Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Călin Popescu Tăriceanu: Nu am de ce sa-mi dau demisia de la Senat

Președintele Senatului a susţinut că cercetarea penală asupra sa, declanşată ieri, este "o acţiune premeditată", care va avea consecinţe în plan politic.

Călin Popescu Tăriceanu: Nu am de ce sa-mi dau demisia de la Senat
Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu.

Articol de Radiojurnal, 25 Mai 2016, 21:50

Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat astăzi, la Deva, că nu intenţionează să demisioneze din funcţie.

El a susţinut că cercetarea penală asupra sa, declanşată ieri, este "o acţiune premeditată", care va avea consecinţe în plan politic.

Călin Popescu Tăriceanu: "Nu, nu, nu, fără nici un fel de îndoială nu am de ce să-mi dau demisia. Această acţiune are consecinţe imediate în ceea ce mă priveşte. Dacă peste ceva timp o instanţă o să hotărască că sunt nevinovat, toată această consecinţă nefavorabilă nu se şterge. De aici rezultă un lucru, că cei care sunt procurori, pe lângă faptul că au ambiţia să se remarce, trebuie să aibă şi responsabilitate. Citaţia pe care eu am primit-o, eu am primit-o în calitate de persoană privată.

"Toată acţiunea este o acţiune premeditată, care începe să semene cu un fel de loterie: pe cine luăm la rând? Pe ăla, pe ăla. Cum vă explicaţi că pentru un dosar unde sunt cercetate fapte de acum zece ani le trebuie 3.000 de zile ca să ajungă la mine. Când? E o mică coincidenţă, exact în mijlocul campaniei electorale".

George Simion, candidatul AUR pentru funcţia de preşedinte al României
Politică 15 Iunie 2024, 13:15

George Simion, candidatul AUR pentru funcţia de preşedinte al României

Consiliul Naţional de Conducere al AUR a decis ca preşedintele partidului să fie candidatul pentru funcţia de preşedinte.

George Simion, candidatul AUR pentru funcţia de preşedinte al României
Scrutinul din 9 iunie, în etapa de definitivare a centralizării rezultatelor
Politică 14 Iunie 2024, 19:34

Scrutinul din 9 iunie, în etapa de definitivare a centralizării rezultatelor

Ceva mai întârziat este demersul în ce priveşte aleşii judeţeni, consilieri şi preşedinţi de consiliu.

Scrutinul din 9 iunie, în etapa de definitivare a centralizării rezultatelor
Alegeri europarlamentare: A mai rămas de centralizat o singură secţie de votare din ţară
Politică 14 Iunie 2024, 13:38

Alegeri europarlamentare: A mai rămas de centralizat o singură secţie de votare din ţară

Independentul Nicolae Ştefănuţă a obţinut un mandat de eurodeputat.

Alegeri europarlamentare: A mai rămas de centralizat o singură secţie de votare din ţară
Biroul Electoral al Sectorului 2 "a finalizat procedura de centralizare a voturilor din toate secţiile"
Politică 14 Iunie 2024, 11:55

Biroul Electoral al Sectorului 2 "a finalizat procedura de centralizare a voturilor din toate secţiile"

Candidatul PSD-PNL la primăria acestui sector, Rareş Hopincă, susţine că rezultatul scrutinului îl arată câştigător, cu o...

Biroul Electoral al Sectorului 2 "a finalizat procedura de centralizare a voturilor din toate secţiile"
BEC încă nu a validat rezultatele la alegerile locale
Politică 14 Iunie 2024, 07:42

BEC încă nu a validat rezultatele la alegerile locale

La nivel naţional datele întârzie din cauza suspiciunilor de fraudă şi a controverselor, astfel că Biroul Electoral mai are...

BEC încă nu a validat rezultatele la alegerile locale
Europarlamentarii Alianţei Dreapta Unită au transmis Comisiei Europene o scrisoare în care acuză fraude la alegerile din România
Politică 13 Iunie 2024, 12:28

Europarlamentarii Alianţei Dreapta Unită au transmis Comisiei Europene o scrisoare în care acuză fraude la alegerile din România

Europarlamentarii Alianţei Dreapta Unită le-au transmis reprezentanţilor Comisiei Europene o scrisoare în care acuză fraude...

Europarlamentarii Alianţei Dreapta Unită au transmis Comisiei Europene o scrisoare în care acuză fraude la alegerile din România
Alegeri 9 iunie: Tensiunile continuă la sectoarele 1 și 2
Politică 13 Iunie 2024, 11:51

Alegeri 9 iunie: Tensiunile continuă la sectoarele 1 și 2

La sectorul 1, unde există un scor strâns, procesul electoral s-a încheiat, a confirmat purtătorul de cuvânt de la Biroul...

Alegeri 9 iunie: Tensiunile continuă la sectoarele 1 și 2
Partidele politice au început să-şi creioneze strategiile politice pentru alegerile prezidenţiale
Politică 13 Iunie 2024, 08:15

Partidele politice au început să-şi creioneze strategiile politice pentru alegerile prezidenţiale

Partidele politice au început să-şi creioneze strategiile politice pentru alegerile prezidenţiale.

Partidele politice au început să-şi creioneze strategiile politice pentru alegerile prezidenţiale