Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Parlamentul adoptă proiectul confiscării extinse a averilor

Proiectul de lege prevede că nu numai averile ilicite pot fi confiscate ci şi veniturile rezultate în urma dobândirii unor astfel de averi.

Parlamentul adoptă proiectul confiscării extinse a averilor
Foto: Arhivă.

Articol de Paul Poteraşi, 27 Martie 2012, 19:17

Proiectul de lege privind confiscarea extinsă a averilor a fost adoptat marţi de Camera Deputaţilor prin apel nominal cu 171 de voturi pentru, între care şi cel al deputatului PSD Marian Neacşu, singurul reprezentant al opoziţiei la şedinţa de plen.

Potrivit reporterului Radio România Actualităţi Iulia Gherman documentul a fost adoptat în varianta Senatului şi prevede că se supun confiscării mai multe bunuri în cazul în care persoana care le deţine a fost condamnată pentru comiterea anumitor infracţiuni şi dacă fapta este susceptibilă să îi procure un folos material iar pedeapsa prevăzută de lege este închisoarea de cinci ani sau mai mare.

Confiscarea extinsă se aplică pentru acele bunuri pentru care există indicii că au fost procurate în mod ilicit de persoana condamnată prin practicarea unor activităţii infracţionale specificate în acest proiect.

--fb1Infracţiunile sunt cele de proxenetism, trafic de droguri, trafic de persoane, încălcarea regimului frontierei de stat, spălarea banilor, încălcarea legislaţiei privind prevenirea şi combaterea terorismului, iniţiere sau constituire a unui grup infracţional organizat.

Alte infracţiuni sancţionate sunt nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor, materialelor nucleare sau alte materiale radioactive, falsificarea de monedă, divulgarea secretului economic, concurenţă neloială, deturnare de fonduri, nerespectarea dispoziţiilor privind importul de deşeuri şi reziduuri, organizarea şi exploatarea jocurilor de noroc, corupţie, evaziune fiscală, regimul vamal, bancrută frauduloasă, prin intermediul sistemelor informatice şi mijloacelor de plată electronice, traficul de organe.

Legea a fost adoptată prin apel nominal

Iniţial, documentul legislativ nu a întrunit numărul de voturi pentru a fi adoptat.

Tabela electronică a înregistrat doar 162 voturi, cu două mai puţine decât minimul necesar.

Deputatul PDL Doru Leşe a cerut repetarea votului.

Social-democratul Marian Neacşu s-a opus reluării procedurii de vot.

La propunerea preşedintelui de şedinţă, democrat-liberalul Ioan Oltean, proiectul de lege a fost supus aprobării plenului prin apel nominal.

Votul din Camera Deputaţilor are valoare decizională asupra documentului legislativ care a plecat marţi către preşedintele Traian Băsescu pentru a fi promulgat.

Propunerea iniţială era ca toate averile nejustificate să fie considerate ilicite

Citiţi şi:
Lege pentru completarea Codului Penal şi a Legii. 286/2009 privind Codul Penal.

În 7 martie 2011, la bilanţul activităţii ministerului public, procurorul general al României, Codruţa Kovesi, pleda pentru confiscarea averilor nejustificate ale condamnaţilor.

"Se întâmplă de multe ori, ca unui traficant de droguri să i se poată confisca doar sumele obţinute la ultima tranzacţie sau unui funcţionar corupt să i se confişte doar ultima mită şi să nu fie posibilă confiscarea averii pe care, în mod vădit nu o putea obţine din venituri legale. Este inechitabil şi nu putem continua în acest mod", spunea Codruţa Kovesi.

În opinia ei, justiţia va fi într-adevăr eficientă atunci când un condamnat va pierde toate bunurile dobândite nelegale.

Codruţa Kovesi preciza că atunci n-o să mai vedem situaţii în care infractorii îşi asumă riscul de a petrece un timp în închisoare ştiind că, după eliberare vor conduce maşini de lux şi vor locui în vile obţinute prin ilegalităţi.

Procurorul general afirma că este nevoie de norme care să răstoarne sarcina probei cu privire la caracterul licit al averii persoanelor condamnate.

