Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Obiceiuri culinare de Crăciun în Sălaj

A treia zi de Crăciun aduce, în Sălaj, o serie de obiceiuri culinare specifice zonei de nord a ţării, unele dintre ele unice în România.

Obiceiuri culinare de Crăciun în Sălaj
Foto: Arhivă / Petruț Hîrțescu

Articol de Adrian Lungu, Sălaj, 27 Decembrie 2014, 16:21

În România, sărbătorile de iarnă înseamnă, în primul rând, tradiţie.

A treia zi de Crăciun aduce, în Sălaj, o serie de obiceiuri culinare specifice zonei de nord a ţării, unele dintre ele unice în România.

Pe masă sunt aşezate preparate afumate, toate realizate în casă.

lleana Graţiana Pop: "Să aveţi noroc, bine aţi venit la noi! Poftiţi în casă. Ia uitaţi, poftiţi cu ce m-am pregătit de Crăciun.

Reporter: Ce aveţi aici, pe masă?

lleana Graţiana Pop: "Păi, le-am pregătit cam din timp, nu astăzi, toate cele. Am tăiat porcul, am pus acolo un pic de cârnaţi, am pus jumări, am pus caltaboş, cozonac, mere, nuci, palincă, vin... cu ce se aşteaptă sfintele sărbători... şi colindătorii, că mă aştept să vină colindători mulţi".

Reporter: Ziua nu se încheie fără tăiatul colacului, un obicei care presupune tăierea pâinii în părţi cât mai egale, totul pentru relaxare şi bună dispoziţie.

Petre Roman şi Gelu Voican Voiculescu pot fi cercetaţi penal în dosarul Mineriadei din 1990
România 16 Aprilie 2024, 15:06

Petre Roman şi Gelu Voican Voiculescu pot fi cercetaţi penal în dosarul Mineriadei din 1990

Preşedintele Klaus Iohannis a aprobat solicitările procurorilor de a declanşa urmărirea penală împotriva celor doi pentru...

Petre Roman şi Gelu Voican Voiculescu pot fi cercetaţi penal în dosarul Mineriadei din 1990
Două persoane au fost reţinute 24 de ore pentru contrafacere de ţigări
România 16 Aprilie 2024, 14:55

Două persoane au fost reţinute 24 de ore pentru contrafacere de ţigări

Ei ar fi produs ţigări ilegal, pe care le vindeau în pachete copiate după cele ale unor mărci cunoscute.

Două persoane au fost reţinute 24 de ore pentru contrafacere de ţigări
Continuă căutarea tânărului înecat în baraj
România 16 Aprilie 2024, 14:32

Continuă căutarea tânărului înecat în baraj

Căutările sunt efectuate inclusiv cu ajutorul unui dispozitiv complex, bazat pe tehnologia care foloseşte inteligenţa...

Continuă căutarea tânărului înecat în baraj
Hidrologii au emis coduri galbene de inundații
România 16 Aprilie 2024, 14:02

Hidrologii au emis coduri galbene de inundații

Sunt vizate bazinele hidrografice Vișeu, Iza, Someșul Mare, Jiu și Olt.

Hidrologii au emis coduri galbene de inundații
Agent Green și fondul pentru natură Bruno Manser acuză Ikea de încălcarea legilor forestiere
România 16 Aprilie 2024, 13:57

Agent Green și fondul pentru natură Bruno Manser acuză Ikea de încălcarea legilor forestiere

În raportul prezentat astăzi, Agent Green precizează că a identificat zeci de abuzuri făcute de compania suedeză, care a...

Agent Green și fondul pentru natură Bruno Manser acuză Ikea de încălcarea legilor forestiere
Premierul Marcel Ciolacu, vizită de lucru în Qatar
România 16 Aprilie 2024, 13:53

Premierul Marcel Ciolacu, vizită de lucru în Qatar

La Doha, șeful executivului român și membrii delegației guvernamentale vor avea întrevereri atât tête-à-tête, cât și în...

Premierul Marcel Ciolacu, vizită de lucru în Qatar
Primii pacienţi trataţi la Marie Curie, în spitalul construit de Asociaţia "Dăruieşte viaţă"
România 16 Aprilie 2024, 13:47

Primii pacienţi trataţi la Marie Curie, în spitalul construit de Asociaţia "Dăruieşte viaţă"

50 de copii sunt internaţi în noua unitate, unde grupuri multidisciplinare de medici oferă tratament în condiţii de top.

Primii pacienţi trataţi la Marie Curie, în spitalul construit de Asociaţia "Dăruieşte viaţă"
FOTO: Localitatea Rimetea din județul Alba, Destinația Turistică a anului 2024
România 16 Aprilie 2024, 12:51

FOTO: Localitatea Rimetea din județul Alba, Destinația Turistică a anului 2024

Este localitatea care reușește să se intrețină aproape în totalitate din turism.

FOTO: Localitatea Rimetea din județul Alba, Destinația Turistică a anului 2024