Zelenski, consultări cu europenii înaintea întâlnirii cu Trump
Potrivit informaţiilor din presă, Trump i-ar fi transmis deja lui Zelenski oferta de pace a lui Putin, care între altele i-ar cere Ucrainei să se retragă din regiunea Donbas.

Articol de Costin Grigore, 17 August 2025, 13:38
Preşedintele Volodimir Zelenski discută după amiază cu liderii ţărilor care sprijină Ucraina, inclusiv preşedintele român, din aşa numita ”coaliţie a voluntarilor”, înainte de întâlnirea de luni cu Donald Trump, aşteptat să-i ceară să încheie un acord cu Rusia. După convorbirile din Alaska cu preşedintele rus, Vladimir Putin, Trump şi-a schimbat radical poziţia şi se pronunţă pentru încheierea directă a unui acord de pace, fără un armistiţiu prealabil.
Reporter: Donald Trump a declarat după discuţiile cu Putin că-l va îndemna pe Zelenski să ajungă la o înţelegere, pentru că Rusia este o mare putere, iar Ucraina nu. În eventualitatea unui acord, preşedintele american i-ar fi propus lui Zelenski garanţii de securitate de tip NATO, fără aderarea la Alianţă, dar a renunţat să mai ceară armistiţiul fixat ca obiectiv pentru întâlnirea cu omologul rus şi a amânat perspectiva unor sancţiuni dacă Putin nu accepta oprirea luptelor.
Fără să se refere la răzgândirile lui Trump, preşedintele Zelenski acuză refuzul repetat al Rusiei de a încheia un armistiţiu, care complică eforturile de pace. El este susţinut de principalii lideri europeni care spun că trebuie păstrată presiunea asupra Moscovei şi că numai Ucraina poate decide în privinţa teritoriului său.
Potrivit informaţiilor din presă, Trump i-ar fi prezentat lui Zelenski oferta de pace a lui Putin, care ar impune Ucrainei să se retragă din regiunea Donbas, în schimbul îngheţării liniilor frontului în Zaporojie şi Herson. Preşedintele ucrainean a respins deja varianta, dar sunt temeri că ar putea fi încolţit în Biroul oval, cum s-a întâmplat deja în februarie, pentru a accepta condiţiile Rusiei.
CNN transmite că cel puţin unul din liderii europeni va fi totuşi prezent luni la întâlnirea dintre Zelenski şi Trump.