Ascultă Radio România Actualitaţi Live

700 de pensionari din Botoşani, cu popriri pe venituri

Vârstnicii au ajuns în această situaţie pentru că nu şi-au achitat ratele la bănci sau au rămas în urmă cu dările la stat. În unele cazuri, reţinerile ajung şi la jumătate din pensie.

700 de pensionari din Botoşani, cu popriri pe venituri

Articol de Gina Poenaru, Botoşani, 29 Noiembrie 2011, 09:49

Sute de pensionari din Botoşani primesc, lunar, mai puţini bani pentru că pensia lor a fost executată din cauză că nu au mai reuşit să achite la termene împrumuturile făcute.

Vârstnicii au ajuns în această situaţie pentru că nu şi-au achitat ratele la bănci sau au rămas în urmă cu dările la stat.

De patru luni, Vasile Cojocaru primeşte pensia diminuată cu 300 de lei.

Acest lucru se datorează faptului că nu şi-a mai plătit ratele la cele două bănci de la care s-a împrumutat.

"Rămân cu 400 de lei din toată pensia mea. E foarte greu. Am şi alte datorii … am vrut să scap de datorii, dar mai rău m-am afundat în ele” recunoaşte pensionarul.

Acesta este doar unul dintre cei peste 700 de botoşăneni cărora Casa de Pensii le-a pus sechestru pe venit. Instituţia aplică popriri asupra pensiei pe baza titlurilor executorii.

Nu se reţine, însă, mai mult de o treime din pensia vârstnicului decât în cazul în care persoana are mai multe popriri. Atunci primeşte, lunar, o pensie diminuată cu 50 la sută.

Cătălin Dupir, purtătorul de cuvânt al Casei Judeţene de Pensii Botoşani spune că "natura acestor debite, acestor sume poprite, este generată de împrumuturi, amenzi, datorii judiciare, cheltuieli la asociaţiile de proprietari, datorii la administraţia financiară sau cheltuieli de executare silită”.

Numai în luna octombrie Casa de Pensii a reţinut, ca urmare a popririlor, aproape 140 de mii de lei din banii pensionarilor.

Reţinerile se fac potrivit Codului Civil si Codului Fiscal, completate de legislaţia specifică pensiilor şi normelor interne.

Puteţi vedea aici tabelele cu indicatorii de pensii de asigurări sociale de stat pentru luna octomobrie 2011. Sursa: Casa Naţională de Pensii Publice.

Indicatorii de pensii de asigurări sociale de stat la finalul lunii octombrie 2011

Numărul de pensionari ieşiţi la limită de vârstă este de aproximativ 3,3 milioane şi au o pensie medie lunară de 901 lei.

Aproape 10 mii de persoane pensionate anticipat au o pensie în valoare de 950 de lei.

Categoria de pensionariNumar pensionariValoarea pensiei conform decizieiPensia medie luna curentaPensia medie luna anterioaraPensia medie luna crt. an anterior
012345
1 .TOTAL (**), din care:4,736,0583,675,777,315776776742
- cu perioade lucrate in agricultura, din care:748,589159,214,762213213213
- numai perioade in agricultura101,91234,623,201340340343
1.1 Limita de virsta (***)3,229,5192,908,401,015901901859
din care FEMEI1,699,3121,338,647,868788788767
1.2 Pensia anticipata10,0859,583,625950953973
din care FEMEI6,2095,714,888920923945
1.3 Pensia anticipata partiala125,00783,650,461669673696
din care FEMEI75,99247,894,385630633655
1.4 Invaliditate815,861460,665,075565565555
din care FEMEI380,462196,868,997517518514
- gradul I38,21721,610,244565565554
din care FEMEI12,3076,247,802508507503
- gradul II417,029239,903,697575575561
din care FEMEI191,315100,775,760527527518
- gradul III360,615199,151,134552554546
din care FEMEI176,84089,845,435508509508
1.5 Urmasi554,430213,254,572385384367
1.6 Ajutor social1,156222,567193192193
din care FEMEI856163,888191191192
2. I.O.V.R.7,1961,730,927241241243
din care FEMEI5,127927,504181181182

(*) In tabel sant prezentati si beneficiarii de Invalizi, orfani şi văduve de război (I.O.V.R.)
(**) Incepand cu data de 01.07.2008, sunt inclusi si beneficiarii de ajutor social.
(***) Incepand cu data de 01.07.2010 , sunt inclusi si pensionarii de invaliditate din sistemul public de pensii, care indeplinesc conditiile de varsta cf. art.62 alin.7 litera b din Legea 19/2000

Sursa: Casa Naţională de Pensii Publice.

Număr de beneficiari ai indemnizaţiei sociale pentru pensionari - octombrie 2011

În judeţul Suceava se află cel mai mare număr de pensionari pe ţară, peste 16 mii în schimb în Covasna sunt cei mai puţini, aproximativ 4 mii.

