Adunarea Generală a Judecătorilor şi Procurorilor convocată luni
CSM propune desfiinţarea unor instanţe şi parchete, şi majorarea taxelor de timbru.

Articol de Radiojurnal, 28 Iunie 2025, 03:13
Secţiile de judecători şi procurori ale CSM au hotărât convocarea, luni, a Adunărilor Generale ale Judecătorilor şi Procurorilor pentru a lua în discuţie solicitarea fermă adresată factorilor politici de a respecta stabilitatea statutului judecătorilor şi procurilor. CSM precizează întrun comunicat că decizia a fost luată având în vedere repunerea în discuţia publică, în mod recurent, a unor aspecte esenţiale ale statutului judecătorilor şi procurorilor, cu ignorarea problemelor reale al sistemului judiciar.
CSM atrage atenţia că măsurile propuse prin programul asumat de guvern vor avea ca unic impact destabilizarea serviciului public al justiţiei.
CSM transmite că, în măsura în care se doreşte efectuarea de economii reale la bugetul de stat, şi nu doar adoptarea unor măsuri cu impact mediatic, dar fără substanţă, propune soluţii economice precum desfiinţarea unor instanţe şi parchete, generalizarea comunicării exclusiv electronice, cel puţin în raporturile cu instituţiile publice şi majorarea taxelor de timbru.
O altă soluţie propusă de CSM este adoptarea de măsuri eficiente de recuperare a prejudiciilor rezultate din infracţiuni, notează redactorul RRA, Diana Surdu.