Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Bacalaureat 2022 - Sesiunea de toamnă

Corespondenta noastră, Cristina Moise, a stat de vorbă cu câțiva dintre cei care au susținut acest examen în județul Buzău.

Bacalaureat 2022 - Sesiunea de toamnă
Arhivă foto: Agerpres.

Articol de Cristina Moise, Buzău, 17 August 2022, 08:23

Sesiunea de toamnă a Bacalaureatului continuă astăzi cu proba scrisă obligatorie a profilului, după ce ieri a avut loc examenul la Limba și literatura română.

Corespondenta noastră, Cristina Moise, a stat de vorbă cu câțiva dintre cei care au susținut acest examen în județul Buzău.

-: La mine a picat "Luceafărul".


Reporter: Mai departe, din toamnă, septembrie, facultate?


-: Medicină.


Reporter: Medicină?


-: Da, dacă termin cu bacul, medicină.


Reporter: Dar ce s-a întâmplat? Accident, ceva? De ce n-ai intrat în vară?


-: O mică problemă la matematică, în rest, toate bune şi frumoase.


Reporter: Nu văd niciun zâmbet.


-: Un pic gânditor. Doar așa, în legătură cu subiectul. Am făcut ceva, dar nu sunt sută la sută sigur, de asta nu prea am zâmbet.


Reporter: Ce s-a întâmplat la sesiunea de vară, sau nu ai intrat ?


-: Nu am dat sesiunea de vară. Am rămas corigent la matematică.


Reporter: Și unde mergi din toamnă?


-: Trec bcul. Anul ăsta nu voi continua la facultate, poate anul următor.


-: Mi s-a părut... Chiar mă așteptam să fie mai uşor, pentru că... a fost mai greu prima tranşă şi acum, a doua tranşă, mi se pare mai ok, uşor.


Realizator: Absolvenții vor susține mâine proba la alegerea profilului și specializării, iar vineri pe cea la Limba și literatura maternă.

Examenele de evaluare a competențelor lingvistice și digitale se vor desfășura între 22 și 29 august.

Lansări de carte la Târgul Gaudeamus
România 09 Decembrie 2022, 09:46

Lansări de carte la Târgul Gaudeamus

Lansări de carte la Târgul Gaudeamus.

Lansări de carte la Târgul Gaudeamus
Aproape 70.000 de persoane au fost diagnosticate săptămâna trecută cu infecţii respiratorii acute
România 09 Decembrie 2022, 09:27

Aproape 70.000 de persoane au fost diagnosticate săptămâna trecută cu infecţii respiratorii acute

Ministerul Sănătăţii anunţă că a pregătit 59 de centre de evaluare care asigură asistenţa medicală pediatrică.

Aproape 70.000 de persoane au fost diagnosticate săptămâna trecută cu infecţii respiratorii acute
"Dacă ieri putem vorbi despre un eșec, este, fără îndoială, și un eșec al României, dar este un eșec al Comisiei Europene"
România 09 Decembrie 2022, 09:06

"Dacă ieri putem vorbi despre un eșec, este, fără îndoială, și un eșec al României, dar este un eșec al Comisiei Europene"

 "Apel matinal" - Invitat: Iuliu Winkler, deputat european.

"Dacă ieri putem vorbi despre un eșec, este, fără îndoială, și un eșec al României, dar este un eșec al Comisiei Europene"
Guvernul a aprobat Contractul de Servicii Publice pentru Transportul Feroviar de Călători
România 09 Decembrie 2022, 08:57

Guvernul a aprobat Contractul de Servicii Publice pentru Transportul Feroviar de Călători

Guvernul a aprobat Contractul de Servicii Publice pentru Transportul Feroviar de Călători.

Guvernul a aprobat Contractul de Servicii Publice pentru Transportul Feroviar de Călători
România are obligaţia să continue demersul de aderare la spaţiul Schengen, spun liderii politici de la Bucureşti
România 09 Decembrie 2022, 08:52

România are obligaţia să continue demersul de aderare la spaţiul Schengen, spun liderii politici de la Bucureşti

România are obligaţia să continue demersul de aderare la spaţiul Schengen, spun liderii politici de la Bucureşti, după...

România are obligaţia să continue demersul de aderare la spaţiul Schengen, spun liderii politici de la Bucureşti
Poziţia autorităţilor de la Viena s-a modificat brusc în ultimele trei săptămâni, potrivit Ministerului Afacerilor Externe
România 09 Decembrie 2022, 08:29

Poziţia autorităţilor de la Viena s-a modificat brusc în ultimele trei săptămâni, potrivit Ministerului Afacerilor Externe

În mod suprinzător, poziţia autorităţilor de la Viena s-a modificat brusc în ultimele trei săptămâni, remarcă la...

Poziţia autorităţilor de la Viena s-a modificat brusc în ultimele trei săptămâni, potrivit Ministerului Afacerilor Externe
"Aderarea la Schengen este obiectivul nostru strategic şi nu ne vom opri până nu îl vom atinge"
România 09 Decembrie 2022, 08:25

"Aderarea la Schengen este obiectivul nostru strategic şi nu ne vom opri până nu îl vom atinge"

Reacţiile preşedintelui Klaus Iohannis şi premierului Nicolae Ciucă după votul Austriei.

"Aderarea la Schengen este obiectivul nostru strategic şi nu ne vom opri până nu îl vom atinge"
Ministerul de Externe de la București a înștiințat Austria că "atitudinea nejustificată și inamicală față de România va produce consecințe inevitabile asupra relațiilor bilaterale"
România 08 Decembrie 2022, 21:16

Ministerul de Externe de la București a înștiințat Austria că "atitudinea nejustificată și inamicală față de România va produce consecințe inevitabile asupra relațiilor bilaterale"

Ministerul de Externe de la București a înștiințat Austria că "atitudinea nejustificată și inamicală față de România va produce consecințe inevitabile asupra relațiilor bilaterale"