub conducerea lui Sir Alex Ferguson, Manchester United a câştigat de 13 ori campionatul Angliei, de cinci ori Cupa Angliei, de patru ori Cupa Ligii Angliei şi de două ori Liga Campionilor, în 1999 şi 2008.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.

Handbal: Dinamo, în semifinalele European League
Sport 30 Aprilie 2024, 23:46

Turneul final de patru este programat în weekend-ul 25-26 mai.

CFR Timișoara și-a asigurat locul în finala Ligii 1 de futsal
Sport 30 Aprilie 2024, 21:39

Echipa bănățeană a dispus de campioana la zi United Galați, scor 7-5, și cu o etapă înaintea finalului de play-off și-a...

Billie Jean King Cup: Japonia, adversara României în optimile de finală
Sport 30 Aprilie 2024, 17:21

Turneul final al competiției va începe la Sevilla, pe 12 noiembrie.

Craiova urcă în Superligă. Rapid, doar un punct în 7 etape
Sport 30 Aprilie 2024, 10:23

Universitatea Craiova a câștigat în Giulești, ocazie pentru olteni să urce pe locul secund, în Superligă, în vreme ce Rapid...

Nou-promovata Corona Brașov este noua campioană la volei masculin
Sport 30 Aprilie 2024, 08:40

Surpriză, în campionatul național de volei masculin. Corona Brașov a câștigat titlul, la prima participare în prima divizie.

Paris Saint-Germain a cucerit titlul de campioană a Franței pentru a 12-a oară
Sport 29 Aprilie 2024, 17:05

PSG și-a atins unul dintre obiectivele sezonului și poate realiza “tripla”.

Argint european pentru Lăcrămioara Perijoc
Sport 29 Aprilie 2024, 09:41

Pugilista Lăcrămioara Perijoc a urcat pe podiumul Europenelor, învinsă, în finala de la Belgrad, de o reprezentantă a gazdelor.