Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Unirea Principatelor Române a fost sărbătorită în toată țara

Ca în fiecare an, capitala Moldovei, Iași, a fost centrul evenimentelor

Unirea Principatelor Române a fost sărbătorită în toată țara
Foto: Mihaela Buculei.

Articol de Mihaela Buculei, Suceava, 25 Ianuarie 2023, 07:21

Unirea Principatelor Române a fost sărbătorită marți în toată țara. Mii de persoane au asistat la ceremonii oficiale, militare sau religioase și s-au prins în Hora Unirii.

Ca în fiecare an, capitala Moldovei, Iași, a fost centrul evenimentelor. Corespondentul RRA Mihaela Buculei relatează.

Reporter: Grupurile de participanți au sosit încă de la primele ore ale dimineții.

-: În fiecare an, cu drag, la 24 ianuarie vin să sărbătorim Unirea.

Reporter: Ați venit singur sau cu prietenii?

-: Singur.

Reporter: Văd că aveți o cunoștință aici. De unde sunteți?

-: Din Republica Moldova.

Reporter: Și veniți la Iași pentru a sărbători Unirea.

-: Da! Sărbătorim. Ne gândim că noi n-am fost atunci uniți, în 1812 am fost ocupați, dar Alexandru Ioan Cuza a făcut Unirea. O parte din teritoriul Basarabiei era unit atunci; și am venit să sărbătoresc, să vedem și noi cum e.

Reporter: Ați mai fost sau e prima dată?

-: Am mai fost. Doresc să ne unim toți într-un spirit, suntem toți aceeași națiune. Suntem români și românii în afara țării trebuie să ne unim unim într-o țară, ca altfel e greu de trăit.

Reporter: De unde sunteți?

-: De la căminul de bătrâni din Bucium.

Reporter: Ce înseamnă pentru dumneavoastră această zi?

-: O bucurie imensă, mai ales pentru mine că eu sunt și ardeleancă.

-: Din Brăila.

Reporter: Ați venit special la Iași pentru această zi?

-: Special pentru această zi.

-: Mii de participanți s-au prins în horă aici, în această piață, chiar dacă vremea e rece și burnițează deja.

Traficul auto a fost închis pe DN 25 Galați-Tecuci
România 28 Ianuarie 2023, 15:42

Traficul auto a fost închis pe DN 25 Galați-Tecuci

Un autocar a derapat si s-a răsturnat în câmp, pe raza localității gălățene Berheci.

Traficul auto a fost închis pe DN 25 Galați-Tecuci
Autoritățile încearcă să ajungă la o gravidă aflată într-o mașină blocată de zăpadă
România 28 Ianuarie 2023, 15:04

Autoritățile încearcă să ajungă la o gravidă aflată într-o mașină blocată de zăpadă

Potrivit ISU Galați, în localitatea Cuca sunt 20 de mașini blocate, în comuna gălățeană Vlădești se află un...

Autoritățile încearcă să ajungă la o gravidă aflată într-o mașină blocată de zăpadă
Militarii ajută la deszăpezirea a zeci de autovehicule rămase blocate pe  DN 2
România 28 Ianuarie 2023, 14:58

Militarii ajută la deszăpezirea a zeci de autovehicule rămase blocate pe  DN 2

MApN are pregătite efective de militari și mijloace tehnice  pentru pentru a interveni în această perioadă, în zonele...

Militarii ajută la deszăpezirea a zeci de autovehicule rămase blocate pe  DN 2
Drumuri blocate, şoferi înzăpeziţi şi locuinţe fără energie electrică, în urma ninsorilor abundente
România 28 Ianuarie 2023, 14:48

Drumuri blocate, şoferi înzăpeziţi şi locuinţe fără energie electrică, în urma ninsorilor abundente

Peste 3.000 de pompieri au intervenit, în ultimele ore, în 25 localităţi din 12 judeţe vizate de avertizările...

Drumuri blocate, şoferi înzăpeziţi şi locuinţe fără energie electrică, în urma ninsorilor abundente
UPDATE: În judeţul Vrancea a fost decretată starea de alertă din cauza viscolului
România 28 Ianuarie 2023, 14:04

UPDATE: În judeţul Vrancea a fost decretată starea de alertă din cauza viscolului

Declararea stării de alertă este necesară pentru a se putea interveni eficient în mai multe zone ale județului, după...

UPDATE: În judeţul Vrancea a fost decretată starea de alertă din cauza viscolului
Traficul este deschis pe toate magistralele de cale ferată
România 28 Ianuarie 2023, 12:23

Traficul este deschis pe toate magistralele de cale ferată

Circulaţia trenurilor este adaptată la condiţiile meteo şi se înregistrează întârzieri în zonele afectate de ninsori.

Traficul este deschis pe toate magistralele de cale ferată
Maşini înzăpezite pe drumurile naţionale din judeţul Buzău
România 28 Ianuarie 2023, 11:48

Maşini înzăpezite pe drumurile naţionale din judeţul Buzău

Echipajele de intervenţie au fost suplimentate cu voluntari veniţi din Bucureşti cu maşini de teren.

Maşini înzăpezite pe drumurile naţionale din judeţul Buzău
Traficul aerian pe Aeroportul Internaţional Otopeni - Henri Coandă se desfăşoară în condiţii de iarnă
România 28 Ianuarie 2023, 10:24

Traficul aerian pe Aeroportul Internaţional Otopeni - Henri Coandă se desfăşoară în condiţii de iarnă

Nicio cursă nu a fost anulată din motive meteo.

Traficul aerian pe Aeroportul Internaţional Otopeni - Henri Coandă se desfăşoară în condiţii de iarnă