Ascultă Radio România Actualitaţi Live

VIDEO Premierul Nicolae Ciucă: Am avut discuții în coaliție și am convenit să nu îmi depun mandatul și să îmi asum în continuarea responsabilitatea funcției de premier

Rotaţia pentru funcţia de premier între liderii PNL şI PSD, ce ar fi trebuit să înceapă astăzi, se amînă. Premierul Nicolae Ciucă va mai rămîne în funcţie până ce executivul va reuşi să rezolve conflictul social declanşat de cadrele didactice.

VIDEO Premierul Nicolae Ciucă: Am avut discuții în coaliție și am convenit să nu îmi depun mandatul și să îmi asum în continuarea responsabilitatea funcției de premier
Foto: Guvernul României

Articol de Radio România Actualităţi, 26 Mai 2023, 09:07

Rotaţia pentru funcţia de premier între liderii PNL şI PSD, ce ar fi trebuit să înceapă astăzi, se amînă. Premierul Nicolae Ciucă va mai rămîne în funcţie până ce executivul va reuşi să rezolve conflictul social declanşat de cadrele didactice. Anunţul a fost făcut la palatul Victoria, la o conferinţă de presă la care au fost împreună cei trei preşedinţi ai partidelor din Coaliţie. A fost o decizie comună, a spus Nicolae Ciucă.

În perioada următoare va fi menţinut dialogul cu sindicatele din Educaţie. Cererile lor sunt legitime, au recunoscut toţi cei trei lideri ai coaliţiei de guvernare, dar situaţia bugetului e dificilă şi guvernul nu ar putea să dea mai mult deocamdată. Iar decizia de a amîna rotaţia la guvernare este una corectă, pentru că prioritate are rezolvarea problemelor oamenilor, a spus şi preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, cel care ar fi trebuit să preia funcţia de premier pînă la sfârşitul lunii:

Etichete : premier rotatie
Puncte de prim ajutor, în mai multe orașe din țară
România 13 Iulie 2024, 17:14

Puncte de prim ajutor, în mai multe orașe din țară

Medicii le recomandă mai ales persoanelor vârstnice, femeilor gravide, copiilor și pacienților care suferă de afecțiuni...

Puncte de prim ajutor, în mai multe orașe din țară
Ce reguli trebuie să respectăm când întâlnim un urs
România 13 Iulie 2024, 15:43

Ce reguli trebuie să respectăm când întâlnim un urs

Animalele sălbatice nu trebuie în niciun caz hrănite, iar excursiile solitare nu sunt recomandate.

Ce reguli trebuie să respectăm când întâlnim un urs
Periculoasele pastile Faraon au ajuns și pe litoralul românesc
România 13 Iulie 2024, 15:39

Periculoasele pastile Faraon au ajuns și pe litoralul românesc

Poliția a descoperit traficantul întâmplător, în urma punerii în executare a unui alt mandat de aducere.

Periculoasele pastile Faraon au ajuns și pe litoralul românesc
Trafic feroviar oprit temporar din cauza unui vagon deraiat
România 13 Iulie 2024, 15:36

Trafic feroviar oprit temporar din cauza unui vagon deraiat

Cei 200 de călători din trenul blocat au fost preluați cu patru autocare și duși la București.

Trafic feroviar oprit temporar din cauza unui vagon deraiat
Acţiuni ale specialiștilor RAR și ale Brigăzii Rutiere
România 13 Iulie 2024, 15:30

Acţiuni ale specialiștilor RAR și ale Brigăzii Rutiere

Specialiștii RAR, dotați cu laboratoare mobile, și cei de la Brigada Rutieră au plecat pe teren să-i depisteze pe cei care...

Acţiuni ale specialiștilor RAR și ale Brigăzii Rutiere
Măsuri speciale la Grădina Zoologică din Târgu Mureş
România 13 Iulie 2024, 13:42

Măsuri speciale la Grădina Zoologică din Târgu Mureş

îngrijitorii se asigură ca fiecare padoc să ofere adăpost şi umbră, iar unele animale au şi bazine cu apă.

Măsuri speciale la Grădina Zoologică din Târgu Mureş
Codul roșu de caniculă, prelungit până miercuri
România 13 Iulie 2024, 13:36

Codul roșu de caniculă, prelungit până miercuri

Valul de căldură va continua să se intensifice; vom avea 42 de grade Celsius la umbră pe timpul zilei.

Codul roșu de caniculă, prelungit până miercuri
Șase persoane care deţineau substanţe interzise, oprite să intre la festivalul Beach, Please!
România 13 Iulie 2024, 13:32

Șase persoane care deţineau substanţe interzise, oprite să intre la festivalul Beach, Please!

Forţele de ordine acţionează pentru identificarea persoanelor care desfăşoară activităţi ilegale, inclusiv a celor care...

Șase persoane care deţineau substanţe interzise, oprite să intre la festivalul Beach, Please!