La "Marele Marş al Bicicletelor" au fost 130 de participanţi. Evenimentul se încheie cu concertul ansamblului folcloric Transilvania.

Articol de Ioana Dogaru, 01 Octombrie 2010, 15:20

Evenimentul se încheie cu concertul ansamblului folcloric Transilvania.

Cea mai mică participantă la Marele Marş al Bicicletelor, o fetiţă în vârstă de 7 ani a fost premiată cu o bicicletă. De asemenea veteranul evenimentului a fost şi el premiat cu o bicicletă.

Marele Marş al Bicicletelor s-a încheiat. La marş au participat 130 de concurenţi.

17.32 Primarul din Seini a fost primul participant care a ajuns la linia de sosire.

17.30 S-a dat startul la Marele Marş al Bicicletelor. Printre participanţi se află primarul din Seini şi unul dintre iniţiatorii evenimentului, Daniel Ruse.

17.15 Cea de a 6-a cursă s-a încheiat. Participanţii au fost elevi de liceu din clasele 9-12. Câştigătorii au fost premiaţi cu biciclete şi seturi de protecţie.

17.07 Primarul oraşului Seini a anunţat că va participa alături de copiii săi la marşul de 2 kilometri pe bicicletă. Marele marş al bicicletelor va începe la ora 17.30.

17.00 Participanţii la cea de a 5-a cursă au fost elevi de clasa a 8-a. Câştigătorul cursei a fost premiat cu o bicicletă.

16.50. Participanţii la cea de a patra cursă de biciclete au fost elevi de clasa a 7-a. Câştigătorul a fost premiat cu o bicicletă

16.30. Participanţii la a treia cursă de biciclete de la Seini au fost elevi de clasa a 6-a. Câştigătorul cursei a fost premiat cu o bicicletă.

16.30 Participanţii la a doua cursă de biciclete de la Seini au fost elevi de clasa a 5-a. Câştigătorul cursei a fost premiat cu o bicicletă şi un set de protecţie.

16.20: Concurenţii primei curse pe bicicletă au fost elevi de de clasa a 4-a. Ioana este prima fetiţă care a trecut linia de sosire. Aceasta va primi un premiu special: o bicicletă.

Câştigătorul locului I al cursei pentru elevii de clasa a 4-a, un băieţel din Senini va primi şi el o bicicletă.

Radio România transmite în direct de la ora 16.00 într-o ediţie specială a emisiunii "Obiectiv România" în duplex Bucureşti – Seini, Marele Marş al Bicicletelor de la Seini – Maramureş.

Evenimentul va putea fi urmărit video pe www.romania-actualitati.ro, într-o transmisie în premieră folosind un studio mobil cu 3 camere.

În cadrul campaniei "România pe bicicletă" sute de iubitori ai mersului pe două roţi vor străbate centrul oraşului, pentru a promova bicicleta ca mijloc alternativ de transport, pentru mişcare, sănătate şi protecţia mediului.

Sub deviza "La Seini, se(n)ini pe bicicletă" vor avea loc concursuri cu sprijinul Federaţiei Române de Ciclism şi Triatlon, la care Radio România Actualităţi şi partenerul evenimentului – Loteria Naţională – vor oferi premii în biciclete şi accesorii, audio-book-uri şi CD produse de Editura Casa Radio.

Marele Marş al Bicicletelor de la Seini – Maramureş se va încheia cu un spectacol al Ansamblului Folcloric Transilvania din Baia Mare.

Oraşul bicicliştilor
Obiectiv, România 01 Octombrie 2010, 08:35

Campania "România pe bicicletă" a ajuns în Seini, unde toată lumea e pe două roţi.

La Seini pe biciclete
România, împreună 01 Octombrie 2010, 11:07

Campania "România pe bicicletă"

Călătorii gratis cu trenul prin Europa pentru o categorie restrânsă de tineri
Life & Style 27 Aprilie 2024, 16:30

Mai sunt doar trei zile de înscriere la ediţia din acest an a programului DiscoverEU al Comisiei Europene, la care pot...

Străzi surpate, în Cluj-Napoca şi Slănic Prahova
Life & Style 27 Aprilie 2024, 16:24

Strada din Slănic s-a prăbușit pe o sprafață de peste 60m², iar localnicii din zonă au fost evacuați.

La Vama Giurgiu se fac verificări cu aplicaţia mobilă eDAC
Life & Style 27 Aprilie 2024, 13:56

Prin acest control, polițiștii de frontieră spun că pot depista imediat dacă persoana verificată are vreo problemă cu legea.

Alba Iulia: Muncitorii srilankezi își sărbătoresc anul nou pe malul râului Ampoi
Life & Style 27 Aprilie 2024, 13:44

A fost pregătită o petrecere în cinstea lor, cu mai multe elemente tradiţionale.

Sute de credincioşi şi preoţi sunt aşteptaţi să participe, în Capitală, la tradiţionalul Pelerinaj de Florii
Life & Style 27 Aprilie 2024, 11:16

Traficul va fi restricţionat în funcţie de deplasarea coloanei pe carosabil, şoferii fiind sfătuiţi să circule cu prudenţă şi...

Cea mai mare competiţie de jocuri video din ţară se desfăşoară până marţi la Politehnica din Bucureşti
Life & Style 27 Aprilie 2024, 10:27

Evenimentul la care s-au înscris peste 1.200 de jucători este dedicat elevilor şi studenţilor.