A fost greu, dar a meritat: România – Slovenia 31-28

A venit și a doua victorie la mondialul de handbal din Germania, în fața Sloveniei și a peste 1000 de suporteri români.

Articol de Bogdan Predescu, 03 Decembrie 2017, 17:35

România s-a temut de meciul cu Slovenia, mai ales după ce a văzut victoria de sâmbătă obținută în fața Franței, iar începutul meciului din etapa a doua a grupelor le-a alimentat temerile. Slovenia a jucat mai bine în prima repriză, a condus chiar și cu 5 goluri (12-7 minutul 20), însă nu a ținut un ritm constant așa cum a arătat în disputa cu Franța.

Echipa noastră și-a revenit din mers, a început să se apere mai bine pe finalul primei reprise și a reușit să înscrie, ajungând la pauză la un 14 egal, dătător de speranțe. În repriza a doua fetele au ieșit foarte motivate de la vestiare, au intrat tare în meci și au preluat conducerea, menținând un ritm superior slovenelor. În final a fost 31-28 pentru echipa noastră, cu Cristina Neagu marcatoare a 11 goluri și declarată jucătoarea meciului, secondată de Crina Pintea cu 6 goluri și Eliza Buceschi cu 5 reușite. Din tabăra slovenelor s-a remarcat interul dreapta Ana Gros autoare a 10 goluri.

România are două victorii la Campionatul Mondial de handbal din Germania, 29-17 cu Paraguay și 31-28 cu Slovenia. Luni este zi de pauză în toate grupele, urmând să jucăm în următorul meci, marți cu Spania în deja derbiul Grupei A de la Trier.

De remarcat și publicul senzațional de care a avut parte naționala noastră, în tribunele Arenei din Trier aflându-se aproape 1000 de suporteri români.

Simona Halep, lider mondial WTA la final de sezon
Sport 30 Octombrie 2017, 07:12

"Este uriaş ce am făcut pentru ţara noastră. E o ţară mică şi sunt prima jucătoare care a reuşit acest lucru."

Echipa ideală a anului 2017
Sport 24 Octombrie 2017, 08:10

Echipa ideală a anului 2017, alcătuită de Federaţia Internaţională de Fotbal şi sindicatul mondial al fotbaliştilor.

Start în play-off-ul Ligii a doua la fotbal
Sport 28 Martie 2024, 22:14

În Liga a doua de fotbal a debutat faza play-off. La Hunedoara, Corvinul și Gloria Buzău au terminat la egalitate 1-1.

Contracronometru de Joi – Ciprian Marica:”Aș fi preferat Islanda”
Sport 28 Martie 2024, 21:59

Ediția a 8-a a emisiunii Contracronometru, de joi 28 martie, dedicată ca de obicei participării României la Turneul Final de...

Cupa României la handbal masculin, meciuri tari în sferturi
Sport 28 Martie 2024, 17:25

La sediul Federației Române de Handbal s-au stabilit meciurile din Sferturile Cupei României la masculin.

Sport, natură, aventură! Peste 800 de participanți așteptați la linia de start a Crosului USAMV
Sport 28 Martie 2024, 14:21

Copii, elevi, studenți și alergători de cursă lungă, sunt așteptați să ia startul la cea de-a treia ediție a Crosului...