Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Adrian Chesnoiu a demisionat din funcția de ministru al agriculturii

Social-democratul Adrian Chesnoiu a demisionat din funcția de ministru al agriculturii.

Adrian Chesnoiu a demisionat din funcția de ministru al agriculturii
Adrian Chesnoiu. Foto: facebook.com/ChesnoiuAdrianIonut

Articol de Florin Lepădatu, 24 Iunie 2022, 08:08

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI - Social-democratul Adrian Chesnoiu a demisionat din funcţia de ministru al agriculturii după ce DNA l-a acuzat de abuz în serviciu.

El s-a autosuspendat din partid şi le-a cerut colegilor din Camera Deputaţilor să aprobe cererea procurorilor de ridicare a imunităţii sale parlamentare.

Solicitarea DNA va fi dezbătută marţi, iar PSD a anunţat că va vota în favoarea cererii.

Procurorii anticorupţie susţin că în perioda februarie-aprilie a acestui an Adrian Chesnoiu ar fi intervenit în desfăşurarea unor concursuri de angajare, sprijinind anumite persoane să ocupe funcţii de consilier clasa I, şef serviciu şi directori executivi ai unor direcţii judeţene.

El neagă toate acuzaţiile.

Etichete : adrian chesnoiu
YOU+EU: Cine poate candida? Cine poate vota la alegerile europene?
Politică 28 Februarie 2024, 16:55

YOU+EU: Cine poate candida? Cine poate vota la alegerile europene?

Iuliu Winkler: “Românii care muncesc în străinătate și au reședința în alt stat membru al Uniunii Europene pot opta şi pentru...

YOU+EU: Cine poate candida? Cine poate vota la alegerile europene?
PSD și PNL au convenit că alegerile prezidențiale vor avea loc pe 15 și 29 septembrie
Politică 27 Februarie 2024, 21:32

PSD și PNL au convenit că alegerile prezidențiale vor avea loc pe 15 și 29 septembrie

Liderii PSD și PNL au discutat despre posibilitatea ca alegerile prezidențiale să fie organizate în zilele de 15 și 29...

PSD și PNL au convenit că alegerile prezidențiale vor avea loc pe 15 și 29 septembrie
Liderii coaliției de guvernare se întâlnesc pentru a discuta despre lista comună la europarlamentare
Politică 27 Februarie 2024, 14:05

Liderii coaliției de guvernare se întâlnesc pentru a discuta despre lista comună la europarlamentare

Premierul Marcel Ciolacu a precizat că discuțiile vor viza și persoana care va deschide lista comună PSD-PNL.

Liderii coaliției de guvernare se întâlnesc pentru a discuta despre lista comună la europarlamentare
În Parlament încep procedurile pentru transpunerea în lege a deciziilor luate de coaliţie
Politică 26 Februarie 2024, 18:02

În Parlament încep procedurile pentru transpunerea în lege a deciziilor luate de coaliţie

În Parlament încep procedurile pentru transpunerea în lege a deciziilor luate de coaliţie săptămâna trecută: comasarea...

În Parlament încep procedurile pentru transpunerea în lege a deciziilor luate de coaliţie
Deputaţii mai pot depune până pe 29 februarie amendamente pentru eliminarea taxei de 10% pe concediile medicale
Politică 26 Februarie 2024, 17:43

Deputaţii mai pot depune până pe 29 februarie amendamente pentru eliminarea taxei de 10% pe concediile medicale

Deputaţii mai pot depune până joi amendamente pentru eliminarea taxei de 10% pe concediile medicale, introdusă de Guvern la...

Deputaţii mai pot depune până pe 29 februarie amendamente pentru eliminarea taxei de 10% pe concediile medicale
Comisia juridică a Senatului a adoptat modificarea legii pentru alegerea preşedintelui României
Politică 26 Februarie 2024, 17:22

Comisia juridică a Senatului a adoptat modificarea legii pentru alegerea preşedintelui României

Potrivit propunerii legislative, alegerile prezidenţiale vor avea loc cu cel mult trei luni înainte de termenul la care se...

Comisia juridică a Senatului a adoptat modificarea legii pentru alegerea preşedintelui României
Partidele din Alianţa Dreapta Unită îi cer preşedintelui Klaus Iohannis convocarea unui referendum pentru eliminarea pensiilor speciale
Politică 26 Februarie 2024, 16:16

Partidele din Alianţa Dreapta Unită îi cer preşedintelui Klaus Iohannis convocarea unui referendum pentru eliminarea pensiilor speciale

Liderii celor trei formaţiuni spun că au strâns deja 135.000 de semnături pentru susţinerea acestui demers.

Partidele din Alianţa Dreapta Unită îi cer preşedintelui Klaus Iohannis convocarea unui referendum pentru eliminarea pensiilor speciale
AUR va contesta la Curtea Constituţională comasarea alegerilor
Politică 22 Februarie 2024, 17:20

AUR va contesta la Curtea Constituţională comasarea alegerilor

Vicepreşedintele formaţiunii, Marius Lulea, spune că nu se aşteaptă însă ca demersul să aibă succes.

AUR va contesta la Curtea Constituţională comasarea alegerilor