Fundația Renașterea marchează 25 de ani de activitate
Presedinta Fundatiei Renasterea, Mihaela Geoană a fost invitata Danielei Mihai si a lui Johan Pohrib la emisiunea Prietenii de la radio.

Articol de Diana Domenico, 30 Septembrie 2025, 14:35
Fundația Renașterea marchează 25 de ani de activitate printr-un eveniment de puternică valoare simbolică: Iluminarea în roz a Palatului Cotroceni, pe 1 octombrie, cu ocazia Zilei Naționale a Luptei împotriva Cancerului de Sân.
Ajunsă la a 25-a ediție, „Iluminarea în roz” reprezintă un apel public la conștientizarea importanței depistării precoce și accesului la diagnostic și tratament pentru toate femeile din România, în contextul în care rata de supraviețuire în cancer rămâne mult sub media europeană.
Cu acest prilej, Presedinta Fundatiei Renasterea, Mihaela Geoană a fost invitata Danielei Mihai si a lui Johan Pohrib la emisiunea Prietenii de la radio.
Am reușit să salvăm vieți prin campanii de educare, prin investigații gratuite oferite în centrele și unitățile noastre mobile și prin proiecte care au adus prevenția mai aproape de comunități vulnerabile.
De 25 de ani, Fundația Renașterea este vocea prevenției și a speranței pentru femeile din România. Le
reîntâlnesc cu multă emoție pe doamnele care au fost diagnosticate la Centrele Renașterea, însă, cel mai mult mă bucură că astăzi sunt sănătoase, alături de familiile lor, a spus Mihaela Geoană, Președintele Fundației Renașterea la
emisiunea Prietenii de la radio.
Mihaela Geoană a adăugat că cel mai important este ca la nivelul României să existe programe de screening pentru depistarea acestor boli, aşa cum există în multe ţări occidentale .