Mobilizare IGSU de Rusalii
Pe Transfăgărășan, o ambulanță SMURD a fost dislocată în zona Arefu, pentru intervenții rapide între barajul Vidraru și Bâlea Lac.

07 Iunie 2025, 09:10
Aproape 5.000 de pompieri și peste 300 de echipaje SMURD sunt mobilizați în perioada Rusaliilor, informează Inspectoratul General pentru Situații de Urgență.
Pe litoral, ISU Constanța a operaționalizat trei puncte temporare de stingere - la valul lui Traian, Agigea și Vama Veche, dotate cu autospeciale de stingere, cu modul de descarcerare și prim-ajutor.
Pe A2, Autostrada Soarelui, ISU are echipaje amplasate pentru a interveni mai rapid în caz de nevoie.
Și pe Transfăgărășan, o ambulanță SMURD a fost dislocată în zona Arefu, pentru intervenții rapide între barajul Vidraru și Bâlea Lac.
Pompierii se află la datorie și la Şumuleu Ciuc, în județul Harghita, unde are loc pelerinajul anual catolic.
Echipajele ISU vor fi prezente în punctele-cheie ale procesiunii.