Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Senatorii PSD vor vota în favoarea solicitării DNA în privința lui F. Bodog

Senatorii PSD vor vota în favoarea solicitării DNA în privința lui F. Bodog
Florian Bodog. Foto: Arhivă.

Articol de Radiojurnal, 20 Aprilie 2021, 17:11

Senatorii PSD vor vota mâine, în plen, în favoarea solicitării DNA de începere a urmăririi penale a fostului minsitru al sănătății Florian Bodog.

Anunțul a fost făcut de preşedintele PSD, Marcel Ciolacu. Acesta a precizat că în Comisia juridică au fost șase voturi pentru și unul împotrivă, precum și șase abțineri din partea senatorilor social-democrați.

Marcel Ciolacu: Senatorii PSD au hotărât ieri, și am fost informat și eu, că se vor abține de vot, să se vadă exact că nu picăm într-un joc, chiar dacă suntem minoritari, ai actualei puteri să arate că PSD-ul iarăși este împotriva justiției și începerii urmăririi penale a unui coleg. /Noi/, la Biroul permanent național, am luat o decizie, și la solicitarea domnului Bodog, că vom vota pentru începerea urmăririi penale. Asta nu înseamnă e nici trimitere în judecată, nici condamnare; un lucru, până la urmă, normal.

Realizator: Procurorii DNA îl acuză pe Florian Bodog că atunci câns a deținut poziția de ministru ar fi acționat pentru ca o persoană angajată în funcția de consilier personal să își încaseze salariul pe o perioadă de un an fără să se fi prezentat la serviciu și fără să fi prestat activitățile la care era obligată prin contract.

(PH)

PSD şi PNL ar putea anunţa săptămâna viitoare un candidat comun pentru Primăria Capitalei
Politică 03 Martie 2024, 13:33

PSD şi PNL ar putea anunţa săptămâna viitoare un candidat comun pentru Primăria Capitalei

Decizia ar urma să fie luată inclusiv în urma analizării unor sondaje de opinie comandate de cele două formațiuni partenere...

PSD şi PNL ar putea anunţa săptămâna viitoare un candidat comun pentru Primăria Capitalei
Legea 2 Mai și limitarea publicității la țigările electronice, pe agenda Camerei Deputaţilor
Politică 03 Martie 2024, 11:45

Legea 2 Mai și limitarea publicității la țigările electronice, pe agenda Camerei Deputaţilor

Urmează să primească votul final și proiectul Legii 2 Mai, care stabilește pedepse mai dure pentru traficanții de droguri.

Legea 2 Mai și limitarea publicității la țigările electronice, pe agenda Camerei Deputaţilor
Nicolae Ciucă: Locul R. Moldova este în UE, iar România rămâne principalul său partener în acest demers
Politică 02 Martie 2024, 08:54

Nicolae Ciucă: Locul R. Moldova este în UE, iar România rămâne principalul său partener în acest demers

România este cel mai important partener politic și economic al Republicii Moldova, a declarat președinte Maia Sandu.

Nicolae Ciucă: Locul R. Moldova este în UE, iar România rămâne principalul său partener în acest demers
Alegerile locale şi europarlamentare vor avea loc în aceeaşi zi, pe 9 iunie
Politică 01 Martie 2024, 19:08

Alegerile locale şi europarlamentare vor avea loc în aceeaşi zi, pe 9 iunie

Alegerile locale şi cele europarlamentare vor avea loc în aceeaşi zi, pe 9 iunie - stabileşte proiectul unei ordonanţe de...

Alegerile locale şi europarlamentare vor avea loc în aceeaşi zi, pe 9 iunie
Comasarea urmăreşte „reducerea cheltuielilor”
Politică 01 Martie 2024, 13:41

Comasarea urmăreşte „reducerea cheltuielilor”

Prevederi ale proiectului de ordonanţă de urgenţă privind comasarea alegerilor europarlamentare cu cele locale.

Comasarea urmăreşte „reducerea cheltuielilor”
Preşedintele Rusiei avertizează Occidentul împotriva trimiterii de trupe în Ucraina
Politică 29 Februarie 2024, 12:39

Preşedintele Rusiei avertizează Occidentul împotriva trimiterii de trupe în Ucraina

Vladimir Putin a avertizat că retorica occidentală creşte riscul unui "conflict cu folosirea armelor nucleare".

Preşedintele Rusiei avertizează Occidentul împotriva trimiterii de trupe în Ucraina
YOU+EU: Cine poate candida? Cine poate vota la alegerile europene?
Politică 28 Februarie 2024, 16:55

YOU+EU: Cine poate candida? Cine poate vota la alegerile europene?

Iuliu Winkler: “Românii care muncesc în străinătate și au reședința în alt stat membru al Uniunii Europene pot opta şi pentru...

YOU+EU: Cine poate candida? Cine poate vota la alegerile europene?
PSD și PNL au convenit că alegerile prezidențiale vor avea loc pe 15 și 29 septembrie
Politică 27 Februarie 2024, 21:32

PSD și PNL au convenit că alegerile prezidențiale vor avea loc pe 15 și 29 septembrie

Liderii PSD și PNL au discutat despre posibilitatea ca alegerile prezidențiale să fie organizate în zilele de 15 și 29...

PSD și PNL au convenit că alegerile prezidențiale vor avea loc pe 15 și 29 septembrie