România riscă să piardă fonduri europene
Vicepreședintele Comisiei Europene, Roxana Mînzatu, este de părere că pericolul nu este unul iminent.

Articol de Radiojurnal, 04 Iunie 2025, 22:28
România riscă să piardă fonduri europene, începând cu finalul anului viitor, însă pericolul nu este unul iminent, este de părere vicepreședintele Comisiei Europene, Roxana Mînzatu.
Creșterea cheltuielilor nete ale României prezintă riscuri clare pentru corectarea deficitului său excesiv până în 2030.
În aceste condiții, Comisia recomandă Consiliului să adopte o decizie prin care să constate că România nu a luat măsuri eficiente.
Corespondentul Radio România Actualităţi la Bruxelles, Bogdan Isopescu, a aflat detalii de la vicepreședintele Comisiei Europene.
Roxana Mînzatu: Vorbim despre o posibilitate, ca urmare a unor etape care vor fi parcurse în cadrul legal aplicabil, Comisia Europeană lucrează cu România și la nivel tehnic și în dialogul politic pentru a evita această posibilitate ca în 2026 să se ajungă la o potențială suspendare a unei componente a fondurilor angajate. Există toate șansele ca în lunile care urmează, în etapele care urmează în dialogul acesta dintre România şi Comisia Europeană să fie prezentate măsurile pe care România le ia pentru a readuce deficitul pe un traseu sustenabil şi pentru a evita declanşarea acestei proceduri a macrocondiționalităților.