Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Polemică președinte-premier în chestiunea comisarului european al României

Șeful statului i-a cerut, din nou, astăzi, prim-ministrului să vină la consultări şi abia apoi să facă nominalizarea cu avizul Parlamentului.

Polemică președinte-premier în chestiunea comisarului european al României
Dan Nica. Foto: Agerpres.

Articol de Radiojurnal, 02 Octombrie 2019, 16:53

Preşedintele Klaus Iohannis consideră că refuzul premierului, Viorica Dăncilă, de a merge la consultări, la Palatul Cotroceni, pe tema noii propuneri de comisar european reprezintă o încălcare flagrantă a Constituţiei.

Într-un comunicat, șeful statului i-a cerut, din nou, astăzi, prim-ministrului să vină la consultări şi abia apoi să facă nominalizarea cu avizul Parlamentului.

În replică, Viorica Dăncilă a scris într-o postare pe internet că este o dovadă de ipocrizie ca preşedintele să vorbească despre Constituţie, când tocmai el o încalcă.

Premierul îi transmite, de asemenea, lui Klaus Iohannis, că a fost informat în privinţa posibilei nominalizări a lui Dan Nica în momentul în care i-a fost comunicat şi numele Rovanei Plumb.

Ioan Mircea Paşcu: mi-am anunțat candidatura la postul de comisar
Politică 01 Octombrie 2019, 19:10

Ioan Mircea Paşcu: mi-am anunțat candidatura la postul de comisar

Ioan Mircea Pascu: "Doresc sa fac public faptul ca mi-am anunțat candidatura la postul de comisar al României pe...

Ioan Mircea Paşcu: mi-am anunțat candidatura la postul de comisar
ICCJ: Nereguli în dosarul Revoluției
România 15 Iunie 2024, 11:25

ICCJ: Nereguli în dosarul Revoluției

Magistrații au dat un termen de cinci zile procurorilor militari să precizeze dacă mențin trimiterea dosarului în instanță...

ICCJ: Nereguli în dosarul Revoluției
Străzi deschise, București - Promenadă urbană
România 15 Iunie 2024, 10:32

Străzi deschise, București - Promenadă urbană

Biblioteca Metropolitană București îi așteaptă pe cei mici la ateliere și la spectacolul de teatru de păpuși Licurici.

Străzi deschise, București - Promenadă urbană
O victorie mai rapidă împotriva Hamas
România 15 Iunie 2024, 10:28

O victorie mai rapidă împotriva Hamas

O nouă estimare a sistemului militar israelian susține că luptele din Rafa și cucerirea orașului nu vor dura mai mult de...

O victorie mai rapidă împotriva Hamas
Traficul rutier pe DN 67, în zona Tomșani, este blocat
România 15 Iunie 2024, 09:28

Traficul rutier pe DN 67, în zona Tomșani, este blocat

În urma unui accident, un autocar cu 51 de persoane a ajuns în afara părții carosabile.

Traficul rutier pe DN 67, în zona Tomșani, este blocat
RRI şi Radiocom şi-au îmbunătăţit şi optimizat modul de transmitere a semnalului de radio digital
România 15 Iunie 2024, 00:03

RRI şi Radiocom şi-au îmbunătăţit şi optimizat modul de transmitere a semnalului de radio digital

Radiocom este societatea naţională care asigură transmiterea semnalului programelor radio în România.

RRI şi Radiocom şi-au îmbunătăţit şi optimizat modul de transmitere a semnalului de radio digital
PSD şi PNL vor avea candidați proprii la alegerile prezidenţiale din acest an
România 14 Iunie 2024, 23:56

PSD şi PNL vor avea candidați proprii la alegerile prezidenţiale din acest an

De ambele părţi a fost exprimată dorinţa ca guvernarea să continue în actuala coaliţie.

PSD şi PNL vor avea candidați proprii la alegerile prezidenţiale din acest an
Campanie de mesaje false transmise în numele ANAF
România 14 Iunie 2024, 23:16

Campanie de mesaje false transmise în numele ANAF

Fiscul atenţionează că mesajele sunt transmise de la o adresă de email care nu aparţine ANAF-ului şi îi îndeamnă pe...

Campanie de mesaje false transmise în numele ANAF