Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Guvernul nu ia în calcul amânarea legilor locale

Guvernul nu ia încă în calcul amânarea alegilor locale programate pe 27 septembrie, chiar dacă numărul cazurilor noi de COVID-19 este în creștere.

Guvernul nu ia în calcul amânarea legilor locale
Foto: Arhivă.

Articol de Radiojurnal, 24 Iulie 2020, 09:47

Guvernul nu ia încă în calcul amânarea alegilor locale programate pe 27 septembrie, chiar dacă numărul cazurilor noi de COVID-19 este în creștere.

Premierul Ludovic Orban a declarat că se poate organiza scrutinul electoral astfel încât să nu existe riscul de transmitere a virusului.

Potrivit calendarului alegerilor locale, campania electorală va începe în data de 28 august și se va încheia pe 26 septembrie, la ora 7:00.

Scrutinul pentru alegerea primarilor și autorităților locale și județene va avea loc pe 27 septembrie.

Comasarea urmăreşte „reducerea cheltuielilor”
Politică 01 Martie 2024, 13:41

Comasarea urmăreşte „reducerea cheltuielilor”

Prevederi ale proiectului de ordonanţă de urgenţă privind comasarea alegerilor europarlamentare cu cele locale.

Comasarea urmăreşte „reducerea cheltuielilor”
Preşedintele Rusiei avertizează Occidentul împotriva trimiterii de trupe în Ucraina
Politică 29 Februarie 2024, 12:39

Preşedintele Rusiei avertizează Occidentul împotriva trimiterii de trupe în Ucraina

Vladimir Putin a avertizat că retorica occidentală creşte riscul unui "conflict cu folosirea armelor nucleare".

Preşedintele Rusiei avertizează Occidentul împotriva trimiterii de trupe în Ucraina
YOU+EU: Cine poate candida? Cine poate vota la alegerile europene?
Politică 28 Februarie 2024, 16:55

YOU+EU: Cine poate candida? Cine poate vota la alegerile europene?

Iuliu Winkler: “Românii care muncesc în străinătate și au reședința în alt stat membru al Uniunii Europene pot opta şi pentru...

YOU+EU: Cine poate candida? Cine poate vota la alegerile europene?
PSD și PNL au convenit că alegerile prezidențiale vor avea loc pe 15 și 29 septembrie
Politică 27 Februarie 2024, 21:32

PSD și PNL au convenit că alegerile prezidențiale vor avea loc pe 15 și 29 septembrie

Liderii PSD și PNL au discutat despre posibilitatea ca alegerile prezidențiale să fie organizate în zilele de 15 și 29...

PSD și PNL au convenit că alegerile prezidențiale vor avea loc pe 15 și 29 septembrie
Liderii coaliției de guvernare se întâlnesc pentru a discuta despre lista comună la europarlamentare
Politică 27 Februarie 2024, 14:05

Liderii coaliției de guvernare se întâlnesc pentru a discuta despre lista comună la europarlamentare

Premierul Marcel Ciolacu a precizat că discuțiile vor viza și persoana care va deschide lista comună PSD-PNL.

Liderii coaliției de guvernare se întâlnesc pentru a discuta despre lista comună la europarlamentare
În Parlament încep procedurile pentru transpunerea în lege a deciziilor luate de coaliţie
Politică 26 Februarie 2024, 18:02

În Parlament încep procedurile pentru transpunerea în lege a deciziilor luate de coaliţie

În Parlament încep procedurile pentru transpunerea în lege a deciziilor luate de coaliţie săptămâna trecută: comasarea...

În Parlament încep procedurile pentru transpunerea în lege a deciziilor luate de coaliţie
Deputaţii mai pot depune până pe 29 februarie amendamente pentru eliminarea taxei de 10% pe concediile medicale