Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Laura C. Kovesi: Nu am de ce să îmi dau demisia că am deranjat inculpați

Procurorul şef al DNA, Laura Codruţa Kövesi, susţine că nu are de ce să-şi dea demisia şi că nici nu i-a cerut nimeni să facă acest lucru.

Laura C. Kovesi: Nu am de ce să îmi dau demisia că am deranjat inculpați
Laura Codruța Kovesi. Foto: Arhivă.

Articol de Radiojurnal, 17 Ianuarie 2017, 16:17

Procurorul şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, Laura Codruţa Kövesi susţine că nu are de ce să îşi dea demisia şi că nici nu i-a cerut nimeni să facă acest lucru.

Declaraţia a fost făcută într-un interviu pentru Agerpres în contextul în care fostul deputat, Sebastian Ghiţă a formulat mai multe acuzaţii la adresa şefei DNA.

Laura Codruţa Kövesi: "De ce să-mi dau demisia? Pentru că mi-am făcut treaba? Pentru că am deranjat inculpaţi? De asta să-mi dau demisia? Nu, nu-mi dau demisia. Am fost numită procuror şef la DNA ca să-mi fac treaba, şi treaba DNA este să investigheze fapte de corupţie la nivel înalt. Asta am făcut. Pentru acest lucru sunt plătită. Nu am de ce să-mi dau demisia, că am deranjat inculpaţii".

Laura Kövesi a mai susţinut că persoane care sunt inculpate pentru corupţie au început să atace sistemul judiciar, în încercarea de a-l destabiliza

"România este un partener ferm şi de încredere al Statelor Unite"
România 23 Iulie 2024, 21:46

"România este un partener ferm şi de încredere al Statelor Unite"

Premierul Marcel Ciolacu a avut o întrevedere, la Palatul Victoria, cu secretarul american pentru energie, Jennifer Granholm.

"România este un partener ferm şi de încredere al Statelor Unite"
Hotelul "Amalia" din Eforie Nord a fost închis temporar de ANPC
România 23 Iulie 2024, 20:44

Hotelul "Amalia" din Eforie Nord a fost închis temporar de ANPC

ANPC va cere Ministerului Turismului declasificarea unității.

Hotelul "Amalia" din Eforie Nord a fost închis temporar de ANPC
Forumul Parteneriatului pentru Energie Transatlantică și Cooperare Climatică, la Bucureşti
România 23 Iulie 2024, 20:40

Forumul Parteneriatului pentru Energie Transatlantică și Cooperare Climatică, la Bucureşti

Discuțiile se concentrează pe viitorul energiei în întreaga lume, dar și pe dezvoltarea energiei viitorului.

Forumul Parteneriatului pentru Energie Transatlantică și Cooperare Climatică, la Bucureşti
Condiţiile pentru a deveni asistent maternal se înăspresc
România 23 Iulie 2024, 20:31

Condiţiile pentru a deveni asistent maternal se înăspresc

Potrivit proiectului, creşte vârsta minimă la care cineva poate deveni asistent maternal, de la 18 ani, la 21 de ani.

Condiţiile pentru a deveni asistent maternal se înăspresc
Traficul pe Autostrada Bucureşti - Constanţa, închis pe timpul nopţii până vineri
România 23 Iulie 2024, 18:46

Traficul pe Autostrada Bucureşti - Constanţa, închis pe timpul nopţii până vineri

În acest interval vor avea loc lucrări de modernizare, iar circulaţia se va desfăşura pe rute ocolitoare.

Traficul pe Autostrada Bucureşti - Constanţa, închis pe timpul nopţii până vineri
Președintele Iohannis a promulgat legea privind vânătoarea de urși
România 23 Iulie 2024, 18:41

Președintele Iohannis a promulgat legea privind vânătoarea de urși

Proiectul de lege care modifică legislația privind vânătoarea de urși a fost promulgat de președintele Klaus Iohannis.

Președintele Iohannis a promulgat legea privind vânătoarea de urși
Instabilitatea atmosferică este în creștere
România 23 Iulie 2024, 18:20

Instabilitatea atmosferică este în creștere

Duminică, 21 iulie, a fost cea mai călduroasă zi înregistrată vreodată la nivel global, potrivit datelor preliminare ale...

Instabilitatea atmosferică este în creștere
21 de kilograme de droguri descoperite la un bărbat din Cluj