Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Bacalaureat 2022 - Sesiunea de toamnă

Corespondenta noastră, Cristina Moise, a stat de vorbă cu câțiva dintre cei care au susținut acest examen în județul Buzău.

Bacalaureat 2022 - Sesiunea de toamnă
Arhivă foto: Agerpres.

Articol de Cristina Moise, Buzău, 17 August 2022, 08:23

Sesiunea de toamnă a Bacalaureatului continuă astăzi cu proba scrisă obligatorie a profilului, după ce ieri a avut loc examenul la Limba și literatura română.

Corespondenta noastră, Cristina Moise, a stat de vorbă cu câțiva dintre cei care au susținut acest examen în județul Buzău.

-: La mine a picat "Luceafărul".


Reporter: Mai departe, din toamnă, septembrie, facultate?


-: Medicină.


Reporter: Medicină?


-: Da, dacă termin cu bacul, medicină.


Reporter: Dar ce s-a întâmplat? Accident, ceva? De ce n-ai intrat în vară?


-: O mică problemă la matematică, în rest, toate bune şi frumoase.


Reporter: Nu văd niciun zâmbet.


-: Un pic gânditor. Doar așa, în legătură cu subiectul. Am făcut ceva, dar nu sunt sută la sută sigur, de asta nu prea am zâmbet.


Reporter: Ce s-a întâmplat la sesiunea de vară, sau nu ai intrat ?


-: Nu am dat sesiunea de vară. Am rămas corigent la matematică.


Reporter: Și unde mergi din toamnă?


-: Trec bcul. Anul ăsta nu voi continua la facultate, poate anul următor.


-: Mi s-a părut... Chiar mă așteptam să fie mai uşor, pentru că... a fost mai greu prima tranşă şi acum, a doua tranşă, mi se pare mai ok, uşor.


Realizator: Absolvenții vor susține mâine proba la alegerea profilului și specializării, iar vineri pe cea la Limba și literatura maternă.

Examenele de evaluare a competențelor lingvistice și digitale se vor desfășura între 22 și 29 august.

Aplicaţia Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă a fost actualizată
România 29 Ianuarie 2023, 17:40

Aplicaţia Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă a fost actualizată

Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă a lansat azi forma actualizată a aplicaţiei prin care oamenii pot primi - prin...

Aplicaţia Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă a fost actualizată
Circulația rutieră revine treptat la normal și în zonele grav afectate de viscol
România 29 Ianuarie 2023, 16:23

Circulația rutieră revine treptat la normal și în zonele grav afectate de viscol

Compania de Drumuri a anunțat că s-a redeschis și tronsonul dintre Grădiștea și Brăila, de pe Drumul Național 22.

Circulația rutieră revine treptat la normal și în zonele grav afectate de viscol
Incendiu de proporții la Târgu Mureș
România 29 Ianuarie 2023, 16:18

Incendiu de proporții la Târgu Mureș

Suprafața afectată este de peste 1.000 de metri pătrați, iar pompierii ISU Mureș acționează pentru localizarea focarelor

Incendiu de proporții la Târgu Mureș
Pompierii au transportat două persoane care aveau nevoie de dializă
România 29 Ianuarie 2023, 14:45

Pompierii au transportat două persoane care aveau nevoie de dializă

Un echipaj din cadrul Detașamentului de Pompieri Focșani a intervenit cu o autospecială de intervenție și o șenilată,...

Pompierii au transportat două persoane care aveau nevoie de dializă
Starea de alertă este încă în vigoare în judeţul Vrancea
România 29 Ianuarie 2023, 14:29

Starea de alertă este încă în vigoare în judeţul Vrancea

Rămân încă închise circulației cinci drumuri naționale și 11 drumuri județene pe care se acționează în acest moment.

Starea de alertă este încă în vigoare în judeţul Vrancea
S-a deschis circulația autoturismelor pe DN 25 Galați-Tecuci
România 29 Ianuarie 2023, 13:22

S-a deschis circulația autoturismelor pe DN 25 Galați-Tecuci

Potrivit DN Buzău (care are în subordine secția Galați a Drumuri Naționale), s-a reluat circulația autoturismelor, în...

S-a deschis circulația autoturismelor pe DN 25 Galați-Tecuci
Salvamontiștii au avut peste 40 de intervenții în ultimele 24 de ore