Prezidenţiabilii George Simion şi Nicuşor Dan la cel de-al XIII-lea congres al BNS
Cei doi au făcut mai multe declarații legate de economia României.

Articol de Alex Buzică, 07 Mai 2025, 22:15
Toate programele finanţate din bani europeni trebuie să continue, a declarat preşedintele AUR, George Simion, la cel de-al XIII-lea congres al Blocului Naţional Sindical.
El consideră necesară crearea de locuri de muncă bine plătie în ţară pentru ca românii să nu mai plece la lucru în străinătate.
Prezent la eveniment, şi primarul general Nicuşor Dan a pus accentul pe combaterea corupţiei şi pe nevoia unei viziuni coerente de investiţii.
Reporter: George Simion, candidatul din partea partidului AUR, a luat primul cuvântul și a vorbit despre schimbarea clasei politice actuale și despre corupția, care trebuie smulsă din rădăcină, a vorbit și despre o Românie, care trebuie să investească în minerit, și despre reducerea personalului.
George Simion: Să putem avea autostrăzi, spitale, școli. Sigur, dacă nu avem o corupție endemică. A spus contracandidatul meu că vreau să dau afară profesori. Nu este o problemă cu profesorii din această țară, nu este o problemă cu cadrele medicale din această țară, nu este o problemă cu polițiștii, militarii. Problema pe care o avem în România este cu paraziții politici, cu membrii de partid.
Și candidatul independent susținut de partide pro-europene, Nicuşor Dan, a urcat pe scena din Palatul Parlamentului și a vorbit în fața sindicaliștilor despre deficit, productivitate și digitalizare, dar și inteligență artificială.
Nicuşor Dan: Trebuie să avem economie. România are nevoie să fie ancorată în economia europeană, în economia globală și bineînțeles că statul român trebuie să sprijine capitalul românesc, statul român trebuie să sprijine agricultura românească.