Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Social-democraţii vor depune o moţiune de cenzură

Social-democraţii vor depune o moţiune de cenzură la adresa guvernului.

Social-democraţii vor depune o moţiune de cenzură

Articol de Florin Lepădatu, 23 August 2021, 08:12

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI - Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat că social-democraţii vor depune o moţiune de cenzură la adresa guvernului la începutul sesiunii parlamentare.

El a menţionat la un post de televiziune că demersul ar urma să fie realizat după congresele PNL şi USR PLUS.

Cu alte cuvinte, liderul social-democrat a explicat că moţiunea va fi depusă când va avea cele mai mari şanse să treacă.

Ar fi a doua moţiune de cenzură depusă de opoziţie împotriva Guvernului Cîţu.

Prima a fost respinsă de Parlament în luna iunie.

Etichete : psd
YOU+EU: Cine poate candida? Cine poate vota la alegerile europene?
Politică 28 Februarie 2024, 16:55

YOU+EU: Cine poate candida? Cine poate vota la alegerile europene?

Iuliu Winkler: “Românii care muncesc în străinătate și au reședința în alt stat membru al Uniunii Europene pot opta şi pentru...

YOU+EU: Cine poate candida? Cine poate vota la alegerile europene?
PSD și PNL au convenit că alegerile prezidențiale vor avea loc pe 15 și 29 septembrie
Politică 27 Februarie 2024, 21:32

PSD și PNL au convenit că alegerile prezidențiale vor avea loc pe 15 și 29 septembrie

Liderii PSD și PNL au discutat despre posibilitatea ca alegerile prezidențiale să fie organizate în zilele de 15 și 29...

PSD și PNL au convenit că alegerile prezidențiale vor avea loc pe 15 și 29 septembrie
Liderii coaliției de guvernare se întâlnesc pentru a discuta despre lista comună la europarlamentare
Politică 27 Februarie 2024, 14:05

Liderii coaliției de guvernare se întâlnesc pentru a discuta despre lista comună la europarlamentare

Premierul Marcel Ciolacu a precizat că discuțiile vor viza și persoana care va deschide lista comună PSD-PNL.

Liderii coaliției de guvernare se întâlnesc pentru a discuta despre lista comună la europarlamentare
În Parlament încep procedurile pentru transpunerea în lege a deciziilor luate de coaliţie
Politică 26 Februarie 2024, 18:02

În Parlament încep procedurile pentru transpunerea în lege a deciziilor luate de coaliţie

În Parlament încep procedurile pentru transpunerea în lege a deciziilor luate de coaliţie săptămâna trecută: comasarea...

În Parlament încep procedurile pentru transpunerea în lege a deciziilor luate de coaliţie
Deputaţii mai pot depune până pe 29 februarie amendamente pentru eliminarea taxei de 10% pe concediile medicale
Politică 26 Februarie 2024, 17:43

Deputaţii mai pot depune până pe 29 februarie amendamente pentru eliminarea taxei de 10% pe concediile medicale

Deputaţii mai pot depune până joi amendamente pentru eliminarea taxei de 10% pe concediile medicale, introdusă de Guvern la...

Deputaţii mai pot depune până pe 29 februarie amendamente pentru eliminarea taxei de 10% pe concediile medicale
Comisia juridică a Senatului a adoptat modificarea legii pentru alegerea preşedintelui României
Politică 26 Februarie 2024, 17:22

Comisia juridică a Senatului a adoptat modificarea legii pentru alegerea preşedintelui României

Potrivit propunerii legislative, alegerile prezidenţiale vor avea loc cu cel mult trei luni înainte de termenul la care se...

Comisia juridică a Senatului a adoptat modificarea legii pentru alegerea preşedintelui României
Partidele din Alianţa Dreapta Unită îi cer preşedintelui Klaus Iohannis convocarea unui referendum pentru eliminarea pensiilor speciale
Politică 26 Februarie 2024, 16:16

Partidele din Alianţa Dreapta Unită îi cer preşedintelui Klaus Iohannis convocarea unui referendum pentru eliminarea pensiilor speciale

Liderii celor trei formaţiuni spun că au strâns deja 135.000 de semnături pentru susţinerea acestui demers.

Partidele din Alianţa Dreapta Unită îi cer preşedintelui Klaus Iohannis convocarea unui referendum pentru eliminarea pensiilor speciale
AUR va contesta la Curtea Constituţională comasarea alegerilor
Politică 22 Februarie 2024, 17:20

AUR va contesta la Curtea Constituţională comasarea alegerilor

Vicepreşedintele formaţiunii, Marius Lulea, spune că nu se aşteaptă însă ca demersul să aibă succes.

AUR va contesta la Curtea Constituţională comasarea alegerilor