Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Victor Ponta: l-am felicitat pe Klaus Iohannis pentru victorie

Candidatul Victor Ponta a declarat că l-a sunat pe contracandidatul său Klaus Iohannis pe care l-a felicitat pentru victorie.

Victor Ponta: l-am felicitat pe Klaus Iohannis pentru victorie
Candidatul Victor Ponta. Foto: captură video.

Articol de Radiojurnal, 16 Noiembrie 2014, 23:18

În urmă cu câteva minute, candidatul PSD la alegerile prezidenţiale, premierul Victor Ponta, a avut prima reacţie publică după scrutinul de astăzi.

Victor Ponta a declarat că l-a sunat pe contracandidatul său Klaus Iohannis pe care l-a felicitat pentru victorie.

De asemenea Victor Ponta a făcut apel la încetarea protestelor.

"În primul rând, vreau să le mulţumesc tuturor românilor care au venit în seara aceasta la vot, să spun că poporul are întotdeauna dreptate. L-am sunat pe domnul Iohannis, l-am felicitat pentru victorie şi eu şi toţi colegii mei, cât timp vom fi în poziţii publice, ne vom face datoria faţă de ţară.

"În rest, v-am spus: poporul are întotdeauna dreptate şi e normal să fie aşa şi îmi doresc un singur lucru, ca să înţelegem că suntem o ţară democratică. Aşa cum eu accept rezultatul, sper să-l accepte şi cei care vor să protesteze şi nu au de ce să protesteze. Vă mulţumesc", a declarat Victor Ponta.

Audio: Declarația candidatului Victor Ponta.

Controale ISU la unităţile turistice din Vrancea
România 20 Aprilie 2024, 17:16

Controale ISU la unităţile turistice din Vrancea

Aproximativ 10% din unitățile de turism și agrement din județ funcționează fără toate actele la zi, mai ales cele legate de...

Controale ISU la unităţile turistice din Vrancea
Restricții de trafic în București
România 20 Aprilie 2024, 17:05

Restricții de trafic în București

Au loc evenimente în mai multe zone ale orașului.

Restricții de trafic în București
Al doilea suspect de asasinarea lui Adrian Kreiner a acceptat să fie adus în ţară
România 20 Aprilie 2024, 15:57

Al doilea suspect de asasinarea lui Adrian Kreiner a acceptat să fie adus în ţară

Procedurile de aducere în țară al celui de-al doilea suspect în cazul asasinării omului de afaceri Adrian Kreiner vor începe...

Al doilea suspect de asasinarea lui Adrian Kreiner a acceptat să fie adus în ţară
Eveniment cu ocazia Zilei Mondiale a Hemofiliei
România 20 Aprilie 2024, 14:06

Eveniment cu ocazia Zilei Mondiale a Hemofiliei

2.500 de români sunt diagnosticați cu hemofilie, o boală rară în care sângele nu se coagulează normal, iar 900 de pacienți au...

Eveniment cu ocazia Zilei Mondiale a Hemofiliei
Autorităţile recomandă atenţie la cumpărarea pachetelor turistice
România 20 Aprilie 2024, 13:55

Autorităţile recomandă atenţie la cumpărarea pachetelor turistice

Turiștii trebuie să se ferească de agențiile neautorizate și de cele care vin cu oferte mult prea ieftine pentru a fi reale.

Autorităţile recomandă atenţie la cumpărarea pachetelor turistice
Trei femei, lovite de autobuz pe trecerea de pietoni
România 20 Aprilie 2024, 13:51

Trei femei, lovite de autobuz pe trecerea de pietoni

Una dintre cele 3 victime, în vârstă de 55 de ani, a fost transportata la spital, avand rani grave.

Trei femei, lovite de autobuz pe trecerea de pietoni
Licitaţie pentru modernizarea liniei de cale ferată dintre Constanţa şi Mangalia
România 20 Aprilie 2024, 13:51

Licitaţie pentru modernizarea liniei de cale ferată dintre Constanţa şi Mangalia

Călătoria cu trenul între cele două oraşe se va reduce la mai puţin de o oră.

Licitaţie pentru modernizarea liniei de cale ferată dintre Constanţa şi Mangalia
Străzi deschise, într-o nouă zonă a Capitalei
România 20 Aprilie 2024, 12:18

Străzi deschise, într-o nouă zonă a Capitalei

Au loc activităţi dedicate familiilor cu copii, concerte şi spectacole de dans.

Străzi deschise, într-o nouă zonă a Capitalei