Ascultă Radio România Actualitaţi Live

La Arad se menține codul portocaliu de temperaturi ridicate

La Arad se menține codul portocaliu de temperaturi ridicate, iar locuitorii orașului se confruntă cu disconfortul accentuat.

La Arad se menține codul portocaliu de temperaturi ridicate
Foto: pixabay.com

Articol de Radio România Actualităţi, 19 Iunie 2024, 20:06

La Arad se menține codul portocaliu de temperaturi ridicate, iar locuitorii orașului se confruntă cu disconfortul accentuat.

”-: E greu, greu, foarte greu.”

Nu ți-e cald în intersecție?

”-: E destul de incomod, vă dați seama, o plăcere!”

Oamenii ce cer? Aer condiționat?

”-: Unii, da, unii, nu.”

Dar să stați în stații, așa, în prin soare?

”-: Avem de ales?
-: La temperatura asta e foarte greu.
-: Fierbe, fierbe, cam așa e.
-: Încerc câtuși de puțin să nu stau la soare.
-: Destul de incomod, vă dați seama.
-: Foarte multe lichide și, dacă se poate, să căutăm locurile umbroase.
-: Ar fi trebuit să am ceva pe cap, să mă protejez. Mă grăbesc să ajung acasă.”

Primăria Arad a amenajat trei puncte de prim ajutor, dotate cu personal medical, pentru a veni în sprijinul celor afectați de căldura extremă, transmite corespondentul RRA Ioan Suciu./editor Florin Lepadatu/

Etichete : arad coduri
Bărbaţi suspectaţi că au spart un bancomat din judeţul Arad,  depistaţi în timp ce voiau să părăsească România
România 12 Iulie 2024, 22:58

Bărbaţi suspectaţi că au spart un bancomat din judeţul Arad, depistaţi în timp ce voiau să părăsească România

Unul dintre ei este cetăţean albanez şi se află legal pe teritoriul ţării.

Bărbaţi suspectaţi că au spart un bancomat din judeţul Arad, depistaţi în timp ce voiau să părăsească România
Reuniune a miniştrilor europeni ai mediului, la Budapesta
România 12 Iulie 2024, 21:55

Reuniune a miniştrilor europeni ai mediului, la Budapesta

Într-o declaraţie pentru Radio România Actualităţi, ministrul Mircea Fechet a precizat că gestionarea eficientă şi rezilientă...

Reuniune a miniştrilor europeni ai mediului, la Budapesta
Incendiul din Parcul Natural Porţile de Fier încă nu a fost stins
România 12 Iulie 2024, 20:38

Incendiul din Parcul Natural Porţile de Fier încă nu a fost stins

Pompieri din judeţul Mehedinţi, angajaţi ai companiei Romsilva şi voluntari localnici au acţionat pentru lichidarea...

Incendiul din Parcul Natural Porţile de Fier încă nu a fost stins
Puiu Popoviciu a fost achitat în dosarul Ferma Băneasa
România 12 Iulie 2024, 19:08

Puiu Popoviciu a fost achitat în dosarul Ferma Băneasa

Temeiul indicat de magistraţi este că fapta nu există. Şi ceilalţi inculpaţi din dosar au primit decizii de achitare.

Puiu Popoviciu a fost achitat în dosarul Ferma Băneasa
Arsenie Boca a fost canonizat de Biserica Ortodoxă Română
România 12 Iulie 2024, 19:07

Arsenie Boca a fost canonizat de Biserica Ortodoxă Română

Părintele Arsenie Boca a fost canonizat de Biserica Ortodoxă Română. Potrivit deciziei luate de Sinod, în şedinţa...

Arsenie Boca a fost canonizat de Biserica Ortodoxă Română
În județul Alba, furnizarea apei va fi restricționată în zeci de localităţi
România 12 Iulie 2024, 19:01

În județul Alba, furnizarea apei va fi restricționată în zeci de localităţi

Este posibilă chiar sistarea alimentării cu apă, spune operatorul de apă. De câţiva ani, periodic, pe timpul verii, cetăţenii...

În județul Alba, furnizarea apei va fi restricționată în zeci de localităţi
Pompierii din Constanța cer să nu se mai facă foc deschis pe timp de vânt și caniculă
România 12 Iulie 2024, 18:54

Pompierii din Constanța cer să nu se mai facă foc deschis pe timp de vânt și caniculă

În ultimele cinci zile, aproape 1.500 de hectare de teren, dar şi zeci de gospodării, au fost devastate de flăcări în judeţul...

Pompierii din Constanța cer să nu se mai facă foc deschis pe timp de vânt și caniculă
Patru turişti s-au răsturnat cu o ambarcaţiune lângă satul Sfântu Gheorghe
România 12 Iulie 2024, 18:19

Patru turişti s-au răsturnat cu o ambarcaţiune lângă satul Sfântu Gheorghe

Nu s-au înregistrat pagube şi nici pierderi de vieţi omeneşti.

Patru turişti s-au răsturnat cu o ambarcaţiune lângă satul Sfântu Gheorghe