A început sezonul gripal
Institutul Naţional de Sănătate Publică a anunţat că a crescut şi numărul infecţiilor respiratorii, la peste 81.000, cu cele mai multe îmbolnăviri în Bucureşti.
Articol de Radio România Actualităţi, 17 Decembrie 2025, 15:00
A început sezonul gripal - în prima săptămână a lunii au fost raportate peste 3.000 de cazuri, dublu faţă de intervalul precedent. Institutul Naţional de Sănătate Publică a anunţat că a crescut şi numărul infecţiilor respiratorii, la peste 81 de mii, cu cele mai multe îmbolnăviri în Bucureşti.
Aproape un milion două sute de mii de persoane s-au vaccinat antigripal până acum, iar specialiştii atrag atenţia că administrarea serului reprezintă cea mai bună metodă de protecţie.
Reporter: Adriana Turea - ”Reprezentanţii Societăţii Naţionale de Medicină a Familiei spun că vaccinarea antigripală este recomandată pentru toate categoriile de vârstă, cu prioritate pentru copiii mici, adolescenţi, gravide, vârstnici şi persoane cu anumite boli cronice. Gravidele pot dezvolta forme severe, iar copiii şi adolescenţii au cel mai mare risc de a se îmbolnăvi şi o capacitate mai mare de transmitere decât adulţii.
Internările din rândul copiilor sunt comparabile cu cele ale vârstnicilor, deşi jumătate dintre copiii spitalizaţi nu prezintă comorbidităţi. Vaccinarea pediatrică reduce transmiterea bolii în familie, scade absenţele şcolare şi limitează complicaţiile. La vârstnici, vaccinarea antigripală reduce riscul de complicaţii respiratorii, evenimente cardiovasculare, spitalizări şi mortalitate.
Există vaccinuri adaptate vârstnicilor care pot oferi un răspuns imun mai puternic. Medicii de familie mai susţin că vaccinarea celorlalte grupe de risc previne apariţia formelor severe, a complicaţiilor, internărilor şi a deceselor.”/editor Florin Lepadatu/












