Cum funcționa rețeaua medicilor care ar fi obținut specializări fictive în Republica Moldova
Anchetatorii efectuează peste 250 de percheziții în operațiunea „Jupiter 4”, vizând 18 medici suspectați că au obținut ilegal specializări la o universitate din Republica Moldova.
Articol de Radiojurnal, 05 Noiembrie 2025, 13:18
Anchetele și descinderile polițiștilor în cadrul operațiunii "Jupiter 4" continuă - peste 250 de percheziții au fost prevăzute pentru miercuri.
Unele dintre ele sunt încă în desfășurare, iar printre dosarele vizate este și cel în care mai mulți medici ar fi obținut specializări în Republica Moldova, deși nu au fost la cursuri. Are mai multe informații reporterul RRA Diana Surdu.
Reporter: Surse judiciare mi-au precizat că sunt vizați de anchetă 18 medici, dintre care unul lucrează la Centrul Operativ pentru Situații de Urgență din cadrul Ministerului Sănătății. Anchetatorii au descins și aici pentru a ridica documente.
Doctorii au solicitat Ministerului Sănătății recunoașterea titlurilor de calificare medic specialist dobândite la Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie "Nicolae Testemițanu" din Chișinău, depunând în acest sens diplomele aferente de medic specialist de absolvire a rezidențiatului.
Titlurile de calificare vizau diverse specialități, precum medicină de urgență, ortodonție, chirurgie plastică, estetică și microchirurgie reconstructivă, imagistică, chirurgie dento-alveolară, parodontologie.
Probele strânse de procurori indică însă indicii temeinice că studiile de rezidențiat, care presupuneau prezența fizică obligatorie a medicilor rezidenți la bazele clinice universitare, nu au avut loc în realitate, în condițiile în care, pe perioada cursurilor de specializare, medicii rezidenți se aflau în România unde erau salarizați cu normă întreagă.
12 medici au fost duși la audieri care au loc la Parchetul General; ei sunt suspectați de înșelăciune, fals material în înscrisuri oficiale, fals informatic, uz de fals și exercitarea fără drept a unei profesii