Ulterior, în 1 iunie 2011, preşedintele Traian Băsescu declara că prezumţia caracterului licit al dobândirii averii din Constituţie a fost paravanul sub care, deşi s-a ştiut despre averi dobândite ilicit, nu au putut fi confiscate, iar statul nu şi-a putut recupera pierderile de la cei care au fraudat.

În 17 iunie 2011, Curtea Constituţională, cu majoritate de voturi, a constatat că eliminarea tezei a doua a art.44 alin.(8) din Constituţie, potrivit căreia "Caracterul licit al dobândirii se prezumă" este neconstituţională.

Pe 27 iunie 2011, preşedintele Traian Băsescu le cerea parlamentarilor să găsească o soluţie pentru transpunerea în legislaţia românească a deciziei 212/2005 a Consiliul ui JAI referitoare la confiscarea averilor obţinute illicit.

În iulie 2011, ministerul justiţiei a lansat în dezbatere publică proiectul de modificare şi completare a Codului Penal prin care a introdus instrumentul confiscării extinse a averii, motivând ca cele existente nu au contribuit suficient la asigurarea cooperării transfrontaliere eficiente în domeniu.

Senatul avea să adopte proiectul în decembrie 2011.

Confiscarea extinsă se poate dispune doar dacă persoana este condamnată pentru comiterea unei infracţiuni pentru care legea prevede o pedeapsă cu închisoarea mai mare de cinci ani şi dacă valoarea bunurilor dobândite de respectiva persoană, într-o perioadă de cinci ani înainte de momentul săvârşirii infracţiunii, "depăşeşte în mod vădit veniturile obţinute de acesta în mod licit", se arăta în textul adoptat de Senat.

Legislaţia din România, mai îngăduitoare decât în Vest

Şi după adoptarea legii privind confiscarea extinsă a averilor, procurorii români trebuie să dovedească faptul că averea este obţinută în mod ilicit.

Nu acelaşi lucru se întâmplă însă în anumite state din vest.

SUA, Marea Britanie şi Franţa merg atât de departe, în cazul confiscării averilor ilicite, încât orice cetăţean trebuie, odată suspectat de încălcarea legii, să justifice chiar şi provenienţa fiecărui bănuţ dobândit.

"În SUA confiscarea bunurilor este foarte simplă şi se petrece indiferent pe ce nume se află proprietatea. Dacă ea nu poate fi justificată legal, atunci ea este confiscată.

"Problema în România este acea prezumţie că averea dobândită este legală. Nu cred ca ar trebui să existe o astfel de prezumţie", a spunea în iunie 2011 ambasadorul SUA la Bucureşti, Mark Gitenstein.

Practic, este vorba despre inversarea sarcinii probei: nu anchetatorii sunt cei care trebuie să dovedească provenienţa ilicită a averii, ci suspecţii trebuie să-şi justifice bunurile.

SUA poate "îngheţa" preventiv averea unui suspect, pentru a o confisca apoi, chiar şi în lipsa probării comiterii vreunei infracţiuni, dacă ea este nejustificabilă.

Statele vestice au posibilitatea de a dispune confiscarea averilor rudelor, vecinilor sau prietenilor inculpaţilor, dacă se dovedeşte că aceştia din urmă le-au transferat bani sau bunuri, în încercarea de a li se pierde urma.

În Franţa instituţiile statului pot confisca şi averile celor care au ajutat, fie şi prin tăinuire, la ascunderea provenienţei reale a averilor ilicite.

În Marea Britanie, poliţia poate dispune confiscarea oricărei sume mai mari de 1.000 de lire sterline şi a oricărui bun a cărui valoare depăşeşte această limită, dacă persoana oprită pe stradă, pentru un banal control de rutină, nu le poate justifica.

4 milioane de lei din averea lui Dan Ioan Popescu, "confiscaţi"
România 14 Iulie 2011, 15:14

4 milioane de lei din averea lui Dan Ioan Popescu, "confiscaţi"

Dan Ioan Popescu susţine că va contesta hotărârea Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie care a decis confiscarea a 4 milioane...

4 milioane de lei din averea lui Dan Ioan Popescu, "confiscaţi"
Guvernul a adoptat ordonanțele de urgență privind relansarea economică și reforma administrației
România 24 Februarie 2026, 22:06

Guvernul a adoptat ordonanțele de urgență privind relansarea economică și reforma administrației

Premierul a precizat că ordonanța privind reforma administrației are prevederi care susțin descentralizării.

