Ascultă Radio România Actualitaţi Live

După creșterea prețurilor, oamenii spun că se descurcă făcând economii

Nemulțumiți de creșterea prețurilor, oamenii spun că se descurcă făcând economii.

După creșterea prețurilor, oamenii spun că se descurcă făcând economii
Foto: captură video.

Articol de Florin Lepădatu, 13 Iulie 2022, 14:27

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI - Deși sunt nemulțumiți de creșterea prețurilor, cetățenii spun că pentru moment se descurcă făcând economii.

Cei mai mulți renunță la mâncare sau la haine, alții își lasă mașinile personale deoparte și aleg transportul feroviar, după cum a constatat redactorul RRA, Petruța Dinu: "Am renunțat de mult la haine; decât mâncare și facturile, întreținerea.


-: Ne e greu. Am fost până la mare, prețuri exorbitante, față de anul trecut, aproape duble toate. Viața s-a dublat, e vai și amar.


Reporter: La ce renunțați personal?


-: Mai rar haine și mâncarea în primul rând.


Reporter: La ce faceți economii?


-: De la mâncare facem economie, iei mai puțin, că facturile nu ai cum să le reduci.


Reporter: La ce renunțați?


-: La multe, bijuterii, machiaj. Am renunțat la mașină, mergem cu trenul.


Reporter: Cum vă descurcați? La ce renunțați? La excursii? La mâncare? Haine?


-: Mai folosim și din hainele care sunt, vedem cât este uzură. Și la alimente, o parte din ele sunt care se reduc. De exemplu, cum este căldura asta, să treci la fructe, e foarte greu, prețurile sunt foarte mari. Și am înțeles că de la 1 august se scumpesc: țigări, cafea, alcool și înseamnă că dacă se scumpesc astea se ridică și celelalte."

Reamintim că rata anuală a inflației a urcat în România la 15,1% în luna iunie a acestui an, de la 14,5% în aprilie.

Cele mai mari scumpiri au fost la gaze, la ulei și la cartofi.

Etichete : oameni populatie
Valorile de temperatură nu vor consemna variaţii importante pe parcursul următoarelor două săptămâni
Life & Style 28 Noiembrie 2022, 15:51

Valorile de temperatură nu vor consemna variaţii importante pe parcursul următoarelor două săptămâni

Valorile de temperatură nu vor consemna variaţii importante pe parcursul următoarelor două săptămâni, un interval mai...

Valorile de temperatură nu vor consemna variaţii importante pe parcursul următoarelor două săptămâni
Poluarea aerului cu particule fine a provocat cel puţin 238.000 de decese premature în UE în 2020, potrivit unui raport al Agenţiei Europene de Mediu
Life & Style 24 Noiembrie 2022, 09:28

Poluarea aerului cu particule fine a provocat cel puţin 238.000 de decese premature în UE în 2020, potrivit unui raport al Agenţiei Europene de Mediu

Poluarea aerului cu particule fine a provocat cel puţin 238.000 de decese premature în Uniunea Europeană în 2020,...

Poluarea aerului cu particule fine a provocat cel puţin 238.000 de decese premature în UE în 2020, potrivit unui raport al Agenţiei Europene de Mediu
Elon Musk rămâne cel mai bogat om din lume, cu o avere de 169,8 miliarde de dolari
Life & Style 23 Noiembrie 2022, 10:57

Elon Musk rămâne cel mai bogat om din lume, cu o avere de 169,8 miliarde de dolari

Averea netă a lui Elon Musk - directorul general al Tesla, SpaceX şi Twitter - a scăzut cu 100,5 miliarde de dolari anul...

Elon Musk rămâne cel mai bogat om din lume, cu o avere de 169,8 miliarde de dolari
Un tribunal italian l-a achitat pe fostul premier Silvio Berlusconi
Life & Style 17 Noiembrie 2022, 18:33

Un tribunal italian l-a achitat pe fostul premier Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi era acuzat de coruperea unui martor într-un caz de prostituție cu minore din 2013.

Un tribunal italian l-a achitat pe fostul premier Silvio Berlusconi
Fumătorii de țigări electronice și tutun încălzit au pe plămâni leziuni similare cu cele de la COVID
Life & Style 17 Noiembrie 2022, 15:10

Fumătorii de țigări electronice și tutun încălzit au pe plămâni leziuni similare cu cele de la COVID

Fumătorii de țigări electronice și tutun încălzit au pe plămâni leziuni similare cu cele de la COVID.

Fumătorii de țigări electronice și tutun încălzit au pe plămâni leziuni similare cu cele de la COVID
Cea mai puternică rachetă din lume, SLS, a decolat miercuri pentru o misiune care marchează marele debut al programului american de întoarcere pe Lună
Life & Style 16 Noiembrie 2022, 09:22

Cea mai puternică rachetă din lume, SLS, a decolat miercuri pentru o misiune care marchează marele debut al programului american de întoarcere pe Lună

Cea mai puternică rachetă din lume, SLS, a decolat miercuri pentru prima dată din Florida, pentru o misiune care...

Cea mai puternică rachetă din lume, SLS, a decolat miercuri pentru o misiune care marchează marele debut al programului american de întoarcere pe Lună
35 de ani de la revolta anticomunistă de la Braşov
Life & Style 15 Noiembrie 2022, 09:14

35 de ani de la revolta anticomunistă de la Braşov

35 de ani de la revolta anticomunistă de la Braşov.

35 de ani de la revolta anticomunistă de la Braşov
Populația lumii a ajuns la 8 miliarde de locuitori
Life & Style 15 Noiembrie 2022, 08:09

Populația lumii a ajuns la 8 miliarde de locuitori

Am atins pragul de 8 miliarde de locuitori pe Pământ și creșterea populației mondiale nu se va opri prea curând,...

Populația lumii a ajuns la 8 miliarde de locuitori