Alberto Contador a câștigat Turul Franței

Ultima etapă a fost câștigată de Mark Cavendish însă acest succes nu l-a ajutat pe britanic să se impună în clasamentul pe puncte, Alessandro Petacchi cucerind tricoul verde.

Alberto Contador s-a impus pentru a treia oară în Marea Buclă. Foto: AFP.

Articol de Daniel Marton, 26 Iulie 2010, 11:20

Alberto Contador a câștigat pentru a treia oară Turul Franței. După ultima etapă, ciclistul spaniol a păstrat un avans de 39 de secunde în fața lui Andy Schleck. Diferența dintre Contador și Schleck este a cincea cea mai mică din istoria Turului Franței.

Top 5, diferențe minime în Turul Franței:

- 8 secunde: între Greg LeMond (SUA) şi Laurent Fignon (Franţa) în 1989

- 23 secunde: între Alberto Contador (Spania) şi Cadel Evans (Australia) în 2007

- 32 secunde: între Oscar Pereiro (Spania) şi Andreas Kloden (Germania) în 2006

- 38 secunde: între Jan Janssen (Olanda) şi Herman van Springel (Belgia) în 1968

- 39 secunde: între Alberto Contador (Spania) și Andy Schleck (Luxemburg) în 2010

De 7 ori câștigător în Turul Franței, Lance Armstrong a încheiat competiția pe locul 23 la 39 de minute și 20 de secunde în urma lui Contador. Americanul a anunțat că aceasta a fost ultima sa participare în Marea Buclă.

Alte distincții ale acestei ediții:

- cel mai bun tânăr: Andy Schleck (Luxemburg/Saxo Bank)

- cel mai bun căţărător: Anthony Charteau (Bouygues / Franţa)

- cel mai bun sprinter: Alessandro Petacchi (Lampre / Italia)

- cea mai bună echipă: Radio Shack

"Prima evadare"
Matinal 10 Mai 2010, 10:30

Peste 1200 de persoane au participat, la concursul de ciclism "Prima evadare" organizat de Clubul Alpin Român şi de Asociaţia...

Handbal masculin: România, victorie dramatică cu Cehia
Sport 08 Mai 2024, 19:46

Handbal masculin: România – Cehia, scor 31-30, în turul din barajul pentru CM din 2025.

Handbal masculin: s-au stabilit semifinalele Cupei României
Sport 08 Mai 2024, 18:21

Turneul Final Four va avea loc în perioada 18-19 mai.

Flacăra olimpică a ajuns în largul portului Marsilia
Sport 08 Mai 2024, 13:50

Aprinsă în mod tradițional pe muntele Olimp din Grecia, flacăra a traversat Mediterana la bordul unui velier din secolul al...

Borussia Dortmund s-a calificat în finala UEFA Champions League
Sport 08 Mai 2024, 08:11

Este pentru a 11 a oară când Borussia Dortmund ajunge în ultimul act al competiției.

Ana Bogdan, calificare în turul secund al turneului de tenis de la Roma
Sport 07 Mai 2024, 22:39

Ana Bogdan continuă cursa pe zgură în turneul WTA de la Roma.

Gloria Buzău a promovat în Superliga de fotbal
Sport 07 Mai 2024, 21:28

La Buzău, Gloria a învins-o pe câștigătoarea ligii secunde, Unirea Slobozia, cu scorul de 3-0.

Tenis de masă: Ovidiu Ionescu s-a calificat la Jocurile Olimpice în proba de dublu mixt
Sport 07 Mai 2024, 16:27

16 perechi vor participa la Jocurile Olimpice de la Paris în proba de dublu mixt.