Guvernul a adoptat ordonanțele de urgență privind relansarea economică și reforma administrației
Preşedinţia reacţionează la informaţiile privind posibile întârzieri în procesul de promulgare a legii pensiilor magistraţiilor
România 24 Februarie 2026, 21:08

Preşedinţia reacţionează la informaţiile privind posibile întârzieri în procesul de promulgare a legii pensiilor magistraţiilor

Administraţia Prezidenţială a reacţionat marţi seară la unele informaţii apărute în spaţiul public privind posibile...

Preşedinţia reacţionează la informaţiile privind posibile întârzieri în procesul de promulgare a legii pensiilor magistraţiilor
LIVE VIDEO: Premierul Ilie Bolojan susține declarații după ședința de guvern
România 24 Februarie 2026, 20:24

LIVE VIDEO: Premierul Ilie Bolojan susține declarații după ședința de guvern

Cele două ordonanţe de urgenţă privind reforma din administraţie şi măsurile de relansare a economiei s-au aflat pe ordinea...

LIVE VIDEO: Premierul Ilie Bolojan susține declarații după ședința de guvern
Interviurile pentru ocuparea funcţiilor de conducere din DNA
România 24 Februarie 2026, 18:46

Interviurile pentru ocuparea funcţiilor de conducere din DNA

La Ministerul Justiţiei au loc marți interviurile pentru ocuparea celor trei funcţii de conducere din Direcţia Naţională...

Interviurile pentru ocuparea funcţiilor de conducere din DNA
Proiect la Senat: Plată prioritară a despăgubirilor în caz de dezastru
România 24 Februarie 2026, 18:36

Proiect la Senat: Plată prioritară a despăgubirilor în caz de dezastru

Proiectul prevede și o evaluare actualizată a bunurilor pierdute.

Proiect la Senat: Plată prioritară a despăgubirilor în caz de dezastru
Reforma din administrație și măsurile de redresare a economiei, în atenția executivului
România 24 Februarie 2026, 18:15

Reforma din administrație și măsurile de redresare a economiei, în atenția executivului

La guvern are loc marți seară ședința pentru adoptarea celor două ordonanțe de urgență - reforma din administrație și...

Reforma din administrație și măsurile de redresare a economiei, în atenția executivului
În jur de 5.000 de ucraineni au intrat anul trecut ilegal în România
România 24 Februarie 2026, 16:28

În jur de 5.000 de ucraineni au intrat anul trecut ilegal în România

Este vorba despre bărbaţi care nu vor să lupte pe front şi care îşi riscă viaţa traversând Munţii Maramureşului sau râul Tisa.

În jur de 5.000 de ucraineni au intrat anul trecut ilegal în România

Radio România

Spitalele publice şi serviciile de ambulanţă, exceptate de la tăierea de 10% a cheltuielilor de personal

Spitalele publice şi serviciile de ambulanţă, exceptate de la tăierea de 10% a cheltuielilor de personal

Spitalele publice şi serviciile de ambulanţă, exceptate de la tăierea de 10% a cheltuielilor de personal
Premierul Bolojan: Consider că prevederile din reforma administraţiei şi pachetul de relansare economică respectă Constituţia

Premierul Bolojan: Consider că prevederile din reforma administraţiei şi pachetul de relansare economică respectă Constituţia

Premierul Bolojan: Consider că prevederile din reforma administraţiei şi pachetul de relansare economică respectă Constituţia
SIBIU: Doi șoferi morți și o adolescentă grav rănită într-un accident pe DN14

SIBIU: Doi șoferi morți și o adolescentă grav rănită într-un accident pe DN14

SIBIU: Doi șoferi morți și o adolescentă grav rănită într-un accident pe DN14
ITALIA: Zeci de polițiști și carabinieri, cercetați pentru furturi dintr-un magazin din gara centrală a Romei

ITALIA: Zeci de polițiști și carabinieri, cercetați pentru furturi dintr-un magazin din gara centrală a Romei

ITALIA: Zeci de polițiști și carabinieri, cercetați pentru furturi dintr-un magazin din gara centrală a Romei