Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Klaus Iohannis: Europa este în stare de mobilizare #coronavirus

Declaraţia preşedintelui României, Klaus Iohannis, după videoconferinţa cu şefii de stat sau de guvern ai UE.

Klaus Iohannis: Europa este în stare de mobilizare #coronavirus
Foto: presidency.ro.

Articol de RADOR, 10 Martie 2020, 21:37

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI (10 martie, ora 21:02)

Declaraţia preşedintelui României, Klaus Iohannis, după videoconferinţa cu şefii de stat sau de guvern ai UE

În ultimele zile, situaţia privind infecțiile cu coronavirus a cunoscut o schimbare negativă semnificativă, în special la nivel european și am văzut cu toții decizia fără precedent luată de Italia.

Trebuie să fim realiști: riscul unei pandemii rămâne ridicat, iar combaterea coronavirusului presupune un efort coordonat la nivel național, european și global.

Europa este în stare de mobilizare. În această seară, am avut o videoconferință și am vorbit cu toți liderii statelor Uniunii Europene despre evoluția situației în țările noastre.

Protejarea cetățenilor europeni este prioritatea zero și am discutat măsurile necesare care se impun în situația actuală. Cu toții suntem de acord că este absolut necesar să ne coordonăm eforturile pentru combaterea efectelor infecției cu coronavirus. Doar prin luarea unor măsuri comune, care să contribuie la oprirea răspândirii virusului, vom reuși să gestionăm eficient această criză şi numai împreună vom reuși să prevenim efecte grave asupra economiilor europene.

În acest sens și pentru a discuta aceste chestiuni am convocat deja pentru mâine, la ora 11:00, o discuție cu premierul și ministrul finanțelor publice. Deşi s-au confirmați 29 de cazuri și în țara noastră, ele sunt foarte puține, comparativ cu alte state europene. Nu avem în acest moment răspândire comunitară a virusului, subliniez acest lucru, adică știm care sunt cazurile, unde s-au infectat și monitorizăm persoanele cu care au intrat în contact.

Este esențial să facem tot ce este posibil pentru a preveni un scenariu în care avem răspândire necontrolată a infecției. Numărul mic de cazuri confirmate se datorează în bună parte măsurilor preventive, dar și modului eficient în care au acționat autoritățile române care au arătat că abordează cu maximă responsabilitate toată această situație.

Toate măsurile adoptate, oricât de drastice ar părea acum și oricât disconfort ar provoca, sunt gândite pentru a preîntâmpina un rău mai mare. Ştiu că pentru mulți aceste măsuri înseamnă să facă unele sacrificii, dar este vital să le facem acum pentru a-i proteja, pe viitor, de sacrificii mult mai mari și pentru a proteja familiile, părinții, bunicii noștri. Sănătatea și siguranța cetățenilor români reprezintă prioritatea zero. Orice alt lucru trece în plan secund. Fără îndoială, drepturile și libertățile fundamentale trebuie respectate, dar nu vom ezita să adoptăm și să implementăm toate măsurile care se impun. Dar efortul autorităților nu va fi suficient fără cooperarea totală a cetățenilor.

Dragi români depinde de fiecare dintre noi să limităm efectele infectării cu coronavirus. Fac apel la responsabilitatea fiecăruia, respectați cu strictețe măsurile luate de guvern și protejați-vă pe dumneavoastră și pe semenii dumneavoastră! Vreau să transmit în mod special şi un mesaj de solidaritate compatrioţilor noştri din Italia în aceste momente dificile. Îi îndemn să urmeze toate recomandările autorităților italiene şi să ia toate măsurile de prevenţie pentru a-şi proteja sănătatea. Am cerut tuturor autorităţilor statului român să fie mobilizate pentru a-i ajuta pe românii din Italia care solicită asistență. Cu grijă şi responsabilitate vom depăși această perioadă grea.

Dincolo de situația epidemiologică și de sănătate publică, acest moment este unul definitoriu pentru capacitatea națiunii noastre de a fi unită. Mai mult decât virusul, ne pot face rău lipsa de responsabilitate și de grijă față de ceilalți, lipsa de încredere, panica și nerespectarea tuturor măsurilor impuse de autorități. La fel de nocive sunt în aceste momente răfuielile politice și încercările unora de a câștiga capital electoral prin găsirea vinovaților de serviciu. Acum este momentul să fim buni cetățeni pentru că de asta depinde sănătatea și viața noastră și apropiaților noștri.

