Plimbări cu autobuze etajate prin Constanța și Mamaia
Linia CiTy Tour între Constanţa şi Mamaia a fost pusă de azi în funcțiune.

Articol de Sorin Cealera, Constanța, 14 Iunie 2025, 11:40
Turiștii care merg de astăzi la mare se pot plimba cu autobuzele etajate prin Constanța și stațiunea Mamaia. Linia CiTy Tour va fi deservită de șase autobuze, care vor circula zilnic de la ora 9:00 până la ora 22:00, la fiecare 25 de minute.
La prima cursă, autobuzele vor pleca simultan din cele două capete de linie, Gara CFR și Mamaia, iar ultimele curse vor fi la ora 20:40 de la gară și la ora 22:00 din Mamaia.
Traseul trece prin zona farului din Constanța și include intrarea în port, unde turiștii pot să vadă silozurile construite de Anghel Saligny și gara maritimă din incinta portului comercial.
Traseul continuă prin portul turistic Tomis, parcul arheologic, unde se poate coborî pentru a ajunge în Piaţa Ovidiu și centrul vechi, la Muzeul de Istorie și Arheologie sau edificiul roman cu mozaic.
Înainte de a ajunge în Mamaia, se pot vizita Complexul Muzeal de Ştiințe ale Naturii și Delfinariul, care își va relua de duminică reprezentațiile cu delfini, după modernizare și extindere.
O călătorie cu linia CiTy Tour costă șapte lei, iar biletul pentru o zi 11 lei.