Fostul preşedinte Ion Iliescu a fost condus pe ultimul drum
Cortegiul funerar a fost întâmpinat şi de zeci de oameni care au venit să-şi ia rămas bun de la primul preşedinte al României după căderea regimului comunist.

Articol de Radio România Actualităţi, 07 August 2025, 13:21
Fostul preşedinte Ion Iliescu a fost condus joi pe ultimul drum către Cimitirul Ghencea III. Cortegiul funerar a fost întâmpinat şi de zeci de oameni care au venit să-şi ia rămas bun de la primul preşedinte al României după căderea regimului comunist.
La intrarea în Cimitirul Militar este şi reporterul RRA Andrei Şerban: ”În momentul în care sicriul cu trupul neînsuflețit al fostului președinte al României Ion Iliescu a sosit la cimitir a fost pus pe un afet de tun. Apoi s-a format cortegiul funerar în față cu un soldat care purta crucea, urmat de soborul de preoți, aproximativ 15 preoți, care erau urmați de afetul de tun pe care se afla sicriul.
Cortegiul s-a îndreptat spre criptă, în timp ce fanfara militară a intonat un marș funebru. La criptă, sicriul a fost luat de pe afetul de tun și pus pe un catafalc, în momentul în care a avut loc o ceremonie religioasă, și anume veșnica pomenire. După aceea, a fost luat drapelul național de pe sicriu și pliat.
Fanfara militară a intonat din nou marșul funebru, moment în care sicriul a fost coborât în criptă, unde a fost înmormântat fostul președinte al României Ion Iliescu. A urmat apoi intonarea imnului de stat, în timpul căreia au fost trase 21 de salve de tun. Ceremonia înmormântării s-a încheiat cu predarea drapelului național familiei fostului președinte. Și, în încheierea relatării mele, mai vreau să precizez că în fața cimitirului au fost prezente aproximativ 100 de persoane.”/editor Florin Lepadatu/