Ascultă Radio România Actualitaţi Live

De ce se tem românii de viitor

Un comentariu de Costin Enache.

De ce se tem românii de viitor
Foto: Pixabay.com.

Articol de Costin Enache, 09 Aprilie 2016, 11:57

La comanda ziarului Adevărul, un barometru INSCOP Research a scos la iveală faptul că aproape 60% dintre români nu sunt defel optimişti în privinţa a ceea ce-i aşteaptă. Statistic, sănătatea e principala temere, urmată de scăderea veniturilor, de un posibil conflict sau chiar un război în zona ţării noastre şamd. Concret, românii se tem, mai mult sau mai puţin justificat, de ce e mai rău! Cum am ajuns însă să avem astfel de gânduri, cum am ajuns să ne creăm scenarii apocaliptice, să ne demotivăm parcă de la o zi la alta?

Păi, la o primă privire generală asupra condiţiei umane a românului, a perspectivelor lui la locul de muncă şi până la urmă asupra situaţiei politice şi economice mondiale, se vede cu ochiul liber că norii s-au cam adunat ciopor deasupra şi împrejurul nostru, mai tună, mai fulgeră..., doamne fereşte de vreo intemperie!

Pe urmă, dacă ne uităm în grădina vecinilor, mai puţin a celor de peste Prut, e drept, n-are cum să nu ne ia cu ameţeală: legume, fructe, acareturi, nu mai zic de capre, căşile şi ele măcar spoite, dacă nu... refăcute din temelii, şi străzi... şi autostrăzi... şi oaspeţi peste oaspeţi (turişti, deh!)... Cum să nu te-apuce amocul?

În fine, uitaţi-vă în oglindă: puteţi vedea mai departe de conturul propriei persoane? Da? Foarte bine. Până unde? Până unde se termină încăperea? Cam puţin. Încercaţi afară, undeva. În caz că nu distingeţi nimic dincolo de silueta dumneavoastră, staţi liniştiţi că n-aveţi nicio vină: oglinda e singura vinovată! Ea ar trebui spartă, eventual călcată în picioare, dar numai cu condiţia să ştiţi dinainte de unde şi cu ce resurse să vă luaţi alta. Noroc că e an electoral, iar oferta, chiar şi pentru oglinzi, va fi oricum mai mare decât cererea...

Etichete : romani viitor comentariu
Mumie de peste 4.000 de ani descoperită în apropiere de Cairo
Life & Style 27 Ianuarie 2023, 16:21

Mumie de peste 4.000 de ani descoperită în apropiere de Cairo

Arheologii egipteni au scos la iveală patru morminte de demnitari din perioada faraonilor şi o mumie de peste 4.000 de ani...

Mumie de peste 4.000 de ani descoperită în apropiere de Cairo
Plăcuțele de promovare turistică vor fi înlocuite cu unele noi, care conțin și coduri QR
Life & Style 23 Ianuarie 2023, 19:36

Plăcuțele de promovare turistică vor fi înlocuite cu unele noi, care conțin și coduri QR

Plăcuțele de promovare turistică vor fi înlocuite cu unele noi, care conțin și coduri QR.

Plăcuțele de promovare turistică vor fi înlocuite cu unele noi, care conțin și coduri QR
Vremea va intra într-un proces de răcire şi va deveni normală pentru perioada din calendar, pe parcursul următoarelor două săptămâni
Life & Style 23 Ianuarie 2023, 14:49

Vremea va intra într-un proces de răcire şi va deveni normală pentru perioada din calendar, pe parcursul următoarelor două săptămâni

Vremea va intra într-un proces de răcire şi va deveni normală pentru perioada din calendar, pe parcursul următoarelor...

Vremea va intra într-un proces de răcire şi va deveni normală pentru perioada din calendar, pe parcursul următoarelor două săptămâni
Brașovul și Sibiul, în topul preferințelor turiștilor români
Life & Style 21 Ianuarie 2023, 16:40

Brașovul și Sibiul, în topul preferințelor turiștilor români

Brașovul și Sibiul, în topul preferințelor turiștilor români
Primul român care a încheiat circuitul celor 7 vulcani
Life & Style 18 Ianuarie 2023, 20:44

Primul român care a încheiat circuitul celor 7 vulcani

Sportivul Adrian Ahrițculesei, din Petroșani, a reușit să finalizeze astăzi circuitul celor șapte vulcani, fiind primul...

Primul român care a încheiat circuitul celor 7 vulcani
În ultimul secol, în România "au dispărut douăsprezece specii de păsări"
Life & Style 16 Ianuarie 2023, 10:40

În ultimul secol, în România "au dispărut douăsprezece specii de păsări"

Ornitologii și pasionații de observare a păsărilor au început sezonul de inventariere a efectivelor din zonele umede.

În ultimul secol, în România "au dispărut douăsprezece specii de păsări"
ChatGPT, coşmar sau oportunitate pentru profesori?
Life & Style 15 Ianuarie 2023, 16:09

ChatGPT, coşmar sau oportunitate pentru profesori?

Coşmar sau oportunitate pentru profesori? Un program bazat pe inteligenţa artificială, capabil să facă temele elevilor.

ChatGPT, coşmar sau oportunitate pentru profesori?
Subvarianta contagioasă XBB.1.5 a Omicron ar urma să devină dominantă în rândul cazurilor de coronavirus în Europa în decurs de o lună sau două
Life & Style 13 Ianuarie 2023, 18:24

Subvarianta contagioasă XBB.1.5 a Omicron ar urma să devină dominantă în rândul cazurilor de coronavirus în Europa în decurs de o lună sau două

Subvarianta extrem de contagioasă XBB.1.5 a Omicron, care se răspândeşte rapid în Statele Unite, ar urma să devină...

Subvarianta contagioasă XBB.1.5 a Omicron ar urma să devină dominantă în rândul cazurilor de coronavirus în Europa în decurs de o lună sau două