Ascultă Radio România Actualitaţi Live

FOTO/VIDEO: Gala Premiilor Radio România Cultural

În cadrul Galei Premiilor Radio România Cultural s-au acordat trei premii speciale.

Articol de Radio România Cultural, 20 Martie 2017, 20:14

Gala Premiilor Radio România Cultural este cel mai mare eveniment prin care Radio România premiază anual cele mai importante reuşite ale culturii din anul precedent.

VIDEO: Gala Premiilor Radio România Cultural. Sursa: Live facebook.com/Radio-România-Cultural

A XVII-a ediţie a Galei Premiilor Radio România Cultural a fost un eveniment produs de Radio România Cultural, în parteneriat cu Teatrul Odeon, iar spectacolul a fost transmis în direct onair şi online de Radio România Cultural. Înregistrarea showului va fi difuzată de coproducătorul galei, TVR.

S-au acordat nouă distincţii la tot atâtea categorii, pentru cele mai mari realizări culturale ale anului 2016:

La categoria Film, nominalizările au fost Sieranevada, regia Cristi Puiu, Câini, regia Bogdan Mirică şi Inimi Cicatrizate, regia Radu Jude.

Premiul Radio România Cultural pentru categoria Film i-a fost acordat lungmetrajului Sieranevada în regia Cristi Puiu.

La categoria Teatru, nominalizările au fost: Regizorul Bobi Pricop şi echipa spectacolului O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopţii după Mark Haddon, producţie a Teatrului Naţional I.L. Caragiale din Bucureşti, regizorul Yuri Kordonski şi echipa spectacolului În adâncuri după N.V. Gogol, producţie a Teatrului Maghiar de Stat din Cluj-Napoca, regizoarea Catinca Drăgănescu, pentru dinamismul temelor abordate, demersul de documentare şi pertinenţa viziunii scenice în spectacolele sale din 2016, şi actriţa Elena Purea, pentru rolul Pepa din spectacolul Femei în pragul unei crize de nervi după Pedro Almodóvar, în regia lui Răzvan Mazilu, musical produs de Teatrul Naţional din Târgu Mureş. Premiul Radio România Cultural pentru categoria Teatru i-a fost acordat regizorului Bobi Pricop, pentru omogenitatea performanţei pe toate palierele creaţiei scenice.

La categoria Poezie, nominalizate au fost următoarele volume: „Arta fricii” de Ioan Es. Pop, apărut la Editura „Charmides”, „TRADO” de Svetlana Cârstean și Athena Farrokhzad, apărut la editura Nemira şi „Sisteme de fixare şi prindere” de Ştefania Mihalache, apărut la Editura Nemira. Premiul Radio România Cultural pentru categoria Poezie i-a fost acordat volumului „TRADO” de Svetlana Cârstean și Athena Farrokhzad.

La categoria Proză au fost nominalizate următoarele apariţii editoriale: Vlad Zografi, pentru Efectele secundare ale vieţii – Editura Humanitas, Radu Pavel Gheo, pentru Disco Titanic – Editura Polirom, Radu Cosaşu, pentru Viaţa ficţiiunii după o revoluţie – Editura Polirom şi Ioana Pârvulescu, pentru Inocenţii – Editura Humanitas. Premiul Radio România Cultural pentru categoria Proză i-a fost acordat domnului Radu Cosaşu, pentru Viaţa ficţiiunii după o revoluţie.

La categoria Proiecte culturale şi festivaluri au fost făcute următoarele nominalizări: Gărâna Jazz Festival, Coregraful Arcadie Rusu, pentru iniţiativa creării Centrului Independent Coregrafic LINOTIP, şi Centrul independent POINT. Premiul Radio România Cultural pentru categoria Proiecte culturale şi festivaluri a fost acordat către Gărâna Jazz Festival.

La categoria Educaţie, propunerile juriului au fost: Muzeul Municipiului Bucureşti pentru Proiectul curatorial Muzeul vârstelor – de la copilărie la senectute, prima expoziţie cu profil de antropologie urbană din România; Federaţia Internaţională a Comunităţilor Educative – secţiunea România, pentru organizarea Festivalul Naţional al Cărţii pentru Copii, a XII-a ediţie; Bursa de Valori Bucureşti, pentru lansarea online a unei platforme extinse de educaţie financiară. Premiul pentru categoria Radio România Cultural Educaţie i-a fost acordat Bursei de Valori Bucureşti.

