Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Kelemen Hunor demisionează din guvern "la 1 august"

Decizia a fost luată împreună cu premierul Victor Ponta în cadrul întâlnirii pe care cei doi au avut-o la Palatul Victoria.

Kelemen Hunor demisionează din guvern "la 1 august"
Kelemen Hunor.

Articol de Angela Matei, 14 Iulie 2014, 14:41

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a decis ca demisia sa din Guvern să devină efectivă la 1 august.

Decizia a fost luată împreună cu premierul Victor Ponta în cadrul întâlnirii pe care cei doi au avut-o în această dimineaţă la Palatul Victoria.

Liderul Uniunii deţine în Executiv funcţiile de vicepremier şi de ministru al Culturii.

Discuţiile au început după ce Ministerul de Externe a susţinut punctul de vedere al Comisiei Europene de respingere a iniţiativei UDMR privind protecţia minorităţilor etnice în procesul de la Curtea Europeană de Justiţie.

Kelemen Hunor a explicat că va demisiona din cabinetul Ponta, pentru că este parte în proces din partea iniţiatorilor.

Preşedintele Rusiei avertizează Occidentul împotriva trimiterii de trupe în Ucraina
Politică 29 Februarie 2024, 12:39

Preşedintele Rusiei avertizează Occidentul împotriva trimiterii de trupe în Ucraina

Vladimir Putin a avertizat că retorica occidentală creşte riscul unui "conflict cu folosirea armelor nucleare".

Preşedintele Rusiei avertizează Occidentul împotriva trimiterii de trupe în Ucraina
YOU+EU: Cine poate candida? Cine poate vota la alegerile europene?
Politică 28 Februarie 2024, 16:55

YOU+EU: Cine poate candida? Cine poate vota la alegerile europene?

Iuliu Winkler: “Românii care muncesc în străinătate și au reședința în alt stat membru al Uniunii Europene pot opta şi pentru...

YOU+EU: Cine poate candida? Cine poate vota la alegerile europene?
PSD și PNL au convenit că alegerile prezidențiale vor avea loc pe 15 și 29 septembrie
Politică 27 Februarie 2024, 21:32

PSD și PNL au convenit că alegerile prezidențiale vor avea loc pe 15 și 29 septembrie

Liderii PSD și PNL au discutat despre posibilitatea ca alegerile prezidențiale să fie organizate în zilele de 15 și 29...

PSD și PNL au convenit că alegerile prezidențiale vor avea loc pe 15 și 29 septembrie
Liderii coaliției de guvernare se întâlnesc pentru a discuta despre lista comună la europarlamentare
Politică 27 Februarie 2024, 14:05

Liderii coaliției de guvernare se întâlnesc pentru a discuta despre lista comună la europarlamentare

Premierul Marcel Ciolacu a precizat că discuțiile vor viza și persoana care va deschide lista comună PSD-PNL.

Liderii coaliției de guvernare se întâlnesc pentru a discuta despre lista comună la europarlamentare
În Parlament încep procedurile pentru transpunerea în lege a deciziilor luate de coaliţie
Politică 26 Februarie 2024, 18:02

În Parlament încep procedurile pentru transpunerea în lege a deciziilor luate de coaliţie

În Parlament încep procedurile pentru transpunerea în lege a deciziilor luate de coaliţie săptămâna trecută: comasarea...

În Parlament încep procedurile pentru transpunerea în lege a deciziilor luate de coaliţie
Deputaţii mai pot depune până pe 29 februarie amendamente pentru eliminarea taxei de 10% pe concediile medicale
Politică 26 Februarie 2024, 17:43

Deputaţii mai pot depune până pe 29 februarie amendamente pentru eliminarea taxei de 10% pe concediile medicale

Deputaţii mai pot depune până joi amendamente pentru eliminarea taxei de 10% pe concediile medicale, introdusă de Guvern la...

Deputaţii mai pot depune până pe 29 februarie amendamente pentru eliminarea taxei de 10% pe concediile medicale
Comisia juridică a Senatului a adoptat modificarea legii pentru alegerea preşedintelui României
Politică 26 Februarie 2024, 17:22

Comisia juridică a Senatului a adoptat modificarea legii pentru alegerea preşedintelui României

Potrivit propunerii legislative, alegerile prezidenţiale vor avea loc cu cel mult trei luni înainte de termenul la care se...

Comisia juridică a Senatului a adoptat modificarea legii pentru alegerea preşedintelui României
Partidele din Alianţa Dreapta Unită îi cer preşedintelui Klaus Iohannis convocarea unui referendum pentru eliminarea pensiilor speciale
Politică 26 Februarie 2024, 16:16

Partidele din Alianţa Dreapta Unită îi cer preşedintelui Klaus Iohannis convocarea unui referendum pentru eliminarea pensiilor speciale

Liderii celor trei formaţiuni spun că au strâns deja 135.000 de semnături pentru susţinerea acestui demers.

Partidele din Alianţa Dreapta Unită îi cer preşedintelui Klaus Iohannis convocarea unui referendum pentru eliminarea pensiilor speciale