Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Strategia Vestului faţă de Rusia "creşte pericolul unui război mai amplu"

La Washington, sunt voci care susţin, că strategia Occidentului faţă de Rusia creşte pericolul unui război mai amplu, iar Ucraina riscă să piardă tot mai mult teritoriu.

Strategia Vestului faţă de Rusia "creşte pericolul unui război mai amplu"
Puşcaşi marini americani, în timpul antrenamentului. Foto: wikipedia.org.

01 Mai 2015, 06:55

Într-o audiere în Comitetul pentru Serivicii Armate, al Senatului, analistul Jan Brzeziński, de la Consiliul Atalantic, a prevenit, că streategia actuală a Occidentului faţă de agresiunea preşedintelui Putin în Ucraina nu numai, că, practic, promite o continuare a conflictului în Ucraina, ci vine cu un pericol crescând privind amplificare războiului.

Este, probabil că, dacă Occidentul menţine acelaşi curs, Ucraina să piardă în următoarle 6 până la 18 luni mai mult teritoriu şi să aibă o economie încă şi mai slabă, în vreme ce economia Rusiei va fi numai întrucâtva mai slabă, iar liderii săi marginali mai izolaţi.

Brzeziński a spus, marţi, în faţa senatorilor, că se aşteaptă la Putin să acţioneze şi mai iraţional, naţionalistic şi sfidător.

Într-un asemenea scenariu nu numai că perspectivele Ucrainei sunt mai cumplite, ci creşte perspectiva coleziunii, deşi neintenţionate, dintre forţele ruseşti şi cele occidentale.

Politica occidentală actuală face mai probabil riscul escaladării conflictului decăt reducerea lui - a spus Brzeziński.

El a adăugat, că invazia Ucrainei de către Rusia este o ameninţare directă la adresa credibilităţii NATO şi a viziunii unei Europe întregi, libere şi sigure.

Putin urmăreşte să intimideze şi să dividă Alianţa Nord-Atlantică.

Într-o dezabatere la Centrul pentru Studii Strategice şi Internaţionale, preşedintele Centrului Eurasia al Consiliului Atlantic, John Herbst, a confirmat avertizările lui Brzeziński.

"Cred că liderii occidentali, dincolo de cazul ţărilor baltice şi al Poloniei, în care au fost clari şi înţelepţi, recunoscând criza, au fost lenţi în a recunoaşte criza ridicată de ambiţiile domnului Putin. Cred că liderii Europei Occidentale au fost mai lenţi decât cei de la Washington. Una dintre ariile în care au fost slabi şi sunt şi în acest moment, ca şi cei de la Washigton, priveşte NATO. Domnul Putin are în mod clar ambiţii care sunt periculoase. Ar trebui ca NATO să desfăşoare o prezenţă militară semnificativă, denumiţi-o 'temporară', este bine, dar este nevoie de o serioasă desfăşurare în statele baltice şi Polonia, în special în statele baltice, pentru a stabili o linie roşie foarte clară pentru Kremlin, ca ruşii să nu facă greşeli, să nu facă calcule greşite. În această direcţie trebuie să se îndrepte politica noastră, dar Washingtonul trebuie să conducă efortul", spune John Herbst.

Putin "vrea să dividă Europa"

Fostul ministru suedez de externe Carl Bildt a explicat, ieri, într-o conferinţă la Centrul pentru Studii Strategice şi Internaţionale, cum încearcă preşedintele Putin să dividă Europa.