Noi, românii, am demonstrat că putem câștiga orice luptă oricât de grea cu o singură condiție: să fim uniți, să acționăm ca o adevărată familie care își protejează fiecare membru al său. Suntem cu toții responsabili să ne informăm și să-i informăm pe cei apropiați cu toate măsurile oficiale de prevenție și de restricțiile impuse. În aceste momente dificile, pericolul infectării cu COVID-19 este dublat de cel al dezinformării. Trebuie să continue într-un ritm susținut campaniile de informare la nivel național.

Oamenii trebuie să știe ce au de făcut, iar aici dumneavoastră, mass-media, aveți un rol fundamental în a fi un partener onest al autorităților în combaterea știrilor false care pot provoca consecințe nefaste. Fac un apel ca românii să renunțe pentru o vreme la deplasările care nu sunt absolut necesare, mai ales în zone care, în mod obișnuit, sunt mai aglomerate.

Noi, românii, avem o vorbă: "Paza bună trece primejdia rea". Sunt cuvinte după care trebuie să ne ghidăm cu toții comportamentul în aceste zile. Vă mulțumesc.

Politicieni şi instituţii publice susțin că "opinia publică a fost manipulată prin social media"
România 26 Noiembrie 2024, 22:24

Politicieni şi instituţii publice susțin că "opinia publică a fost manipulată prin social media"

USR va sesiza instituțiile statului în legătură cu modul în care s-a desfășurat campania lui Călin Georgescu, a...

Politicieni şi instituţii publice susțin că "opinia publică a fost manipulată prin social media"
România 26 Noiembrie 2024, 21:27

Deficitul bugetar aproape s-a dublat

Deficitul bugetar aproape că s-a dublat după primele zece luni ale lui 2024, față de perioada similară a anului trecut....

Deficitul bugetar aproape s-a dublat
USR va sesiza instituţiile statului în legătură cu campania lui Călin Georgescu
România 26 Noiembrie 2024, 20:31

USR va sesiza instituţiile statului în legătură cu campania lui Călin Georgescu

Călin Georgescu respinge acuzația și susține că nu are troli, însă nici nu dorește să răspundă la întrebările presei.

USR va sesiza instituţiile statului în legătură cu campania lui Călin Georgescu
Rezultatele finele ale alegerilor prezidențiale din 24 noiembrie 2024
România 26 Noiembrie 2024, 18:46

Rezultatele finele ale alegerilor prezidențiale din 24 noiembrie 2024

Declarație a purtătorului de cuvânt al Biroului Electoral Central, Marian Românu.

Rezultatele finele ale alegerilor prezidențiale din 24 noiembrie 2024
Continuă pregătirile pentru parada de Ziua Națională a României
România 26 Noiembrie 2024, 18:42

Continuă pregătirile pentru parada de Ziua Națională a României

La paradă, vor defila, alături de trupe ale Armatei Române, și aproximativ 240 de militari străini.

Continuă pregătirile pentru parada de Ziua Națională a României
Dronă neînmatriculată, în apropierea bazei militare Boboc
România 26 Noiembrie 2024, 18:10

Dronă neînmatriculată, în apropierea bazei militare Boboc

Obiectul a fost găsit pe câmp de către un localnic care a anunțat la 112 prezența acestuia.

Dronă neînmatriculată, în apropierea bazei militare Boboc
CNA cere Comisiei Europene investigarea rețelei chineze de socializare virtuală TikTok
România 26 Noiembrie 2024, 17:48

CNA cere Comisiei Europene investigarea rețelei chineze de socializare virtuală TikTok

Solicitarea de a fi începută o investigație oficială a rețelei de socializare virtuală Tiktok vizează faptul că a permis...

CNA cere Comisiei Europene investigarea rețelei chineze de socializare virtuală TikTok
Campanie Antidrog la Arad
România 26 Noiembrie 2024, 17:37

Campanie Antidrog la Arad

Evenimentul a fost parte a unei inițiative a Radio România Actualități.

Campanie Antidrog la Arad