UE a anunţat acceptul oficial privind semnarea acordului comercial cu blocul sud-american Mercosur
Negocierea acestui acord s-a întins pe 25 de ani.
Articol de Radio România Actualităţi, 09 Ianuarie 2026, 23:15
Uniunea Europeană şi-a anunţat, în această după-amiază, acceptul oficial privind semnarea acordului comercial cu blocul sud-american Mercosur. Este cea mai importantă asemenea înţelegere, semnată de europeni, cu grupul compus din Argentina, Brazilia, Paraguay şi Uruguay, iar negocierea acestui acord s-a întins pe 25 de ani. Acordul de liber schimb elimină pentru exporturile europene taxe vamale, totalizând 4 miliarde de euro, în condiţiile în care ţările Mercosur au tarife vamale ridicate, 35% la piese auto, 28% la lactate sau 27% pentru vinuri.
Comisia Europeană şi ţări, precum Germania sau Spania, susţin că acordul va ajuta la compensarea pierderilor de afaceri cauzate de tarifele de import impuse de Statele Unite şi va reduce dependenţa de China prin asigurarea accesului la minerale esenţiale. Votul a fost dat astăzi, la reuniunea ambasadorilor ţărilor comunitare şi, potrivit site-ului Politico, Franţa, Polonia, Austria, Irlanda şi Ungaria, şi-au exprimat opoziţia, în timp ce Belgia s-a abţinut. Potrivit EFE, ministrul polonez al agriculturii, Stefan Krajewski a anunţat că Varşovia va încerca să conteste acordul între Uniunea Europeană şi Mercosur la Curtea de Justiţie a Uniunii Europene.
La noi în ţară, preşedintele Nicuşor Dan a salutat încheierea acordului, despre care a apreciat pe reţeaua X că România va putea exporta avantajos componente auto, aparate şi dispozitive mecanice şi electrice. De partea sa, ministrul agricultorii, Florin Barbu, a declarat că PSD nu s-a pronunţat împotriva acordului Mercosur, însă a solicitat garanţii pentru protejarea fermierilor şi procesatorilor români. Potrivit ministrului Barbu, zootehnia românească ar fi cea mai afectată de produsele provenite din zona Mercosur.
Correspondentul RRA la Bruxelles, Bogdan Isopescu, a urmărit subiectul şi a transmiso sinteză pe acest subiect:
O noutate din negocierea de astăzi este scăderea cotelor de siguranţă de la 8 la 5%, iar asta vine în sprijinul pieţei autohtone şi al fermierilor. Conform acordului, dacă importurile către piaţa europeană cresc cu mai mult de 5% faţă de media ultimilor 3 ani, sau dacă preţurile pe piaţa europeană scad în aceeaşi măsură, atunci vor interveni controalele şi măsurile de protejare a pieţei autohtone. Acordul Mercosur presupune reducerea drastică a tarifelor pentru comerţul dintre Uniune şi Statele Americii de Sud. În timp ce industria auto-europeană abia aşteaptă să exporte către America Latină, fermierii europeni se tem că vor fi invadaţi de produsele agroalimentare ieftine de peste ocean. Comisia spune însă că, pe lângă măsura anunţată astăzi, importul fără taxe este şi el limitat, pentru că doar anumite cantităţi de carne, spre exemplu, pot intra în Uniune fără tarife. Dacă acest volum este depăşit, intervin tarifele de până acum.
O altă îngrijorare a agricultorilor europeni este faptul că fermierii de peste ocean nu trebuie să respecte atâtea reguli ca în Uniune şi de aceea produsele ar fi nu doar ieftine, ci şi neconforme, că ar proveni din culturi în care sunt folosite substanţe ieftine interzise în Europa sau că ar proveni din terenuri defrişate. Comisia Europeană intervine, însă, din nou şi spune că produsele trebuie să fie conforme cu regulile care se aplică producţiei fermierilor autohtoni.
Dincolo de controlul făcut în statele Americii de Sud, produsele ajunse în Europa vor fi şi ele verificate. Comisia Europeană anunţă majorarea numărului de controale, iar substanţele interzise în Uniune nu trebuie să se regăsească în produsele importate. Pe lângă aceste măsuri de protecţie şi la insistenţa statelor membre, precum Italia, agricultorii au obţinut în ultimele zile alte avantaje. În primul rând, au primit un plus de 45 de miliarde de euro pentru politica agricolă comună din viitorul buget multianual. Suma se ridică astfel de la 293,7 la aproape 340 de miliarde de euro. Pe lângă aceşti bani, alte fonduri de circa 50 de miliarde pot fi atrase pentru agricultori din politicile pentru zonele rurale, alte 6,3 miliarde sunt alocate pentru măsuri de intervenţie pe piaţă în cazul unor complicaţii aduse de acordul Mercosur, iar dincolo de asta, statele membre au libertatea de a aloca alte fonduri pentru a-şi sprijini agricultorii.
Tot sub presiunea fermierilor europeni şi pentru a convinge statele membre să semneze acordul, Comisia Europeană a venit cu propunerea de a reduce taxele de mediu pentru îngrăşămintele autohtone, dar şi pentru cele importate, iar peste asta a propus simplificarea procedurilor de avizare pentru îngrăşăminte noi.












