Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Aglomeraţie în vămile din vestul ţării

De câteva zile, în Vama Nădlac 2, preferată pentru că este pe autostradă, se formează cozi kilometrice atât pe sensul de intrare, cât și pe cel de ieșire.

Aglomeraţie în vămile din vestul ţării
FOTO: www.politiadefrontiera.ro.

Articol de Radiojurnal, 31 Iulie 2022, 10:02

Românii care revin în țară pentru vacanță sau pleacă în străinătate pentru concediu stau cu orele în vămi.

De câteva zile, în Vama Nădlac 2, preferată pentru că este pe autostradă, se formează cozi kilometrice atât pe sensul de intrare, cât și pe cel de ieșire.

Oamenii se plâng de condițiile de așteptare în plin câmp, fără toalete și locuri din care să își cumpere apă.


-: Pen' ce am stat trei ore la coadă? Asta e România! Greu, da... S-au scumpit benzina, motorina... Uite!


-: Mi s-o stricat ventilatorul. E groasă!


Reporter: Apă, ceva?


-: Nu, nimeni, nimic.


-: Două ore am stat la vamă!


-: O oră jumate stăm şi tare greu se mişcă. Nu ştiu ce fac!


-: Am făcut trei țări fără nicio problemă.


-: Asta este România care ne-o fac parlamentarii care... Venim în concediu, dar mai bine nu veneam!


-: Ca în fiecare an est bătaie de joc! Suntem cetățeni europeni cu drepturi egale în toată Europa aceasta și de 20 de ani nu suntem în stare să dispară vama aceasta.


Realizator: Poliția de Frontieră anunţă că a luat măsuri, astfel încât controlul să se desfășoare cu operativitate.

La această oră, la granița cu Ungaria sunt aglomerate vămile Nădlac 2, unde se așteaptă în jur de o oră și jumătate și Nădlac, unde se stă o oră, potrivit aplicației Poliției de Frontieră.

Guvernul intenţionează să majoreze salariile unor categorii de bugetari
România 22 Mai 2024, 10:09

Guvernul intenţionează să majoreze salariile unor categorii de bugetari

Ar urma să primească salarii mai mari angajaţii din instituţii de cultură, Registrul Comerţului, diplomaţi, din apărare,...

Guvernul intenţionează să majoreze salariile unor categorii de bugetari
Cod galben de inundaţii pe râuri din judeţele Arad, Bihor şi Hunedoara
România 22 Mai 2024, 09:07

Cod galben de inundaţii pe râuri din judeţele Arad, Bihor şi Hunedoara

Hidrologii au emis o atenţionare cod galben de inundaţii, ce vizează, în următoarele ore, râuri din judeţele...

Cod galben de inundaţii pe râuri din judeţele Arad, Bihor şi Hunedoara
Sistemul Garanție-Returnare strânge aproximativ 4 miliarde de lei pe an din taxa pe ambalaje
România 22 Mai 2024, 09:06

Sistemul Garanție-Returnare strânge aproximativ 4 miliarde de lei pe an din taxa pe ambalaje

"Apel matinal" - Invitat: Mircea Fechet, ministrul mediului, apelor și pădurilor. Realizatori: Daniela Petrican și Cătălin...

Sistemul Garanție-Returnare strânge aproximativ 4 miliarde de lei pe an din taxa pe ambalaje
Preşedintele Klaus Iohannis va vizita Parcul Naţional "Piatra Craiului"
România 22 Mai 2024, 06:51

Preşedintele Klaus Iohannis va vizita Parcul Naţional "Piatra Craiului"

Preşedintele Klaus Iohannis va vizita miercuri, 22 mai, Parcul Naţional "Piatra Craiului", cu prilejul Zilei...

Preşedintele Klaus Iohannis va vizita Parcul Naţional "Piatra Craiului"
Expoziția Black Sea Defense&Aerospace se deschide pentru public
România 21 Mai 2024, 21:27

Expoziția Black Sea Defense&Aerospace se deschide pentru public

Principala atracție este avionul F-35, prezentat pentru prima dată la o expoziție din Europa.

Expoziția Black Sea Defense&Aerospace se deschide pentru public
Patronii "azilelor groazei", trimiși în judecată de DIICOT
România 21 Mai 2024, 19:47

Patronii "azilelor groazei", trimiși în judecată de DIICOT

Potrivit DIICOT, încă din noiembrie 2020, au fost constituite două grupuri infracționale organizate în scopul exploatării...

Patronii "azilelor groazei", trimiși în judecată de DIICOT
Ruxandra Săraru în dialog cu Luminița Odobescu
România 21 Mai 2024, 19:35

Ruxandra Săraru în dialog cu Luminița Odobescu

Vom afla ce demersuri întreprinde MAE pentru a asigura buna desfășurare a alegerilor europarlamentare din 9 iunie.

Ruxandra Săraru în dialog cu Luminița Odobescu
Recrutarea personalului din sistemul social „trebuie făcută cu o atenţie mai mare”
România 21 Mai 2024, 18:53

Recrutarea personalului din sistemul social „trebuie făcută cu o atenţie mai mare”

ANPDCA reacţionează în cazul adolescenţilor din judeţul Mehedinţi, supuşi unor abuzuri sexuale grave.

Recrutarea personalului din sistemul social „trebuie făcută cu o atenţie mai mare”