Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Premierul Florin Cîţu cere o anchetă vizând pregătirea pentru pandemie

Premierul spune că este nemulțumit că nu s-ar fi respectat recomandarea asta ca întreaga capacitate medicală de răspuns la pandemie să rămână intactă.

Premierul Florin Cîţu cere o anchetă vizând pregătirea pentru pandemie
Premierul Florin Cîțu. Foto: Arhivă.

Articol de Radiojurnal, 22 Septembrie 2021, 07:29

Premierul Florin Cîțu a anunțat că a cerut o anchetă asupra modului în care a fost pregătit valul al patrulea al pandemiei.

El este nemulțumit că nu s-ar fi respectat recomandarea asta ca întreaga capacitate medicală de răspuns la pandemie să rămână intactă.

"Se știa că vine valul 4. Eu am spus tot anul, deci după ce s-a terminat valul trei am spus că nu vreau să se reducă numărul de paturi în secțiile ATI pentru COVID, am spus foarte clar că să rămână intactă capacitatea noastră de a răspunde și să se răspundă foarte rapid. Aş vrea să văd cum au fost pregătite la Ministerul Sănătății acest val patru și vedem dacă s-a ținut cont de ceea ce am spus eu şi dacă nu s-a ținut cont de ceea ce a spus eu cine nu a ținut cont. Va fi responsabil pentru asta", spune Florin Cîţu.

Etichete : florin citu pandemie ati
Bărbat din Mehedinți, arestat după ce și-ar fi violat fiicele vitrege minore
România 24 Mai 2024, 19:59

Bărbat din Mehedinți, arestat după ce și-ar fi violat fiicele vitrege minore

Bărbatul în vârstă de 63 de ani e acuzat de viol în formă continuată.

Bărbat din Mehedinți, arestat după ce și-ar fi violat fiicele vitrege minore
Unul din cinci cupluri din România, afectat de problema infertilității
România 24 Mai 2024, 19:40

Unul din cinci cupluri din România, afectat de problema infertilității

Experții spun că s-a ajuns aici din cauza migrației puternice, dar și în lipsa unei strategii naționale care să stimuleze...

Unul din cinci cupluri din România, afectat de problema infertilității
Reorganizarea Agenției Naționale de Administrare Fiscală, „finalizată”
România 24 Mai 2024, 19:36

Reorganizarea Agenției Naționale de Administrare Fiscală, „finalizată”

Acțiunea va sprijini lupta antifraudă și colectarea eficientă a datoriilor către bugetul de stat, anunță ministrul de finanțe...

Reorganizarea Agenției Naționale de Administrare Fiscală, „finalizată”
Un diplomat rus la București a fost expulzat
România 24 Mai 2024, 16:33

Un diplomat rus la București a fost expulzat

Ministerul român de Externe l-a declarat astăzi persona non grata pe teritoriul țării pe însărcinatul cu afaceri al...

Un diplomat rus la București a fost expulzat
Florian Coldea și Dumitru Dumbravă, sub control judiciar pentru trafic de influenţă
România 24 Mai 2024, 15:44

Florian Coldea și Dumitru Dumbravă, sub control judiciar pentru trafic de influenţă

În același dosar este cercetat, tot sub control judiciar cu cauțiune, și avocatul Doru Trăilă.

Florian Coldea și Dumitru Dumbravă, sub control judiciar pentru trafic de influenţă
Copiii din mai multe sate de oieri din Munții Sebeșului au intrat în vacanța de vară
România 24 Mai 2024, 13:59

Copiii din mai multe sate de oieri din Munții Sebeșului au intrat în vacanța de vară

Elevii beneficiază de o structură diferită a anului școlar, aprobată de către Inspectoratul Județean Alba pentru a-și putea...

Copiii din mai multe sate de oieri din Munții Sebeșului au intrat în vacanța de vară
R. Moldova, teren de încercare pentru războiul hibrid dus de Rusia
România 24 Mai 2024, 13:45

R. Moldova, teren de încercare pentru războiul hibrid dus de Rusia

Ministrul apărării de la Chișinău a început o vizită oficială în România.

R. Moldova, teren de încercare pentru războiul hibrid dus de Rusia
Atenție la case în perioada vacanței!
România 24 Mai 2024, 13:39

Atenție la case în perioada vacanței!

Polițiștii subliniază că în perioada vacanțelor este foarte util ca locuința să fie verificată de o persoană de încredere.

Atenție la case în perioada vacanței!