La categoria Știinţă, nominalizările au fost biologul Gabriel Paun – biolog, fondator ONG Agent Green, laureat al premiului EuroNatur 2016 – pentru campaniile împotriva tăierilor ilegale de pădure şi Aurora Simionescu, doctor în astrofizică, prima persoană de altă naționalitate decât cea japoneză numită vreodată profesor asociat la Agenția Spațială Japoneză, JAXA. Premiul Radio România Cultural pentru categoria Știinţă i-a fost acordat Aurorei Simionescu.

Una dintre cele mai aşteptate categorii ale galei a fost Muzica. La această secţiune, nominalizările au fost: Lucian Ban, Trupa Byron şi Viţa de vie, iar Premiul Radio România Cultural pentru categoria Muzică i-a fost acordat trupei Byron.

Nominalizarile categoriei Arte plastice au fost: Viorel Grimalschi, Retrospectivă de pictură, Palatul Mogoşoaia, perioada 23 august – 13 septembrie 2016, curator: Doina Mândru; Mona Vătămanu şi Florin Tudor, Prăpădenia pământului, Salonul de Proiecte, Bucureşti, perioada 11 noiembrie – 18 decembrie 2016; Constantina Dumitru, Expoziţie aniversară de tapiserie, Galeria Orizont, perioada 12-28 decembrie 2016; Alexandru Antik, Viziuni în întuneric, Muzeul de Artă Cluj-Napoca, perioada 21 mai – 26 iunie 2016, curator: Sebestyén György Székely. Premiul Radio România Cultural pentru categoria Arte plastice i-a fost acordat domnului Alexandru Antik.

În cadrul Galei Premiilor Radio România Cultural s-au acordat trei premii speciale:

Premiul In Memoriam Iosif Sava i-a revenit pianistei Alexandra Dariescu. De la Albert Hall din Londra la Carnegie Hall în New York, românca Alexandra Dariescu a fermecat publicul meloman cu muzicalitatea sa naturală şi cu o prezenţă de scenă captivantă. Alexandra Dariescu a fost inclusă de International Piano Magazine în topul celor 30 de pianişti din lume sub 30 de ani, care promit o carieră spectaculoasă.

Premiul Lux Mundi a fost decernat, anul acesta, Adei Solomon, primul producător din istoria cinematografiei româneşti care a fost nominalizat la Oscar pentru cel mai bun film străin, respectiv pentru pelicula Tony Erdmann. Membru al Academiei Europene de Film, Ada Solomon a mai produs Aferim, în regia lui Radu Jude, peliculă care a câştigat Ursul de Argint la Berlin.

Ada Solomon este şi deţinătoarea unui Urs de Aur pentru filmul Poziția copilului, în regia lui Călin Peter Netzer.

Premiul de Excelenţă i-a fost oferit marelui actor Ion Caramitru, directorul Teatrului Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, preşedintele Uniunii Teatrale din România, pentru tinereţea de spirit şi de faptă a omului de teatru în calitate de actor, regizor, manager şi eminent promotor al valorilor naţionale şi universale ale artei spectacolului.

Momentele artistice ale Galei Radio România Cultural au fost asigurate de Adrian Nour Project iar prezentatori au fost Daniela Ivanov şi Dragoş Muscalu, gazde ale emisiunilor matinale ale postului.

Lucrari de artă în valoare de aproximativ 400.000 de euro au putut fi admirate de publicul Galei Premiilor Radio România Cultural. Vedeta expoziţiei organizate cu sprijinul Artmark a fost capodopera lui Theodor Aman – ”Orientală”, lucrare estimată la 160.000 euro. Pe simezele din foaierul Teatrului Odeon au mai fost expuse şi alte opere ale unor nume celebre ale plasticii româneşti, între care Nicolae Grigorescu – ”Trandafiri” (70.000 euro), Nicolae Tonitza – ”Cârciumărese” (60.000 euro), Ștefan Luchian – ”Albăstrele” (60.000 euro), dar și Octav Băncilă, Dumitru Ghiață, Kimon Loghi şi alţi mari maeştri. Unele dintre lucrări au fost expuse în faţa publicului pentru prima dată, având în vedere că fac parte din colecţii private.

Se măresc facturile la căldură la Constanța
România 31 Octombrie 2025, 10:34

Se măresc facturile la căldură la Constanța

Consilierii locali au aprobat proiectul prin care preţul gigacaloriei creşte de la 350 la 400 de lei, începând cu 1 noiembrie.

Se măresc facturile la căldură la Constanța
Președintele InfoCons, Sorin Mierlea: Ar trebui să fim puțin mai atenţi și mai responsabili cînd cumpărăm
România 31 Octombrie 2025, 09:35

Președintele InfoCons, Sorin Mierlea: Ar trebui să fim puțin mai atenţi și mai responsabili cînd cumpărăm

"Apel matinal" - Invitat: președintele InfoCons, Sorin Mierlea.

