S-au încheiat funeraliile de stat organizate în memoria fostului președinte al României Ion Iliescu
Fostul preşedinte al României, Ion Iliescu, a fost înmormântat joi cu onoruri militare în Cimitirul Ghencea III din Capitală.

Articol de Alina Stănuţă, 07 August 2025, 18:28
Încă de dimineață de la ora 9:00 au sosit la Palatul Cotroceni, în Sala Unirii, apropiați ai fostului președinte Ion Iliescu, dar și oficiali.
A urmat o slujbă scurtă, apoi ceremonia gărzii la catafalc. Slujba religioasă s-a desfășurat apoi în biserica Palatului Cotroceni, timp de aproximativ o oră.
Un ultim omagiu i-au adus aici fostului președinte Ion Iliescu premierul Ilie Bolojan, fostul șef de stat Emil Constantinescu, dar și foștii premieri Adrian Năstase, Nicolae Văcăroiu, Teodor Stolojan, Marcel Ciolacu și Viorica Dăncilă.
La finalul slujbei au fost trase clopotele de la biserica Palatului Cotroceni, iar cortegiul funerar s-a deplasat apoi cu viteză redusă spre Platoul Marinescu, unde Garda de Onoare Brigada 30 "Mihai Viteazu" i-a prezentat fostului președinte Ion Iliescu ultimul onor, prin înclinarea drapelului național în fața mașinii mortuare în care se afla sicriul cu trupul neînsuflețit al fostului președinte.
Cortegiul funerar a plecat apoi de la Palatul Cotroceni spre Cimitirul militar Gencea III.