Cel mai ridicat nivel de plată de la bugetul de stat este înregistrat în judeţele Bistriţa şi Vrancea, pentru pensionarii din sistemul de stat.

Nr. crt.JUDETULNumar de beneficiari ai indemnizatiei sociale pentru pensionari -OCTOMBRIE 2011
Pensionari din sistemul public (Asig. Soc. de STAT)Pensionari agricultori
Numar beneficiariValoare medie suportata de la Bugetul de StatNumar beneficiariValoare medie suportata de la Bugetul de Stat
01Alba7,551981,98090
02Arad10,125933,18490
03Arges12,298915,02199
04Bacau14,196967,67185
05Bihor13,595893,55887
06Bistrita8,7691032,26282
07Botosani10,137949,84776
08Brasov6,4428895693
09Braila7,784894,04180
10Buzau10,944887,38881
11Caras Severin7,379921,302101
12Cluj9,801913,91577
13Constanta14,170952,74597
14Covasna4,228911,17891
15Dimbovita11,560985,24088
16Dolj14,0198412,23173
17Galati11,390946,64986
18Gorj7,156932,929109
19Harghita6,858951,76398
20Hunedoara7,283911,56399
21Ialomita6,554844,30178
22Iasi14,7099711,70578
23Giurgiu7,938895,63883
24Maramures12,586963,14490
25Mehedinti6,420924,22692
26Mures11,582885,05079
27Neamt11,504966,57887
28Olt11,6218611,97284
29Prahova13,173894,30492
30Satu Mare9,261912,87889
31Salaj5,514862,67881
32Sibiu6,807971,70089
33Suceava16,772989,00382
34Teleorman9,6768410,56876
35Timis10,764923,08192
36Tulcea5,397931,95994
37Vaslui9,863958,92384
38Vilcea10,773906,33399
39Vrancea10,6141025,40486
40Calarasi7,658904,47883
41Sector 12,1708358148
42Sector 23,35579185130
43Sector 33,25580104114
44Sector 42,45180159145
45Sector 52,82580112128
46Sector 62,6418064122
47Ilfov5,760852,448115
Total TARA417,32892202,476

85

Revine praful saharian
România 21 Mai 2024, 16:15

Revine praful saharian

Praful se va depune și va fi vizibil ca urmare a ploilor prognozate în următoarele 48 de ore.

Revine praful saharian
Cozi mari de TIR-uri la frontiera cu Ungaria
România 21 Mai 2024, 16:09

Cozi mari de TIR-uri la frontiera cu Ungaria

Cel mai mult se așteaptă la Vărșand și la Petea, cel puțin 7 ore.

Cozi mari de TIR-uri la frontiera cu Ungaria
Sute de blocuri din București nu au apă caldă
România 21 Mai 2024, 14:47

Sute de blocuri din București nu au apă caldă

Unele dintre conductele la care se fac reparaţii sunt vechi de 60 de ani.

Sute de blocuri din București nu au apă caldă
Cod galben, viituri, inundatii
România 21 Mai 2024, 14:27

Cod galben, viituri, inundatii

Codul vizează șapte bazine hidrografice şi afluenţii mici ai Dunării.

Cod galben, viituri, inundatii
Peste 1,8 milioane de români îşi serbează onomastica de Sf. Constantin şi Elena
România 21 Mai 2024, 13:49

Peste 1,8 milioane de români îşi serbează onomastica de Sf. Constantin şi Elena

Peste 1,8 milioane de români îşi sărbătoresc onomastica, cu ocazia Sfinţilor Constantin şi Elena. Potrivit...

Peste 1,8 milioane de români îşi serbează onomastica de Sf. Constantin şi Elena
Un avion F-35 va fi vedeta expoziției BSDA 2024, de la București
România 21 Mai 2024, 13:36

Un avion F-35 va fi vedeta expoziției BSDA 2024, de la București

Black Sea Defense and Aerospace 2024: Forţele Aeriene ale SUA vor aduce pentru prima dată la o expoziţie un avion F-35.

Un avion F-35 va fi vedeta expoziției BSDA 2024, de la București
Românii vor putea merge în Turcia fără pașaport
România 21 Mai 2024, 13:32

Românii vor putea merge în Turcia fără pașaport

Documentul prevede că intrarea în Turcia se poate face pentru tranzit sau pentru turism, iar șederea în această țară nu poate...

Românii vor putea merge în Turcia fără pașaport
Circulația trenurilor de metrou pe Magistrala 2, reluată
România 21 Mai 2024, 12:25

Circulația trenurilor de metrou pe Magistrala 2, reluată

De dimineață, trenurile de metrou pe M2 au circulat la un interval de cel puțin şase minute din cauza unor defecțiuni.

Circulația trenurilor de metrou pe Magistrala 2, reluată