Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Ioana Mihăilă, propunerea USR-PLUS la Ministerul Sănătății

USR PLUS a propus-o pe Ioana Mihăilă, în prezent secretar de stat în Ministerul Sănătăţii, pentru a prelua conducerea acestei instituţii.

Ioana Mihăilă, propunerea USR-PLUS la Ministerul Sănătății
Ioana Mihăilă. Foto: https://www.facebook.com/ioana.mihaila.96

Articol de Petruţ Hîrţescu, 21 Aprilie 2021, 12:44

USR PLUS a propus-o pe Ioana Mihăilă, în prezent secretar de stat în Ministerul Sănătăţii, pentru a prelua conducerea acestei instituţii.

Propunerea a fost înaintată premierului Florin Cîţu, anunţă un comunicat al USR PLUS.

"Prioritatea mea va fi rezolvarea crizei sanitare prin măsuri concrete care să vină în sprijinul spitalelor. Sunt medic şi cunosc îndeaproape care este situaţia din spitale şi cu ce se confruntă colegii mei de mai bine de un an. Au nevoie de soluţii ferme şi clare şi asta îmi propun să fac, alături de colegii mei din minister - să venim în ajutorul lor, iar tot ce a fost făcut bun până acum va fi continuat. Rămân consecventă angajamentelor pe care mi le-am asumat ca secretar de stat în Ministerul Sănătăţii: refacerea infrastructurii de sănătate, sprijinirea segmentului ambulatoriu şi a medicinei de familie, precum şi alocarea finanţărilor pe criterii obiective. Depolitizarea sistemului de sănătate va fi un punct esenţial al mandatului meu", a declarat Ioana Mihăilă, citată în comunicat.

Ioana Mihăilă s-a născut în 1980 şi este de profesie medic primar endocrinolog. Ea a fost numită în funcţia de secretar de stat în Ministerul Sănătăţii la începutul anului 2021. În această calitate, a coordonat activităţile de gestionare a investiţiilor în sistemul medical românesc din fonduri externe şi elaborarea componentei de sănătate din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, potrivit Agerpres.

(PH)

Bărbat din Mehedinți, arestat după ce și-ar fi violat fiicele vitrege minore
România 24 Mai 2024, 19:59

Bărbat din Mehedinți, arestat după ce și-ar fi violat fiicele vitrege minore

Bărbatul în vârstă de 63 de ani e acuzat de viol în formă continuată.

Bărbat din Mehedinți, arestat după ce și-ar fi violat fiicele vitrege minore
Unul din cinci cupluri din România, afectat de problema infertilității
România 24 Mai 2024, 19:40

Unul din cinci cupluri din România, afectat de problema infertilității

Experții spun că s-a ajuns aici din cauza migrației puternice, dar și în lipsa unei strategii naționale care să stimuleze...

Unul din cinci cupluri din România, afectat de problema infertilității
Reorganizarea Agenției Naționale de Administrare Fiscală, „finalizată”
România 24 Mai 2024, 19:36

Reorganizarea Agenției Naționale de Administrare Fiscală, „finalizată”

Acțiunea va sprijini lupta antifraudă și colectarea eficientă a datoriilor către bugetul de stat, anunță ministrul de finanțe...

Reorganizarea Agenției Naționale de Administrare Fiscală, „finalizată”
Un diplomat rus la București a fost expulzat
România 24 Mai 2024, 16:33

Un diplomat rus la București a fost expulzat

Ministerul român de Externe l-a declarat astăzi persona non grata pe teritoriul țării pe însărcinatul cu afaceri al...

Un diplomat rus la București a fost expulzat
Florian Coldea și Dumitru Dumbravă, sub control judiciar pentru trafic de influenţă
România 24 Mai 2024, 15:44

Florian Coldea și Dumitru Dumbravă, sub control judiciar pentru trafic de influenţă

În același dosar este cercetat, tot sub control judiciar cu cauțiune, și avocatul Doru Trăilă.

Florian Coldea și Dumitru Dumbravă, sub control judiciar pentru trafic de influenţă
Copiii din mai multe sate de oieri din Munții Sebeșului au intrat în vacanța de vară
România 24 Mai 2024, 13:59

Copiii din mai multe sate de oieri din Munții Sebeșului au intrat în vacanța de vară

Elevii beneficiază de o structură diferită a anului școlar, aprobată de către Inspectoratul Județean Alba pentru a-și putea...

Copiii din mai multe sate de oieri din Munții Sebeșului au intrat în vacanța de vară
R. Moldova, teren de încercare pentru războiul hibrid dus de Rusia
România 24 Mai 2024, 13:45

R. Moldova, teren de încercare pentru războiul hibrid dus de Rusia

Ministrul apărării de la Chișinău a început o vizită oficială în România.

R. Moldova, teren de încercare pentru războiul hibrid dus de Rusia
Atenție la case în perioada vacanței!
România 24 Mai 2024, 13:39

Atenție la case în perioada vacanței!

Polițiștii subliniază că în perioada vacanțelor este foarte util ca locuința să fie verificată de o persoană de încredere.

Atenție la case în perioada vacanței!