"Când am spus, că politicile lui Putin încearcă să dividă Europa, trebuie să înţelegem că nicio ţară nu este mai importantă pentru el din acest punct de vedere decât Germania. Există o istorie a înţelegerii ruso-germane şi a încercărilor de a avansa împreună anumite agende. Există segmentul opiniei germane, care este croit să înţeleagă Rusia. Sunt unele chestiuni pe care eu însumi nu le înţeleg în acest sens. Există un profund sentiment german de recunoştinţă faţă de Rusia pentru reunificare, Putin joacă această carte a Germaniei, contează pe cancelarul Merkel, care este o doamnă destul de dură, dar dacă Putin are istoria sa cu Germania, Merkel are propria ei istorie privind politicile faţă de Rusia din anii 1990/ Putin vorbeşte germană, Merkel vorbeşte rusă. Cred însă, că doamna Merkel a acţionat foarte bine, a fost un fel de paznic al intereselor europene în dialogul cu Putin", a mai afirmat Carl Bildt.

După anunţul de ieri al Pentagonului privind restructurarea prezenţei militare în Europa, pe pagina sa oficială, Armata Statelor Unite ale Americii arată că tabloul general este acela, că prezenţa sa în Europa şi operaţiunea "Atlantic Resolve", citez -"Sunt demonstraţii concrete şi vizibile ale angajamentului Statelor Unite faţă de securitatea europeană, printr-o tenace prezenţă aeriană, terestră şi maritimă".

12 state UE au cerut activarea clauzei de creştere a deficitului bugetar
În lume 01 Mai 2025, 14:01

12 state UE au cerut activarea clauzei de creştere a deficitului bugetar

Statele UE care depăşesc deficitul de 3 procente cu investiţiile în apărare nu vor fi subiectul procedurilor de infringement.

12 state UE au cerut activarea clauzei de creştere a deficitului bugetar
SUA și Ucraina au semnat acordul pentru minerale rare
În lume 01 Mai 2025, 09:29

SUA și Ucraina au semnat acordul pentru minerale rare

Pentru Kiev, acordul este văzut ca fiind esențial pentru accesarea ajutorului militar american.

SUA și Ucraina au semnat acordul pentru minerale rare
Israelul ameninţă că va lovi ținte din Siria
În lume 30 Aprilie 2025, 18:54

Israelul ameninţă că va lovi ținte din Siria

Israelul a făcut în ultima vreme o serie de gesturi de deschidere față de comunitatea druză din Siria.

Israelul ameninţă că va lovi ținte din Siria
Polonia va primi de la SUA peste 400 de rachete aer-aer cu rază medie de acţiune
În lume 30 Aprilie 2025, 15:46

Polonia va primi de la SUA peste 400 de rachete aer-aer cu rază medie de acţiune

Washingtonul a aprobat vânzarea cu argumentul că rachetele vor îmbunătăţi capacitatea Poloniei de a face faţă ameninţărilor.

Polonia va primi de la SUA peste 400 de rachete aer-aer cu rază medie de acţiune
Germania își va înăspri politica antimigrație
În lume 30 Aprilie 2025, 13:45

Germania își va înăspri politica antimigrație

Migrația ilegală a fost una dintre temele centrale ale campaniei electorale din Germania.

Germania își va înăspri politica antimigrație
Rusia a bombardat din nou oraşe ucrainene
În lume 30 Aprilie 2025, 10:27

Rusia a bombardat din nou oraşe ucrainene

Cel puţin 1 persoană a fost ucisă şi 46 au fost rănite în atacuri ruseşti cu drone asupra oraşelor Harkov şi Dnipro.

Rusia a bombardat din nou oraşe ucrainene
Preşedintele Donald Trump a marcat 100 de zile de la începerea actualului mandat
În lume 30 Aprilie 2025, 07:25

Preşedintele Donald Trump a marcat 100 de zile de la începerea actualului mandat

Sondajele de opinie arată însă că tot mai mulţi americani sunt sceptici cu privire la politicile economice şi legate de...

Preşedintele Donald Trump a marcat 100 de zile de la începerea actualului mandat
Spania și Portugalia își revin după căderea majoră de curent
În lume 29 Aprilie 2025, 13:44

Spania și Portugalia își revin după căderea majoră de curent

99,5% din teritoriul spaniol are curent electric furnizat la parametri normali; aceeași situație este și în Portugalia.

Spania și Portugalia își revin după căderea majoră de curent