Președintele InfoCons, Sorin Mierlea: Ar trebui să fim puțin mai atenţi și mai responsabili cînd cumpărăm
Nava de croazieră eşuată pe Dunăre, în dreptul localităţii Gârla Mare, din Mehedinţi, şi-a reluat drumul spre Viena
România 31 Octombrie 2025, 09:15

Nava de croazieră eşuată pe Dunăre, în dreptul localităţii Gârla Mare, din Mehedinţi, şi-a reluat drumul spre Viena

Autorităţile au transmis că toate cele peste 200 de persoane aflate la bord au fost în siguranţă, având condiţii de cazare şi...

Nava de croazieră eşuată pe Dunăre, în dreptul localităţii Gârla Mare, din Mehedinţi, şi-a reluat drumul spre Viena
Mercenarul Horaţiu Potra a transmis, prin intermediul avocaţilor lui, că vrea să se predea autorităţilor din România
România 31 Octombrie 2025, 08:29

Mercenarul Horaţiu Potra a transmis, prin intermediul avocaţilor lui, că vrea să se predea autorităţilor din România

Horaţiu Potra se află în Dubai, unde a fost arestat în urmă cu o lună, împreună cu fiul său şi un nepot.

Mercenarul Horaţiu Potra a transmis, prin intermediul avocaţilor lui, că vrea să se predea autorităţilor din România
Informaţii din trafic
România 31 Octombrie 2025, 08:26

Informaţii din trafic

Este la noi trafic fluent vineri dimineaţă pe majoritatea şoselelor ţării; se înregistrează, totuşi, aglomeraţii în apropiere...

Informaţii din trafic
Un inspector din cadrul ANAF Bucureşti a fost reţinut de procurorii anticorupţie
România 31 Octombrie 2025, 08:05

Un inspector din cadrul ANAF Bucureşti a fost reţinut de procurorii anticorupţie

În acelaşi caz, alţi trei inspectori antifraudă şi doi administratori de firmă au fost puşi sub control judiciar pentru...

Un inspector din cadrul ANAF Bucureşti a fost reţinut de procurorii anticorupţie
Nava de croazieră eşuată pe Dunăre nu a putut fi scoasă din bancul de nisip
România 31 Octombrie 2025, 08:02

Nava de croazieră eşuată pe Dunăre nu a putut fi scoasă din bancul de nisip

Astfel că, cei peste 180 de pasageri şi echipajul rămân în continuare blocaţi pe Dunăre, fără a fi însă în pericol.

Nava de croazieră eşuată pe Dunăre nu a putut fi scoasă din bancul de nisip
Victimele incendiului de acum 10 ani de la Clubul Colectiv au fost comemorate
România 31 Octombrie 2025, 07:59

Victimele incendiului de acum 10 ani de la Clubul Colectiv au fost comemorate

În capitală, un marş a avut loc între Piaţa Universităţii şi locul unde s-a produs tragedia, care a ucis 65 de oameni şi a...

Victimele incendiului de acum 10 ani de la Clubul Colectiv au fost comemorate

Radio România

Eurostat: Rata anuală a inflației în zona euro a scăzut până la 2.1%

Eurostat: Rata anuală a inflației în zona euro a scăzut până la 2.1%

Eurostat: Rata anuală a inflației în zona euro a scăzut până la 2.1%
CHIȘINĂU: Premier desemnat, Alexandru Munteanu cere votul de încredere al Parlamentului

CHIȘINĂU: Premier desemnat, Alexandru Munteanu cere votul de încredere al Parlamentului

CHIȘINĂU: Premier desemnat, Alexandru Munteanu cere votul de încredere al Parlamentului
TULCEA: Ziua Internațională a Mării Negre, marcată printr-o acțiune de ecologizare pe plaja din Sulina

TULCEA: Ziua Internațională a Mării Negre, marcată printr-o acțiune de ecologizare pe plaja din Sulina

TULCEA: Ziua Internațională a Mării Negre, marcată printr-o acțiune de ecologizare pe plaja din Sulina
Ministrul Sănătății: Suma de 23 de milioane de lei, aprobată pentru reabilitarea şi redimensionarea Centrului de Arşi de la Floreasca

Ministrul Sănătății: Suma de 23 de milioane de lei, aprobată pentru reabilitarea şi redimensionarea Centrului de Arşi de la Floreasca

Ministrul Sănătății: Suma de 23 de milioane de lei, aprobată pentru reabilitarea şi redimensionarea Centrului de Arşi de la Floreasca